Skocz do zawartości

Prośba o odczytanie oznaczeń


grzegorz1965

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,do czego służą te przełączniki i jak ich używać ? Po podłączeniu do sieci 230 V włączyły się pompa wody i bojler . Akumulator mam tylko pod maska a tu pokazuje ze jest 12 V ,o co tu chodzi ? Proszę o wyjaśnienie . Z poważaniem Grzegorz.

WP_20180823_18_36_03_Pro.jpg

WP_20180823_18_36_15_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podłączeniu kampera do zewnętrznej sieci ~230 V, uruchomiłeś zasilacz, który w Twoim przypadku ma za zadanie ładować akumulatory oraz zasilać odbiorniki, które normalnie działają z napięcia 12 V. Gdybyś miał zamontowany akumulator tzw. "dla zabudowy", to w tym momencie odbiorniki od niego zostałyby odłączone, a jego rolę przejąłby właśnie zasilacz. Po odłączeniu od sieci, byłoby na odwrót: odbiorniki zostałyby odłączone od zasilacza i podłączone do akumulatora.
Pompa wody i bojler uruchomiły się, ponieważ włączniki tych urządzeń miałeś w pozycji "wł". Pompa wody, to w ogóle osobny temat i wszystko zależy od tego, czy masz pompę zanurzeniową, czy zewnętrzną oraz, czy instalacja wody w Twoim kamperze jest standardowa, czy "ciśnieniowa". Generalnie, pompa powinna się uruchomić tylko wtedy, gdy odkręcasz jakiś kran. Przełączniki na Twoim zdjęciu sugerują, że możesz mieć pompę zewnętrzną i ciśnieniową instalację wody.
Wyłącznik pompy przydaje się wtedy, gdy opróżniasz instalację i bojler z wody przed zimą, aby pompa nie pracowała "na sucho", jak są odkręcone wszystkie krany.
Wracam do Twoich pytań.

WP_201.thumb.jpg.904bfa272a950db0f82dc5b5ac4c623c.jpg


(1) - [Netz Aus - sieć wyłączona / Ein - włączona] Gdy kamper jest podłączony do zasilania z zewnątrz ~230 V, to zasilacz możesz włączyć lub wyłączyć (zależnie od potrzeb i sytuacji) głównym włącznikiem.
(2) - główny bezpiecznik zasilacza (automat)
(3) - przełącznik wyboru, który akumulator ma być doładowywany [Start Batt. - akumulator rozruchowy silnika / Zus Batt. - akumulator zabudowy]
(4) - włącznik pompy wody [Aus - wyłączona / Ein - włączona]
(5) - główny wyłącznik dla obwodów zasilanych 12 V [Aus - wyłączone / Ein - włączone]
(6) - bezpiecznik obwodu ładowania akumulatorów [10 A - zwłoczny, szklany - rurkowy]
(7) - zespół bezpieczników  [automat] - w kolejności od lewej: obwód nr 1, obwód nr 2, oświetlenie, pompa, lodówka

 

WP_2018.jpg.09d951d8b462eeba6de4e97f2fa32f90.jpg

(8) - sterownik wentylatora dmuchawy, czyli nadmuch powietrza z wylotów umieszczonych przy podłodze. Gdy nie pracuje ogrzewanie/piec, to na wylotach jest powietrze o temperaturze otoczenia, natomiast podczas pracy pieca, powietrze jest już podgrzewane przez piec i posiada ustawioną temperaturę. Przełącznik posiada trzy pozycje oznaczone, jak na foto [Włączony/Wyłączony/Automat]. Pozycja "Auto" jest sterowana czujnikiem temperatury i obroty dmuchawy ustalane są w pewnym zakresie automatycznie (zależnie od pozycji pokrętła). W pozycji przełącznika "Włączony", pokrętłem ustalasz siłę nawiewu w pełnym zakresie.
(9) - pokrętło ustalające obroty dmuchawy (siłę nawiewu powietrza)

(10) - włącznik gazowego bojlera wody
Aby móc uruchomić bojler, należy wcześniej go odpowietrzyć i napełnić całą instalację wodą. W następnej kolejności otwierasz zawór gazu dla bojlera i dopiero teraz możesz włączyć bojler.
(11) - pokrętło ustawiania potrzebnej temperatury wody [ustawiona temperatura utrzymywana jest automatycznie]
(12) - dioda LED informująca o błędzie w działaniu, np. brak płomienia z palnika [zamknięty zawór gazu/brak gazu/zamknięty komin/brak dopływu powietrza/usterka itp.]
(13) - dioda LED informująca o włączeniu zasilania bojlera

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, kupiłem niedawno staruszka, który stał ładnych kilka lat i niewiele w nim działa. Był tylko akumulator do rozruchu silnika więc dokupiłem na tył auta marina x-pro 105 AH. Pompa wody stała więc już mam nową Barwig 12l/min i na krótko działa, ale tylko na krótko. Co ją powinno uruchomić? Podejrzewam, że problemem jest ten bezpiecznik automatyczny, jak one działają? U mnie pulpit jest podobny i każdy bezpiecznik odskakuje, rozumiem, że powinny być wciśnięte jak są ok tak? Jak ma działać bord-control? Przełącznik na "I" działa i pokazują się dwie zielone kontrolki i ostatnia czerwona lub zielona w zależności chyba od naładowania akumulatora a na pozycji "II" nic się nie dzieje (przełącznik był rozebrany i styki zostały oczyszczone). Przesyłam zdjęcia i byłbym wdzięczny za podpowiedzi co jest do czego (pokrętła do bojlera i wentylatora mam takie same jak u założyciela tematu) . Rozumiem, że ten amperomierz został dołożony, ma ktoś pomysł do czego może być przełącznik powyżej?

 

WhatsApp Image 2020-08-10 at 14.20.55.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-10 at 14.19.59.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-10 at 14.16.48.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-10 at 14.15.19.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-10 at 14.15.36.jpeg

WhatsApp Image 2020-07-27 at 12.04.35.jpeg

WhatsApp Image 2020-07-27 at 12.04.34.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-08 at 14.19.41.jpeg

Edytowane przez maniek21112
kolejne zdjęcia (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko brakuje tam paru rzeczy. Tak bezpieczniki powinny być wciśniete wyskakują w momencie zwarcia.zobacz czy z kranów poza wężykami wychodzą też przewody jeśli tak to na którymś kranie masz zwarcie źle podłączone.

Amperomież dołożony by kontrolować pobór prądu np z akumulatorów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.