Skocz do zawartości

Dwa tygodnie w Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, konrad_b napisał:

widzisz LPG robi swoje :)

można nie lubić ale przy kolejnych tysiącach km pojawia się właśnie ten jedyny plus paliwa do zapalniczek :-]

przejechałem 3800km, spalanie z budką ok 14-15L, spalanie solo 10L, średnia więc na poziomie 12-13L, co daje 500L po średnio 2.5zł = 1200zł 

spaliłem do tego pół baku noPB czyli jakieś 150zł

My też na LPG ale tak dobrze nie wychodzi, w tym roku innym autem, większym, silnik też i niestety prawie 2x tyle paliwo :( Przejechane ze 4 tyś z hakiem w tym z 400 na PB bo nie było LPG na wyspie. LPG za granicą PL sporo droższy - Czechy ok. 2,80 zł , Austria ponad 3 zł (ponad 0,7 eu do nawet ponad 0,8 eu) W Cro przy autostradzie prawie 3 zł  (5,12 kun, poza autostradą 4,95 kun) no ale i tak taniej niż na samym PB.

Z Bertą mamy spalanie koło 18l , Antara za nic nie chciała trzymać takiego spalania :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, gusia-s napisał:

My też na LPG ale tak dobrze nie wychodzi, w tym roku innym autem, większym, silnik też i niestety prawie 2x tyle paliwo :( Przejechane ze 4 tyś z hakiem w tym z 400 na PB bo nie było LPG na wyspie. LPG za granicą PL sporo droższy - Czechy ok. 2,80 zł , Austria ponad 3 zł (ponad 0,7 eu do nawet ponad 0,8 eu) W Cro przy autostradzie prawie 3 zł  (5,12 kun, poza autostradą 4,95 kun) no ale i tak taniej niż na samym PB.

Z Bertą mamy spalanie koło 18l , Antara za nic nie chciała trzymać takiego spalania :P

w Cro na tym małym kawałku tankowałem po 4.95 i tak taniej niż na Węgrzech ;)

spalanie rośnie z prędkością, staram się trzymać max 100km/h, ale przeważnie 90-95km/h (na A, na krajówkach odpowiednio wolniej)

a w drodze do BiH autostrady wiele nie ma

na zbiorniku potrafię przejechać 250km ale i 320km a tankuje do 44L (do zatrzymania dystrybutora bo zawór odbija przy 40-41L)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, konrad_b napisał:

na zbiorniku potrafię przejechać 250km ale i 320km a tankuje do 44L (do zatrzymania dystrybutora bo zawór odbija przy 40-41L)

Antarą zasięg 220-240 km przy tankowaniu prawie 60l, Bertą zasięg podobny ale wchodzi chyba 45l - nie pamiętam dokładnie, trzeba by zerknąć w notatki.

Prędkość podobna.

Coś koło 320 km to robiliśmy starą Bunią z małą budką :) 

