Skocz do zawartości

Led w przyczepie


marcinn8989

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i z góry dziękuję za wszelką pomoc i porady. Planuję zmodyfikować światło w swojej przyczepie i mam sporo pytań w związku z tym... Oryginalnie w kinkietach mam żarówki py21w (samochodowe) czy bez problemów zadnych wymienię je na ledowe przykładowo takie: https://allegro.pl/py21w-50x-led-smd-r5w-r10w-dzienne-pozycje-stop-fv-i6913214378.html ktoś podmienial żarówki oryginalne w przyczepie na takie?? Pytam ponieważ wymieniając w samochodzie wszystko na led różne rzeczy się działy :) Drugą sprawą jest zupełnie nowa instalacja złożona z taśm LED w środku chce umieścić 4-5metrow tasmy led w profilach do tego przeznaczonych i podobny zestaw na zewnątrz w celu oświetlenia przedsionka 4metry taśmy w profilu kątowym uszczelinonym dodatkowo klejem badz silikonem. Całość chciałbym podłączyć pod: Odbiornik / ściemniacz LED MONO Mi-Light i sterować oświetleniem za pomocą pilota. Przyczepka raczej będzie używana stacjonarnie np. Pola namiotowe więc praktycznie większość czasu podłączona z zewnątrz prądem 230v jeśli ma to znaczenie w temacie. Przede wszystkim czy do wspomnianej instalacji taśm LED będą potrzebne zasilacze? Montowal ktoś u siebie jakiś podobny zestaw? Prosiłbym o wszystkie cenne wskazówki i porady jak taki zestaw najlepiej podłączyć żeby wszystko było ok po zamontowaniu w przyczepie. 

received_2366599500023606.jpeg

received_2366599516690271.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiany, u siebie wymieniłem żarówki 230 jak 12V na ledy. Pozostały do wymiany jeszcze światła pozycyjne i obrysówki.
Problem jaki trafiłem to polaryzacja - właśnie PY21 miała w oprawę odwrotnie wpięte bieguny i pod żarówkę led musiałem je odwrócić.
Kolejna sprawa, w starej przyczepie styki lamp zewn. są zaśniedziałe i po wymianie 2 żarówki nie działały. Pomogło oczyszczenie i WD40.

Żarówki 12V działają na akumulatorze jak i z zasilacza.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spokojnie, możesz sobie zamieniać zwykłe włókna na ledy. (w przyczepie nie masz CAN) Musi się zgadzać polaryzacja i tyle. Żeby nie robić bałaganu w przyczepie to wszystkie dodatkowe oświetlenia podłączaj do swojego źródła 12V które już masz. Warunek jest jeden. Wszystko co chcesz podłączyć powinno być na 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podepnę się pod temat bo zbieżny.

Chcę wymienić 22 żarówki 12V4W jakie mam na listwie wokoło kanapy. Odpowiednik LED daje od 80 do nawet 360 lm, przyjmując nawet najsłabszy wariant to niespełna 2000 lm na światło, które miało w zamyśle pełnić funkcje nastrojowego. To za dużo. Gdybym ograniczył instalacje do np. 8 żarówek, to będzie ona działać? Czy tak jak stare lampki choinkowe, że za jedną spaloną nie działaj wszystkie :)

Edytowane przez Dzakart (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam: dla słabszych. Teraz masz 22 żarówki 12V/4W. Z jakim cokołem? Jak podłączone: równolegle czy szeregowo? Czy jak teraz przepala Ci się jedna czy gasną wszystkie?

Jeżeli pozostałe palą się nadal to nic nie stoi na przeszkodzie żeby zastąpić żarówki ledami. System dowolny: co któraś led lub nawet wariant mieszany. Mogą wystąpić dwa problemy: ledówki czasami nie mieszczą się w lampkach na zwykłe żarówki pomimo zgodności cokołów (nie ma jak ich włożyć i obrócić), czasami ledy szumią (sieją) na radiu lub TV.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych przyczepach (moja) 12V pochodzi z transformatora i jest prądem zmiennym. W przeciwieństwie do żarówek LED na 230V, które są na prąd zmienny, wszystkie znane mi żarówki LED na 12V są na prąd stały! Oznacza to, że jakbym zmienił  żarówki na LED-owe, to w gorszym razie by się spaliły (małe napięcie zaporowe LED), a w lepszym paskudnie by migały. W mojej przyczepie muszę założyć mostek prostowniczy i filtr przeciw pulsacyjny (LED-y mają zerową bezwładność), zanim zmienię żarówki na LED-y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2018 o 20:24, Dzakart napisał:

Podepnę się pod temat bo zbieżny.

Chcę wymienić 22 żarówki 12V4W jakie mam na listwie wokoło kanapy. Odpowiednik LED daje od 80 do nawet 360 lm, przyjmując nawet najsłabszy wariant to niespełna 2000 lm na światło, które miało w zamyśle pełnić funkcje nastrojowego. To za dużo. Gdybym ograniczył instalacje do np. 8 żarówek, to będzie ona działać? Czy tak jak stare lampki choinkowe, że za jedną spaloną nie działaj wszystkie :)

Kolego najprostrzym sposobem jest dołożenie diody ptostowniczej(kilku sztuk),są tanie im więcej tym większy spadek napięcia.Łączysz szeregowo,poszukaj n forum elektroda.Możesz kupić ściemniacz na pilota(aliexpres lub alegro).Możesz też zmienić podłączenie jeśli masz podłączone równolegle to 2 lub 3 szeregowo a reszta bez zmian i masz spadek napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

to i ja się podepnę pod temat ale trochę z drugiej strony. chcę założyć kilka punktów oświetleniowych, między innymi bakista czy schowki. chciałem użyć taśmy led ,,z metra,,. jak kupowałem do domu to gość przeliczał długość x moc i dobierał zasilacz. czy w przyczepie mogę się podpiąć bezpośrednio pod aku? bez żadnych zasilaczy itp? jak będzie kilka punktów świetlnych to czy do każdego puszczać osobny kabel z osobnym bezpiecznikiem czy jeden bezpiecznik i z niego szeregowo kilka punktów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewka że jeden. Tak na prawdę to nawet jak skorzystasz z już poprowadzonej instalacji 12V i do niej się podłączysz to tez nic się nie stanie...
Raptem jaki te odcinki będą miały pobór? Założę się że znikomy!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacekzoo napisał:

jak będzie kilka punktów świetlnych to czy do każdego puszczać osobny kabel z osobnym bezpiecznikiem czy jeden bezpiecznik i z niego szeregowo kilka punktów?

Co konkretnie rozumiesz przez takie określenie :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem to tak,

1) do aku podłączam kilka przewodów, od każdego punktu świetlnego i na każdym bezpiecznik

2) wypuszczam jeden kabel, na którym zakładam jeden bezpiecznik i za nim robię rozdzielenie na punkty świetlne, tj bakista, schowek, wc itp

 

przy czym druga opcja wydaje mi się logiczniejsza bo jednocześnie nie będę używał schowka, bakisty i opróżniał kasety. chociaż WYDAJE MNIE SIĘ  że nawet jednoczesne odpalenie tej ilości taśmy nie przeciąży instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.