Skocz do zawartości

Led w przyczepie


marcinn8989

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Kristofer napisał:
10 godzin temu, jacekzoo napisał:

jak będzie kilka punktów świetlnych to czy do każdego puszczać osobny kabel z osobnym bezpiecznikiem czy jeden bezpiecznik i z niego szeregowo kilka punktów?

Co konkretnie rozumiesz przez takie określenie :hmm:

Koledze zapewne chodzi o to, że nie jest to połączenie szeregowe lecz równoległe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jacekzoo napisał:

rozumiem to tak,

1) do aku podłączam kilka przewodów, od każdego punktu świetlnego i na każdym bezpiecznik

2) wypuszczam jeden kabel, na którym zakładam jeden bezpiecznik i za nim robię rozdzielenie na punkty świetlne, tj bakista, schowek, wc itp

 

przy czym druga opcja wydaje mi się logiczniejsza bo jednocześnie nie będę używał schowka, bakisty i opróżniał kasety. chociaż WYDAJE MNIE SIĘ  że nawet jednoczesne odpalenie tej ilości taśmy nie przeciąży instalacji

Podłączasz równolegle nie szeregowo.Czyli jak nie masz w budce instalacji 12v to puszczasz kabel+ i drugi minus i wpinasz odbiorniki(ledy)pomiedzy.Ja bym trochę rozdzielił bezpiecznikami źródła światła bo na jednym bezpieczniku to w przypadku zwarcia zgasną ci wszystkie.Potem trzeba żmudnie sprawdzić wszystkie punkty.Nie wiem ile robisz punktów ale może po trzy na bezpiecznik??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie robie właśnie trzy :) bakista, schowek pod francuzem i jak dojdę z kablem to kaseta wc. Instalacja 12v idzie raczej górą, a to będzie przy podłodze. Chyba zrobie tak że wypuszcze kabel przez najbliższy przy aku wywietrznik w podłodze, poprowadze pod spodem i wejdę do bakisty pod spodem. A do schowka i kibelka puszcze przy ścianie za podkową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 12.09.2018 o 23:42, omszały głaz napisał:

W niektórych przyczepach (moja) 12V pochodzi z transformatora i jest prądem zmiennym. W przeciwieństwie do żarówek LED na 230V, które są na prąd zmienny, wszystkie znane mi żarówki LED na 12V są na prąd stały! Oznacza to, że jakbym zmienił  żarówki na LED-owe, to w gorszym razie by się spaliły (małe napięcie zaporowe LED), a w lepszym paskudnie by migały. W mojej przyczepie muszę założyć mostek prostowniczy i filtr przeciw pulsacyjny (LED-y mają zerową bezwładność), zanim zmienię żarówki na LED-y.

Miałem ten sam problem w hobby 400 z 2004  r po wymianie na LED przepalały się po kliku dniach lub tygodniach. Pomogło dopiero prostowanie prądu mostkiem z diodami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie przyszło mi do głowy, ze oświetlenie może być na 12V prądu przemiennego.
Pompki wody, lodówka, wentylator grzejnika sa na prąd stały.
Jaki sens byłby dwóch instalacji 12V stało i zmienno prądowej?
Zaciekawiło mnie to. Trzeba sprawdzić domowym sposobem bo nie mam oscyloskopu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/25/2019 at 11:44 PM, ktomek said:

Nie przyszło mi do głowy, ze oświetlenie może być na 12V prądu przemiennego.
Pompki wody, lodówka, wentylator grzejnika sa na prąd stały.
Jaki sens byłby dwóch instalacji 12V stało i zmienno prądowej?
Zaciekawiło mnie to. Trzeba sprawdzić domowym sposobem bo nie mam oscyloskopu :)

W instalacji jest transformator bezpieczeństwa 220/12V i sprzęty wewnętrzne są zasilane z niego. Lodówka działa na prąd zmienny, pompka czy wentylator jeżeli posiadają silniki szczotkowe, to też im wszystko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.