Skocz do zawartości

Klimatyzacja przenośna do przyczepy mój pomysł


rosomak

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze nie znalazłem niczego podobnego do mojego pomysłu, postanowiłem się nim z wami podzielić.

Jest nim klimatyzacja przenośna za około 800 pln - wiem to już było. Tyle że większość tematów było o klimie ładowanej do przyczepy co trochę jednak zajmuje miejsca dlatego ja swoją wpakowałem do przedsionka :P i rurą która mam wyrzucić ciepłe powietrze wpompowuje zimne przez okienko zastawione specjalnie wyciętą sklejką do środka.

Plus:

- ciszej,

- nie zajmuje miejsca,

- nie jest nigdzie wstawiona na stałe wiec w ciepłe dni chłodzę sobie sypialnie,

Minusu:

- grzeje w przedsionku - chyba ze dokupimy drugą rurę (koszt nie pamiętam albo 100 albo 200), albo coś zrobimy z rurą od kanalizacji 100 -120  mm i w tą stronę chyba pójdę

Problemy:

- klima nie wie ile jest stopni w przyczepie wiec robi lodówkę w środku :P (tak było w tym roku nad morzem ) mi tam w sumie nie przeszkadza ale żona trochę krzyczy :) wiec po przyjeździe postanowiłem zobaczyć co tam jest w środku i ku mojej radości okazało się ze termometr nie dość że jest na kabelku który po prostu sobie przedłużę i wrzucę do przyczepy. To jakiś miły pan lub pani nawet podpisała go że jest Room Temp. czyli raczej na pewno to. Z resztą po chwyceniu w rękę temperatura idzie w górę.

I to jest tak wersja minimalistyczna, zimne powietrze wchodzi przez okienko nad zlewem i jest ok. Nie tniemy nie wiercimy nie wymieniamy nic w przyczepie.

Dalszy rozwój nad którym myślę, zrobienie małej skrzyneczki pod podłogą przyczepy do której podprowadzę rurę z klimatyzatora i z niej rozprowadzenie 2 lub 3 rurami 65 mm tak by nawiewy szły spod łóżek i były zamykane - nie wiem do tego przydało by się wymyślić jakiś zawór bezpieczeństwa ?! który w razie zbyt dużego ciśnienie upuszcza gdzieś nadmiar powietrza nie chce by coś się w klimatyzatorze zrypało. Na dole kilka zdjęć, płytkę przyklejam taśmą i się trzyma, jak wracam do domu to ja zdejmuje

 

DSC_0447.JPG

DSC_0448.JPG

DSC_0449.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rosomak napisał:

Dalszy rozwój nad którym myślę, zrobienie małej skrzyneczki pod podłogą przyczepy do której podprowadzę rurę z klimatyzatora i z niej rozprowadzenie 2 lub 3 rurami 65 mm tak by nawiewy szły spod łóżek i były zamykane

Witaj!

Rury rozprowadzające umieść w takich miejscach, aby można je było skryć wewnątrz mebli, a wyprowadzenia koniecznie pod sufitem, nigdy przy podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba będziesz musiał dodatkowe otwory w podłodze wykonać. Nie zapomnij założyć kratek przeciw gryzoniom. Ja już miałem mysz w przyczepie. Mysz unicestwiona - pozostał niemiły zapach jej odchodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dometic prawie za ułamek kosztów :) A lista plusów długa (koszty, wywalony do przedsionka, nie potrzebujesz - zostawiasz grata [wiosna, jesień, chłodny weekend], jak nie jedziesz z cepą - w chałupie będzie robił). Kwestia trwałości tego klimatyzatora, ale zawsze - do serwisu nie musisz targać całej przyczepy, i nie jest to sprzęt "karawaningowy" więc ceny serwisu inne...

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ta klima ma w instrukcji aby nie kombinować, nie przedłużać rur, nie zakrywać itd. Więc wpuszczanie zimnego przez okno -tak ale już podział na 65 mm czyli kolejne przejście, zmiana średnicy i opory przepływu. W końcu skończysz jej żywot. Albo będzie pożar.

