Skocz do zawartości

Dobór mocy panela słonecznego


snoozer

Rekomendowane odpowiedzi

W jaki sposob masz zamiar zasilić tego typu przetwornice?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przetwornica o nominalnej mocy 2000 -2500 W??? Po co, do czego? No dobra, wiem - klima, suszarka, ekspres do kawy, żelazko,elektryczny bojler itp. I tak nie jednocześnie tylko raczej osobno. Tylko, że nie wnikając w sprawności, straty, spadki napięcia aku potrzebne będzie z aku 2 000/12 = 166,66 A. Niech będzie w zaokrągleniu 150 A. Połączysz aku z przetwornicą przewodami spawalniczymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz będę trochę wyśmiewny ,ale mam dostep do przewodów od kombajnu kopalnianego sl500 np tam jest 35mm2 starczy ;) ? Takie też mam przewody do rozruchu auta w razie pomocy dla kogoś na drodze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akumulator w pojemnosci 460Ah -starczy ?  Czy masz inne zdanie? Panel słoneczny 360W (jeden ) będą docelowo 2 .
 
Jeśli pociągniesz 100A z tego akumulatora to po kilku razach będziesz musiał wymienić komplet na nowy.

Wagę pomijam bo już wcześniej powiedziałeś że masz zapas ładowności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, SP3OW napisał:

Mam akumulator w pojemnosci 460Ah -starczy ? ;) Czy masz inne zdanie? Panel słoneczny 360W (jeden ) będą docelowo 2 .

 

 

To może lepiej dorobić hak do przyczepy i tak w drogę w duecie?

 

agregatyprzyczepa1.jpg.a87137a5f7779c86052cf5dc0fd654fa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, infer napisał:

Jeśli pociągniesz 100A z tego akumulatora to po kilku razach będziesz musiał wymienić komplet na nowy.

Wagę pomijam bo już wcześniej powiedziałeś że masz zapas ładowności.

Raczej nie sądzę .......prąd rozruchowy jak pamiętam jednego to coś koło 1200A więc równolegle to jakoś 2400A czy ja się mylę ???? Ciągniku siodłowym (TIR) jakoś dają radę prawda?

 

1 minutę temu, kalapan napisał:

 

To może lepiej dorobić hak do przyczepy i tak w drogę w duecie?

 

agregatyprzyczepa1.jpg.a87137a5f7779c86052cf5dc0fd654fa.jpg

Dobre ;) ALe nie przesadzajmy bo jutro podejdę do garażu i zrobię fotki co jeszcze mam ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starczy to jest uwiąd ? a na poważnie: tak powinien teoretycznie wystarczyć na 2 godz. przy oddawanej mocy nominalnej przetwornicy 2 000 W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację co do nieba (nie do końca) :)

 

8 minut temu, Magneto61 napisał:

Starczy to jest uwiąd ? a na poważnie: tak powinien teoretycznie wystarczyć na 2 godz. przy oddawanej mocy nominalnej przetwornicy 2 000 W. 

Nie wiem co to "uwiąd" ;) do czajnika na kawę wystarczy,działa max 5minut? Czy do szlifierki kątowej czy innego sprzętu to wolę mieć zapas ;) To sie doigraliście ,mam jeszcze agregat 1/3fazy 5KW i w trakcie składania 2KW (nie woże tego ) z silnikiem hondy

Edytowane przez SP3OW
braki w opisie (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście masz rację tylko, że prąd rozruchowy to max. kilka..., kilkanaście sekund, a zalecane pobory prądu ciągłego są na poziomie max. od 1/20 do 1/10 pojemności i podobnie z ładowaniem. Zwiększanie poboru prądu zmniejsza pojemnośc aku. Jeżeli piszę bzdury to niech mnie Ktoś poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Tak, oczywiście masz rację tylko, że prąd rozruchowy to max. kilka..., kilkanaście sekund, a zalecane pobory prądu ciągłego są na poziomie max. od 1/20 do 1/10 pojemności i podobnie z ładowaniem. Zwiększanie poboru prądu zmniejsza pojemnośc aku. Jeżeli piszę bzdury to niech mnie Ktoś poprawi.


Przecież czajnik nie będzie działał zawsze na aku. To jest awaryjnie w razie "W" przecież mamy gaz w swoich budkach. W akumulatorze pojemność nie straci się bezpowrotnie, nie należy rozladowywac poniżej 10.5V.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski po biwakowaniu bez prądu.   Najwięcej prądu żre expres do kawy. Czyli wystarcza przetwornica 1500W stałej a 2000W chwilowej. Mam taką Volta. 1200W dostarcza bez kłopotu ale nocą, bo nie potrafi współdziałać z solarem. Service Volta mnie ostrzegł, że trzeci raz naprawiać przetwornicę nie będzie. Mam też drugą 1000W sinus-pro Volta. Olbrzymi badziew mało przydatny choć zalecany do współpracy z solarem. Na dachu mam solar 250W. Doładowywuje aku 270Ah. To za dużo i mam zamiar wywalić jeden 120Ah. Wystarczy mi 150Ah. Będzie mniej 40 kg. I myślę, że tyle starczy na kawę , ciepłą wodę do kąpieli, toster, suszarkę i inne drobiazgi.  Oraz lodówkę jak zatrzymam się przy knajpie.

Teraz tydzień stałem w cieniu. 270Ah starczyło ale bez kawy i tosteru. Doładowywałem z agregatu ale to słabe rozwiązanie. Trzeba stać na patelni to można mieć mniejszy aku i niepotrzebny agregat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz powiem tak : urządzenie 1000W podlaczone do przetwornicy napięcia pobór na 12V około 100A - miernik cegowy czy dokładnie wskazał to nie wiem poniewaz nie uznaje takich pomiarów. Tylko pomiar bezpośredni wchodzi w grę,a takiego miernika nie posiadam. Po 4 godzinach wyłączyłem ponieważ chciałem mieć jeszcze trochę Energi. Akumulatory już słabe, a słońce dopiero jutro (jeżeli będzie) świecilem halogenami po 500W. Dobranoc koledzy.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie stwierdzam po powrocie iż, akumulatory o łacznej pojemności 460Ah i przy przetwornicy napiecia 12/230V oraz obciązeniu 1000W dały radę ;) Czyli zarówki halogenowe o mocy 500W sztuk dwie pobierają z aku mierzone miernikiem cegowym 100A nie wiem dlaczego tyle - możliwe błąd pomiaru i wiadomo sprawność przetwornicy dały radę 4 godziny po tym zasie wyłączyłem ponieważ chciałem aby zostało trochę energi na rano.Dziś rano brak słońca i w chwili wyjazdu aku były jescze ładowane (pewnie daleko do pełnego naładowania) pomimo zachmurzenia  zajmie im to parę dni :D 

Wnioski : zmiana ustawień aku z 12V na 24 V obowiązkowo 

Możliwe dołożenie z czasem aku (wiem co usłyszę - waga) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.