Powiem tak, zasięg km akuratny do granic wytrzymałości w aucie ... dłużej nie wysiedzimy, trochę gorzej że tak często trzeba wyjmować kartę płatniczą z portfela :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że od czasu jak sie przesiadłem na Vitarę, to nie odczuwam tak tych problemów. To bydle, przy lekkiej jeździe, potrafi zbliżyć się do 10 l/100 km gnojówki, a jak jadę ok 90/100 km/h to jest tak 10,5-11,5 l/100 km. A przełożenia tak dobrane, że można mówić nawet o pewnej dynamice jazdy :P W każdym razie, jak wyprzedzam tira, to czuć, że przycisnąłem gaz i zestaw znacząco przyspiesza, nawet na 5 biegu :P Na razie, mogę wypowiadać się tylko w superlatywach o Vitarze jako o holowniku :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Polecamy Czarnogórę, zatrzymaliśmy się w Morinj. Chcieliśmy jechać do Albanii, ale jakoś się zasiedzieliśmy i 3 tygodnie jak z bicza strzeliło. Ponieważ w drodze do Czarnogóry zaliczyliśmy jeszcze Plitwickie Jeziora (drogi kemping i wejście do parku) to w Czarnogórze zostało nam tylko 16 dni leniuchowania. Koszt kempingu: za cepkę, samochód, prąd i 4 osoby oraz slipowanie skutera wodnego 28 euro za dobę, gdzie w Plitvicach 54 euro za dobę. Reszty nie zliczam bo tankowaliśmy podwójnie: auto i skuter wodny. Czasami jedliśmy w restauracjach z lenistwa ;) W okolicy Morinj polecam tak jak autor postu Kotor, Perast, Blue Cave (ale tutaj albo kajak albo wynajęcie łódki spacerowej - my popłynęliśmy skuterem), starą bazę wojskową wraz z bunkrami i "garażami" dla łodzi podwodnych oraz z wody widok portu lotniczego w Tivacie. Fajne miejsce w naszej zatoce to dwie wysepki z cerkwią OSTRVO i klasztorem SVETI Dorde gdzie można zarezerwować sobie nocleg. Morinj ma ładną plażę, dwa sklepiki, kilka restauracji ale nie znajdziecie tam bankomatu. Ceny jedzenia porównywalne do cen w PL, pizza 4 - 7 euro, kalmary 9 euro, chleb 0,70 euro, napoje butelkowane drogie, paliwo 1,38 euro Pb95. W Kotorze jest targowisko gdzie można było kupić świeże tuńczyki, kalmary, doradę, krewetki, mule (my uwielbiamy więc po zakupach mieliśmy na 4 dni pyszne obiadki). Warzywa pyszne z wyjątkiem watowatych ogórków ;). Co jakiś czas na kemping wpadał Pan z BiH z "samognką" jak sam ją nazywał i nalewkami własnej roboty (dereniówka, wiśniówka, orzechówka...), syropem z granatów, białego bzu, truskawkami, malinami, figami (chociaż tych mieliśmy pod kokardę z drzew rosnących na kempingu), winogronami i wszystko domaći :) Pomidory smakują tam bajecznie, podobnie jak melony arbuzy i inne owoce. Dogadać się można po angielsku, rosyjsku, serbsku, chorwacku, po polsku też próbują :) My gadamy po chorwacku, angielsku, rosyjsku, polsku i niemiecku więc mamy ułatwiony kontakt z tubylcami :) ale język migowy też daje radę ;)

Rada na tego typu wyjazdy to karta Revolut, omijacie podwójne przewalutowanie w banku i kurs zakupu walut lepszy jak w kantorach. W Cro robiliśmy zakupy płacąc tą kartą i ściągało nam złotówki w przeliczeniu na aktualny kurs HRK. w MNE płaciliśmy też tą kartą w euro, które sobie kupiliśmy po kursie 4,26..

 

PS motocyklowo to trasy w okolicznych górach bajka podobnie jak w zeszłorocznej Albanii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Commander napisał:

Witam.

Konrad...co Ci się popsuło w aucie?

padł silniczek valvetronica, można było odpiąć wtyczkę i wracać, ale koszt robocizny podobny jak w PL więc zrobiłem na miejscu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Commander napisał:

OK. Czyli robiłeś w serwisie. A wozisz że sobą jakiś skaner?

robiłem w ASO w Mostarze 

mam skaner OBD który szczytuje błędy, byłem też serwisie i tam już kompem potwierdzili usterkę

najlepiej jak podjechałem do takiego małego zakładu - nie szło się dogadać, ale gość podpiął lapka i powiedział "serwomotor kaput" ;)

a ASO normalnie po angielsku można było się porozumieć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Zbych-u napisał:

Dzięki Konrad za udostępnienie campingu Buna. Wszystko zgodnie z opisem, jest super, cena się nie zmieniła, a własciciel pamięta Cię. Zostanę tu dwie noce, a potem kamping za Dubrownikiem.

A była taka starsza pani - mama albo teściowa właściciela?

W czasie naszego pobytu 2 lata temu przychodziła do nas z suchym chlebem i zabierała chłopaków na karmienie kaczek w rzece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marcin81 napisał:

A była taka starsza pani - mama albo teściowa właściciela?

W czasie naszego pobytu 2 lata temu przychodziła do nas z suchym chlebem i zabierała chłopaków na karmienie kaczek w rzece.

Chyba mama, pojawiała się czasem - zawsze się przywitała, coś zagadała :yes:

 

4 godziny temu, Zbych-u napisał:

Dzięki Konrad za udostępnienie campingu Buna. Wszystko zgodnie z opisem, jest super, cena się nie zmieniła, a własciciel pamięta Cię. Zostanę tu dwie noce, a potem kamping za Dubrownikiem.

hehe, no tak długo to rzadko tam ktoś siedzi, więc nie dziwne że pamięta ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.