No i trzeba mieć przedsionek ;) i wytargać tego kolosa, schłodzi za to dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, targanie do, z przyczepy, zajęty przedsionek, hałas w nim, no i walory estetyczne.... Co do średnicy rury, tutaj bym się nie obawiał, zmniejszenie przekroju wylotu powietrza zimnego poskutkuje co najwyżej zwiekszonym hałasem (szum powietrza o zwiększonej prędkości i hałas samego wentylatora), a w najgorszym wypadku oblodzeniem parownika. I tutaj pojawia się paradoks przedłużania przewodów od czujnika temperatury, w oryginalnym umiejscowieniu stanowi swoistą ochronę przed oblodzeniem, przeniesiony przestanie chronić. Proponuję zastosować zewnętrzny termoregulator włączony szeregowo z czujką, gdyż odłączenie oryginalnego czujnika wyłącza sprężarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, automaciek napisał:

a w najgorszym wypadku oblodzeniem parownika. I tutaj pojawia się paradoks przedłużania przewodów od czujnika temperatury, w oryginalnym umiejscowieniu stanowi swoistą ochronę przed oblodzeniem, przeniesiony przestanie chronić. Proponuję zastosować zewnętrzny termoregulator włączony szeregowo z czujką, gdyż odłączenie oryginalnego czujnika wyłącza sprężarkę.

Ta klimatyzacja ma 2 czujniki. Jeden jest jakby na filtrze wejściowym z opisem *room* drugi jest na jak by chłodnicy (przepraszam za brak fachowych nazw). Tak że myślę że ten drugi jest odpowiedzialny za oblodzenie a on został na swoim miejscu. 

Bez drugiej rury na wylocie, niestety grzeje w przedsionku, jednakże a co do hałasu to jednak wole by tam było głośno a nie w środku. W tym roku na Węgrzech mieliśmy małą imprezę w przedsionku i chłodziłem go wieczorem po prostu przepinają rurę też fajnie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2018 o 15:37, Kristofer napisał:

Witaj!

Rury rozprowadzające umieść w takich miejscach, aby można je było skryć wewnątrz mebli, a wyprowadzenia koniecznie pod sufitem, nigdy przy podłodze.

Hmm wiem że zimne powietrze leci w dół ale myślę że jak ustawie wyloty by szły w górę to i tak dosyć mocno dmucha wiec będzie raczej powietrze krążyć. Nie wiem wydaje mi się że gdzieś widziałem na dole ale to może było razem z ogrzewaniem. Szczerze mówiąc nie bardzo chce mi się prowadzić rury do górnych szafek bo jednak i więcej rur i więcej miesca które gdzieś tracę i nie koniecznie to będzie ładnie wyglądać a przyczepę mam ładną :P  i żona nie bardzo się pisze na zmiany zbyt widoczne :P

Wiec czy faktycznie konieczne jest by dawać wentylacje u góry??

Edytowane przez rosomak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, rosomak napisał:

Wiec czy faktycznie konieczne jest by dawać wentylacje u góry??

Wolna wola ;)

Jest na forum w którymś z tematów opisany efekt, gdy wyprowadzenia są przy podłodze. Nie pamiętam wątku, więc musiałbyś poszukać. Ogólny wniosek jest taki, że realizacja takich wylotów przy podłodze, to chybiony pomysł - powody znasz, ponieważ je wymieniłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dogrzeje słońce to dach robi za kaloryfer wtedy klima może się wykazać. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem było by to aby nawiewy były ustawione tak aby zimne powietrze dolatywalo w każdy zakamarek inaczej tam gdzie wieje będzie chłodno a już dalej będzie sauna. Taka nagrzaną puszkę ciężko schłodzić, to nie dom z dobrą izolacją tu słońce potrafi nagrzać środek do ponad 40C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rosomak napisał:

Hmm wiem że zimne powietrze leci w dół ale myślę że jak ustawie wyloty by szły w górę to i tak dosyć mocno dmucha wiec będzie raczej powietrze krążyć. Nie wiem wydaje mi się że gdzieś widziałem na dole ale to może było razem z ogrzewaniem. Szczerze mówiąc nie bardzo chce mi się prowadzić rury do górnych szafek bo jednak i więcej rur i więcej miesca które gdzieś tracę i nie koniecznie to będzie ładnie wyglądać a przyczepę mam ładną :P  i żona nie bardzo się pisze na zmiany zbyt widoczne :P

Wiec czy faktycznie konieczne jest by dawać wentylacje u góry??

Wiadomo, że dystrybucja od góry jest tu optymalna ale producenci klimy podłogowej dopuszczają również dystrybucję dołem więc stwierdzenie ,,nigdy przy podłodze,,  jest błędne.. można tak zrobić chociaż nie jest to rozwiązanie optymalne.

Klimatyzator przenośny ma wylot zimnego powietrza na wys. około 50-60 cm i daje sobie nieźle radę i jakichś problemów nie zauważyłem, więc umieszczenie wylotów pod łóżkiem na wysokości około 30 cm wielkiej różnicy chyba nie zrobi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kristofer napisał:

Wolna wola ;)

Jest na forum w którymś z tematów opisany efekt, gdy wyprowadzenia są przy podłodze. Nie pamiętam wątku, więc musiałbyś poszukać.

https://forum.karawaning.pl/topic/19940-klimatyzacja-rewelacja/?page=7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.