Skocz do zawartości

Dobór mocy panela słonecznego


snoozer

Rekomendowane odpowiedzi

Zabieram się za kompletowanie wszystkich elementów dodatkowych mojej przyczepy i nie wiem czy coś źle liczę czy faktycznie potrzebuję aż tak dużej mocy panel słoneczny.

Dobowe zużycie prądu w wersji max policzyłem na ~70Ah. Wiem, że to bardzo dużo ale liczby nie kłamią:

  Zużycie dobowe [Ah]
Oświetlenie 10
Pompka wody 3,125
Trumawent 12
TV, antena, Android Box 16,66667
Smartfon x 2 6
Tablet 7
Laptop 5
Powerbank 10
SUMA 69,79167

 

Mover całkowicie pominąłem bo używa się go i tak na kempingu gdzie można się potem podłączyć pod 230V. Akumulator planuję 100Ah. Jaka wg was powinna być moc panela słonecznego żeby dał rade wyprodukować dziennie te 70Ah?

W swoich obliczeniach przyjąłem że panel będzie generował połowę swojej mocy maksymalnej przez 8godzin/dobę. Czyli żeby uzupełnić te 70Ah musze mieć panel co najmniej powyżej 200W.

Ja coś źle liczę czy faktycznie taka moc będzie mi potrzebna przy założonym zużyciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W oświetleniu zastosuj LED-y i już sporo zapotrzebowania Ci spadnie o ok 70%. 10Ah to świecenie żarówką z poborem 1 A przez 10 godz. Tyle chcesz świecić? Nie wszystkich urządzeń będziesz używał jednocześnie. Skoro smartfony i laptop to po co jeszcze tablet. Tak na wyczucie zmniejszył bym to zapotrzebowanie o połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyczepie są już led-y. Samo ambiente to będzie z 20W. Zresztą ile zaoszczędzę na tym oświetleniu 5Ah? Śmiech...

Tak się składa że bywają dni że ze wszystkich tych urządzeń korzystam w ciągu doby.

Pytanie moje dotyczy mocy panela słonecznego, który będzie w stanie zasilić w ciągu dnia ubytek 70Ah z akumulatora.

Edytowane przez snoozer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadamy panel LG 360W i prądzie chyba 9.2A i powiem szczerze ze jak jest połowa to mega dobrze ,ale nie ma co liczyć na tyle jeżeli bedzie płasko zamocowany (poziomo) W dobrym słońcu odało się uzyskać 340W (kombinowałem z kątem nachylenia i dążyłem za słońcem .

Dlatego planuje mieć drugi taki panel .Koszt niecałe 1000 zeta polskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Dwoje wyliczenia musisz rozpisać nieco inaczej. Tj.

Zużycie prądu 8-17 (Dla przykładu) plus zużycie prądu poza tymi godzinami. Musisz pamiętać że panel musi uzupełnić to co straciłeś poza godzinami pracy paneli plus pokryć aktualne zużycie.

Jeśli nastsiwasz się na prawdziwą autonomię w dni nie tylko słoneczne uważam że przyjmując wydajność panela na 45% będziesz miał prąd prawie zawsze.

Jeśli chcesz uzupełnić 70Ah w 8h to wg moich wyliczeń potrzebujesz niecałe 9A ladowania. Zakładając 45% sprawności potrzebujesz jak dla mnie panel minimum 240W.

Tutaj dużo zależy Tak naprawdę gdzie jeździsz.

Ja teraz stoję w Gaskach, mam 2 panele spięte szeregowa o mocy 110W, max ładowanie jakie mam na oku to 5.1A przy pełnym słońcu. W PL pokrywa to nasze zapotrzebowanie w 100% ale w Anglii gdzie mieszkamy na stały jest już słabiej.


