Skocz do zawartości

Wyrejestrowanie (czasowe) bez złomowania ?


JurekM

Rekomendowane odpowiedzi

Mam możliwość pozostawienia przyczepki, oczywiście za odpłatnością, na cały rok na zaprzyjaźnionym i ulubionym kempingu. Mamy zamiar z żona 2-3 razy w roku z niej korzystać. Tym bardziej, że emerytura obu nas, tuż tuż.

 

Pytanie moje dotyczy wyrejestrowania i rezygnacji z ubezpieczenia. Czy to w ogóle możliwe ?

Najbardziej interesowałoby mnie czasowe wyrejestrowanie na bliżej nie określony czas. To samo z ubezpieczeniem. Podobno wyrejestrowanie przyczepki równa się złomowaniu lub kradzieży.

 

Dlaczego czasowe mnie najbardziej interesuje? Otóż jak w życiu bywa, a nuż się odwróci i będziemy chcieli po kilku latach przyczepkę znowu zabrać do siebie.

Robienie przeglądów co rok ze względu na odległość i nie tylko, bardzo kłopotliwe.

 

Trochę mnie to irytuje, że nie mogę dysponować nawet w uzasadnionych przypadkach moja własnością, pieniędzmi.

Myślę, że mój przypadek nie jest odosobniony i wielu ma z tym problem lub go bagatelizuje.

 

Proszę o rady, czy można ten problem legalnie rozwiązać.

Jeśli dubluje temat, to przepraszam i proszę mnie przekierować na właściwy już poruszony na ten temat wątek.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, chris_66 napisał:

Zrób żółte blachy i będziesz mógł. Inaczej nie da się.

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka
 

Inne pojazdy też się da się.

Art. 78a. 1. PoRD:
Czasowego wycofania pojazdu z ruchu dokonuje, na wniosek właściciela pojazdu lub podmiotu, któremu powierzono pojazd w trybie przepisu art. 73 ust. 5, starosta właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, wydając decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.

2. Wycofaniu czasowemu, na wniosek podmiotów, o których mowa w ust. 1, podlegają zarejestrowane:

1) samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t;
2) ciągniki samochodowe;
3) pojazdy specjalne;
4) autobusy.

3. Decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu wydaje za opłatą organ, o którym mowa w ust. 1, po złożeniu przez właściciela pojazdu lub podmiot, któremu powierzono pojazd w trybie przepisu art. 73 ust. 5, do depozytu w tym organie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych.

4. Pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny okres wycofania pojazdu z ruchu.

 

Teraz pytanie czy przyczepa będąca zarejestrowana jako "przyczepa specjalna" o przeznaczeniu "kempingowym" podpada pod definicję pojazdu specjalnego:
 

Cytat

pojazd specjalny – pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji

Wg mnie jak najbardziej, chociaż już kiedyś na forum z kimś dyskutowałem i ktoś stał na stanowisku, że w takim pojeździe musi być możliwość przewożenia osób - wg mnie nie musi być takiej możliwości a jedynie może być.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało pomocne to będzie, ale w ramach ciekawostki. W UK w takiej sytuacji przez internet składa się zawiadomienie, że pojazd nie jest użytkowany na drogach publicznych (Statutory Off Road Notification) i po sprawie- przestaje podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu, przeglądom i swego rodzaju corocznemu podatkowi za posiadanie. Mam tak w ogrodzie jeden motocykl nie używany od paru m-cy. A pojazdem bez ważnego przeglądu można legalnie pojechać na przegląd, pod warunkiem że jest "rozsądnie blisko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JurekM napisał:

Mam możliwość pozostawienia przyczepki, oczywiście za odpłatnością, na cały rok na zaprzyjaźnionym i ulubionym kempingu. Mamy zamiar z żona 2-3 razy w roku z niej korzystać. Tym bardziej, że emerytura obu nas, tuż tuż.

 

Pytanie moje dotyczy wyrejestrowania i rezygnacji z ubezpieczenia. Czy to w ogóle możliwe ?

Najbardziej interesowałoby mnie czasowe wyrejestrowanie na bliżej nie określony czas. To samo z ubezpieczeniem. Podobno wyrejestrowanie przyczepki równa się złomowaniu lub kradzieży.

 

Dlaczego czasowe mnie najbardziej interesuje? Otóż jak w życiu bywa, a nuż się odwróci i będziemy chcieli po kilku latach przyczepkę znowu zabrać do siebie.

Robienie przeglądów co rok ze względu na odległość i nie tylko, bardzo kłopotliwe.

 

Trochę mnie to irytuje, że nie mogę dysponować nawet w uzasadnionych przypadkach moja własnością, pieniędzmi.

Myślę, że mój przypadek nie jest odosobniony i wielu ma z tym problem lub go bagatelizuje.

 

Proszę o rady, czy można ten problem legalnie rozwiązać.

Jeśli dubluje temat, to przepraszam i proszę mnie przekierować na właściwy już poruszony na ten temat wątek.

 

 

Ale gra warta świeczki? Unezpieczenie ok 50zl na rok, przeglądu nie trzeba robić, jedynie jak będziesz chciał przywrócić ją do stanu jeżdżącego to zaraszczysz na przegląd i już

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacekzoo napisał:

Ale gra warta świeczki? Unezpieczenie ok 50zl na rok, przeglądu nie trzeba robić, jedynie jak będziesz chciał przywrócić ją do stanu jeżdżącego to zaraszczysz na przegląd i już

A wniosek o czasowe wycofanie też trzeba opłacić. Kosztuje chyba 80 zł :D Wg mnie nie ma to najmniejszego sensu. Oszczędności nie będzie z tego żadnych. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.