Skocz do zawartości

Transformator


Misiek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Ci Komturze za wyczerpującą odpowiedź.

Przyznam, że znacznie uporządkowałem swoją wiedzę w tym temacie.

 

Sumując dane z Twojej odpowiedzi i cytaty z wypowiedzi innych forumowiczów:

1. Zwykły transformator 230V-12V -> daje tylko prąd zmienny 12V

2. Transformator 230V-12V z prostownikiem -> daje " napięcie stałe...czyli takie jak w aucie"

3. Dla zabezpieczenia radia trzeba aby transformator z w/w pozycji nr 2 (transformator 230V-12V z prostownikiem ) dawał napięcie stabilizowane.

 

Tu prosił bym o jeszcze jedno uściślenie.

Piszesz:

"jeżeli zajrzałbym do środka to stwierdziłbym czy wychodzące napięcie 12V jest stabilizowane czy nie". Czy to można stwierdzić tylko zglądając do środka, czy też są inne sposoby?

 

"Na białej osłonie z otworami powinna być informacja o mocy tego urządzenia" - tabliczki znamionowej tam nie widzę, przyczepkę mam z drugiej ręki tak więc większość rzeczy poznaję doświadczalnie. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam twjsm i mam pytanie czy instalacja elektryczna w twojej przyczepie jest fabryczna ? bo o zgrozo wygląda to gorzej niż źle , taka pajęczyna z luźno fajtającymi kablami to w prostej drodze zwarcie a dalej ......... nie chcę straszyć ale ja bym natychmiast coś z tym zrobił , w handlu są korytka elektryczne , opaski i wiele innych bajerów może to dobry pomysł ? Miłej pracy :]

Ps. po białą obudową jest na pewno jedna dioda ( czyli prosta stabilizacja prądu ) pompki wody pracują na prąd stały ( czyli jeden kabelek + drugi - ) radia samochodowe w tym układzie będą brzęczeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twjsm

2. Transformator 230V-12V z prostownikiem -> daje " napięcie stałe...czyli takie jak w aucie"

Niestety, nie. Transformator z prostownikiem daje napięcie stałe pulsujące. Aby dawał napięcie stałe jak w aku należy jeszcze wstawić tak zwany układ wygładzający który w przyczepach stosuje się żadko gdyż jest mało przydatny (tylko do zasilania radia samochodowego na 12V). Pracująca pompka wody nie zawsze zakłóca odbior audycji w radiu ale pracuje bardzo krótko i tymi zakłóceniami nikt się nie przejmuje. Jeżeli jednak zakłócenia z pompki grają Ci na nerwach, możesz wstawić układ odkłócający (tzw. filtr przeciwzakłóceniowy) i będzie po sprawie. W każdym samochodzie pracują pompki spryskiwaczy szyby przedniej a w niektórych również szyby tylnej i reflektorów. Czy słyszysz w radiu pracę tych urządzeń? Bo ja nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapete

co powiesz na temat tego urządzenia?

Spróbuj zrobić zdjęcie przy świetle dziennym albo lekko z boku aby nie było odblasku lampy błyskowej i z trochę bliższej odległości abym wszystko mógł bezbłędnie przeczytać. Na Twoim przykładzie postaram się wyjaśnić wszystkim jak czytać tabliczki znamionowe urządzeń elektrycznych, czego z nich można się dowiedzieć i jak te wiadomości spożytkować we własnej przyczepie.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wytwórca zasilacza nie podaje mocy transformatora a jedynie moce uzwojeń wtórnych przy czym robi podział na obwody: na prąd zmienny - moc oddawana 95 VA przy napięciu 12 V oraz prądu stałego - moc oddawana 25 W przy napięcu 11 V. Prądem zmiennym zasilane są dwa obwody oświetlenia wnętrza przyczepy: bezpieczniki drugi i trzeci po lewej stronie z symbolem żarówki, o wartości 7,5 A. Bezpiecznik pierwszy od góry o wartości 7,5 A zabezpiecza obwód prądu stałego zasilający pompki wody a raczej jedną pompkę. Napięcie 11 V na pompkę jest napięciem zaniżonym gdyż powinno wynosić 12 V prądu stałego, ale wytwórca transformatora poszedł na łatwiznę i wykonał taki jaki masz. Jeden wolt spadku napięcia już przy starcie to dużo i powoduje, że pompka chodzi słabiej oraz daje niższe ciśnienie wody. Nie wiem co oznacza rysunek po lewej stonie u dołu z bezpiecznikiem 15 A. Może to symbol szronu a więc symbolizuje lodówkę. Nie znam również schematu instalacji Twojej przyczepy. Mogę się tylko domyślać, że lodówka może być zasilana prądem stałym 12 V z samochodu podczas jazdy i stąd ten bezpiecznik w przyczepie. Na postoju lodówka chodzi na napięciu 230 V i wtedy zabezpiecza ją inny bezpiecznik. Jeżeli chodzi na gazie to bezpiecznika nie potrzebuje.

Chyba niczego nie pominąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się tylko domyślać, że lodówka może być zasilana prądem stałym 12 V z samochodu podczas jazdy i stąd ten bezpiecznik w przyczepie.

Masz rację, tak wlaśnie jest. Jest taka mozliwość, ale z niej nie korzystam, ponieważ mam gniazdko w samochodzie 7 pinowe a w wtyczkę od przyczepy 13 pinowe i stosuje adapter. Dzięki za opis skrzyneczki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie radia samochodowego w przyczepie, to pamiętajcie jeszcze, że oprócz stabilizowanego napięcia 12-14V musi być odpowiedni zapas mocy. Dlatego należałoby wstawić transformator o obciążalności około 4A. Inaczej radio będzie się wyłączać.

Można też wstawić radio typu "Safari", które pobiera nie więcej niż 800mA i wówczas transformator mniejszej mocy.

Innym rozwiązaniem jest radio na 220V i przetwornica 12 - 220V tylko tu trzeba pamiętać, że na wyjściu większości przetwornic dostajemy napięcie prostokątne ( zmienne nie sinusoidalne ), co czasami stwarza problemy przy zasilaniu urządzeń elektronicznych. Dlatego przetwornica powinna być dobrej jakości.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej przyczepie jest trafo o mocy 250 W i cała moc jest po stronie 12 V prostowana. Zainstalowane oświetlenie jest o napięciu 12 V mocy w sumie 200 W. Do tego dwie pompki. Taka moc trafo w zupełności wystarcza do zasilenia radia samochodewego 12 V zwłaszcza, że oświetlelnie żadko bywa załączone w całości. Moc trafo zapewnia również ładowanie dodatkowego akumulatora zainstalowanego w kufrze z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.