Zdecydowanie musisz przewymiarowac instalacje bo pewnie z czasem dojdzie jakąś przetwornica, lodówka turystyczna itd itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki infer właśnie o takie info mi chodziło jak to wygląda w praktyce. Czyli powinienem przyjąć że panel da 40-45% jego mocy maksymalnej. W takim razie będę celował w coś powyżej 260W

Podpowiedzcie mi jeszcze jakie będą lepsze mono czy poli bo jedne i drugie są w ofertach sklepów.

No i taka zagadka lepiej 2x130W (http://www.4sun.eu/pl/p/Panele-sloneczne-130W-Prestige/340) czy jeden duży np 280W (http://www.4sun.eu/pl/p/Panel-monokrystaliczny-280W/530)

Te mniejsze mają prąd max. ładowania 7.3A a ten większy 8,92A. Czy jak dam dwa mniejsze to oznacza, że uzyskam 14,6A? Byłby to argument za montażem dwóch mniejszych zamiast jednego duzego.

No i teraz patrząc na parametr max. ładowania a nie na moc panela wygląda na to że 8,92A x 0,45 (praktyczne 45%) da mi ~4A. Czyli moje zużycie 70Ah będzie się uzupełniało 17,5h. Już sam nie wiem na co mam patrzeć na moc panela czy jego max ładowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest dość prosta :). Jeśli kupowalbym teraz panele (A chyba będę) szukalbym 2 paneli ale 24V ( takie jak drugi z Twojego posta). Moc baterii ok 300W zaspokoi Twoje zapotrzebowanie.

Przy kontrolerze MPPT uzyskasz z dwóch 24V paneli zdecydowanie więcej. Zakładając pochmurny dzień panel 24V daje Ci powiedzmy 16V , co w dalszym ciągu zapewnia Ci jakis prad ladowania. Przy stosowaniu paneli 12V brak nasłonecznienia oznacza napięcie panela mniejsze niż aku
i ladowania brak.

Uważam że zużycie prądu na poziomie 70Ah jest zdecydowanie przeszacowane. Zastanów się również jaki akumulator wytrzyma taki poziom rozładowania. Musiałbyś mieć że 200Ah tak żeby to miało ręce i nogi. 2 panele plus taki duży jak to jest z dobre 70kg.

Przemyslales temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z waga nie masz stresu to zmierz dach, rozrysuj sobie okienka, komin, wyiwetrzniki itd i zobacz jakiej wielkości 2 panele Ci się zmieszczą.

Interesujące wydają się takie panele sharpa:

https://www.sharp.co.uk/cps/rde/xchg/gb/hs.xsl/-/html/product-details-solar-modules-2189.htm?product=NQR256A

https://www.sharp.co.uk/cps/rde/xchg/gb/hs.xsl/-/html/product-details-solar-modules-2189.htm?product=NQR258H

Ciekawa konstrukcja i solidna gwarancja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwóch takich dużych na dachu raczej nie zmieszczę. Na dachu mam juz 3 okna, klime i kawałek zarezerwowany na antenę. Albo zmieści mi się jeden taki 280W albo dwa po 130/160W.

No i ponieważ dotychczasowe doświadczenie karawaningowe podpowiada mi że zapotrzebowanie na energię jest większe w czasie niepogody chyba zasadnym wydaje się połączenie dwóch mniejszych szeregowo. Z tego co piszesz powinno się to również bardziej sprawdzić w wyjazdach na skandynawię gdzie nocowanie na dziko (bez podładowania się z 230V) kilka nocy z rzędu będzie raczej normalnością.

Edytowane przez snoozer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... a najlepiej byłoby wejść do środka 4 przewodami i już w przyczepie zrobić przełącznik rownolegle/szeregowo. Są gotowe takie przełączniki czy trzeba coś rzeźbić?
Tutaj pytanie do Kristofera.

U mnie testy wykazały że połączenie szeregowe daje mi ciut mniej w pełnym słońcu ale przy pochmurnej typowo angielskiej pogodzie bije równolegle połączenie na leb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.