Skocz do zawartości
marcinn8989

Led w przyczepie

Rekomendowane odpowiedzi

Kristofer

2136828908_tasmaled.thumb.jpg.097dd28289e24d1a75d6ae47e1156a75.jpg

Wartość bezpiecznika dobierasz w zależności od typu diod/taśmy i jej długości, ale nie będzie pewnie zbyt wysoka, może 3 A :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
krzy_
8 godzin temu, Kristofer napisał:
10 godzin temu, jacekzoo napisał:

jak będzie kilka punktów świetlnych to czy do każdego puszczać osobny kabel z osobnym bezpiecznikiem czy jeden bezpiecznik i z niego szeregowo kilka punktów?

Co konkretnie rozumiesz przez takie określenie :hmm:

Koledze zapewne chodzi o to, że nie jest to połączenie szeregowe lecz równoległe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacekzoo
2 godziny temu, krzy_ napisał:

Koledze zapewne chodzi o to, że nie jest to połączenie szeregowe lecz równoległe.

Acha :D zwał jak zwał ale wiadomo już o co chodzi 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
GRAFKR
13 godzin temu, jacekzoo napisał:

rozumiem to tak,

1) do aku podłączam kilka przewodów, od każdego punktu świetlnego i na każdym bezpiecznik

2) wypuszczam jeden kabel, na którym zakładam jeden bezpiecznik i za nim robię rozdzielenie na punkty świetlne, tj bakista, schowek, wc itp

przy czym druga opcja wydaje mi się logiczniejsza bo jednocześnie nie będę używał schowka, bakisty i opróżniał kasety. chociaż WYDAJE MNIE SIĘ  że nawet jednoczesne odpalenie tej ilości taśmy nie przeciąży instalacji

Podłączasz równolegle nie szeregowo.Czyli jak nie masz w budce instalacji 12v to puszczasz kabel+ i drugi minus i wpinasz odbiorniki(ledy)pomiedzy.Ja bym trochę rozdzielił bezpiecznikami źródła światła bo na jednym bezpieczniku to w przypadku zwarcia zgasną ci wszystkie.Potem trzeba żmudnie sprawdzić wszystkie punkty.Nie wiem ile robisz punktów ale może po trzy na bezpiecznik?🤔

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacekzoo

Na razie robie właśnie trzy :) bakista, schowek pod francuzem i jak dojdę z kablem to kaseta wc. Instalacja 12v idzie raczej górą, a to będzie przy podłodze. Chyba zrobie tak że wypuszcze kabel przez najbliższy przy aku wywietrznik w podłodze, poprowadze pod spodem i wejdę do bakisty pod spodem. A do schowka i kibelka puszcze przy ścianie za podkową

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Radex
W dniu 12.09.2018 o 23:42, omszały głaz napisał:

W niektórych przyczepach (moja) 12V pochodzi z transformatora i jest prądem zmiennym. W przeciwieństwie do żarówek LED na 230V, które są na prąd zmienny, wszystkie znane mi żarówki LED na 12V są na prąd stały! Oznacza to, że jakbym zmienił  żarówki na LED-owe, to w gorszym razie by się spaliły (małe napięcie zaporowe LED), a w lepszym paskudnie by migały. W mojej przyczepie muszę założyć mostek prostowniczy i filtr przeciw pulsacyjny (LED-y mają zerową bezwładność), zanim zmienię żarówki na LED-y.

Miałem ten sam problem w hobby 400 z 2004  r po wymianie na LED przepalały się po kliku dniach lub tygodniach. Pomogło dopiero prostowanie prądu mostkiem z diodami

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi