Skocz do zawartości

Awaria markizy na wyjeździe !!!


Roballo

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

dojechałem wczoraj na wczasy rozkładam markizę a tu co widzę markiza rozwinęła się krzywo a część została krzywo nawinięta na bębenek markizy w kasecie przy wcześniejszym składani czego nie zauważyłem :(. Teraz nie mogę złożyć markizy ponieważ krzywo się zwija i krzywi całą co można zrobić ???

Wczoraj rozmawiałem z jednym z naszych kolegów, który polecił mi abym pomału rozwijał i zwijał markizę jednocześnie próbował ją naciągnąc ale to nic nie pomogło .... :(:(:(

 

20180715_190241.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

markizę można zwijać i rozwijać ale jak ją zwijam to idzie bardzo krzywo i tu problem :( Jeżeli mam ja zdjąć to zapytam specjalistów markiza do boku przyczepy przykręcona jest na 4 śruby pomiędzy markizą i budą jest uszczelnienie ale to nie problem jednak po zdemontowaniu 4 śrub markizy i tak nie da się ściągnąć ktoś ma jakiś pomysł. Chcę jechac na następne zaplanowane miejsce ale nie mogę zwinąc markizy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli możesz całkowicie rozwinąć markizę, aby był widoczny "zamek" na wałku?

Jaka to jest markiza (producent)?

Jeśli chcesz ją zdemontować w całości, to uchwyty mogą być dodatkowo trzymane przez likszparę listwy Alu. Są różne rodzaje mocowań i bywa, że nie tylko śruby są jedynym elementem trzymającym, ale i wspomniana listwa. Poza tym, jeśli się upewnisz, że w Twoim przypadku są tylko śruby, to może uszczelniacz skleił uchwyty ze ścianą na tyle mocno, że nie pozwala na łatwy demontaż :hmm:

1094576707_Przykmocow.jpg.6447a592f8a7d26ea9d560b306514595.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markiza to model OMNISTOR 5003 Thule

Koledzy a co by było gdybym odkręcił te dwa ramiona co trzymają przód markizy i wtedy próbował naciągnąć płachtę markizy ???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda na to, że jest tak, jak wczoraj mówiłem: krawędź "płachty" markizy wchodząca w zamek (rowek) wałka nie jest do rowka równoległa.

Nie widać na fotkach "zamka", więc nie wiem, czy jesteś w stanie jeszcze jeden obrót rozwinąć. Musi być widoczny zamek, aby zorientować się w jaki sposób jest w nim mocowana cała krawędź "płachty" markizy - bywa różnie. Jak mi się uda, to zaraz spróbuję Ci to narysować. Na ogół są stosowane dwa sposoby i tylko przy jednym jest możliwa taka sytuacja. Tak, czy inaczej, osobiście bym nie demontował markizy ze ściany, bo będzie trudniej wszystko zrobić i sprawdzić. W Tym przypadku konieczny jest demontaż tylko jednego z boków kasety. Prawdopodobnie trzeba będzie zdjąć wcześniej samą nakładkę zewnętrzną, aby dostać się do reszty. Konieczne też raczej będzie wysunięcie przedniej krawędzi "płachty" z profilu markizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, narysowałem :)

1059266055_Przykadmocowania.thumb.jpg.5c302f08ee539d04289d634ae5ce71ea.jpg    750293073_SzczegA.thumb.jpg.892d9c06ace04ebc4faadec354d2a7ab.jpg   908893406_SzczegB.thumb.jpg.59c457ac390b7b1fd8fea741af02b245.jpg

Tylko przy pierwszym sposobie mocowania (A) jest możliwe takie przesunięcie krawędzi markizy, jak u Ciebie.

Oczywiście to moje domysły i sam musisz zweryfikować, jak jest w Twoim przypadku.

Gdyby mocowanie było w/g sposobu "B", to jedynie rozerwanie "tunelu" (najczęściej w miejscu szycia) mogłoby doprowadzić do takiego stanu.

Jeśli masz mocowanie "płachty" na zakładkę, to trzeba zdemontować jeden z boczków kasety i wyciągnąć z rowka wałka całą płachtę razem z rurką klinującą.  W następnej kolejności musisz dobrze oczyścić rowek wałka, potem bardzo starannie składasz zakładkę na rurce klinującej (z odpowiednim zapasem np. ok. 10 cm). Zakładkę musisz tak złożyć, aby krawędź płachty była niemal idealnie równoległa do rowka przechodzącego wzdłuż rury nawijającej. Na czas montażu, ułożoną zakładkę możesz ustalić w wybranym położeniu jakąś taśmą klejącą. Kleisz wzdłuż samej krawędzi zakładki. Aby ułatwić wsuwanie płachty w rowek, "smarujesz" go tylko troszkę rozcieńczonym płynem do mycia naczyń (nie smaruj smarem, czy olejem).

PS

Płachta markizy jest sztywna, więc raczej trzeba wyciągać z rowków obydwie krawędzie. Przy okazji sprawdź przed demontażem, czy obydwa ramiona z podobną siłą napinają markizę - uważaj na palce.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest budowa Twojej markizy:     2089513135_Thule5003.thumb.jpg.804ddd93ebf8a031ffd94e6090b0e166.jpg

Może uda Ci się zdemontować jeden bok kasety i wyciągnąć cały wałek bez wysuwania przedniej krawędzi markizy z profilu, ale w tym przypadku musiałbyś odpiąć cały przedni profil od ramion :hmm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek,

jak zawsze dziękuję za pomoc. Mam tylko pytanie jak demontuje się boki markizy ???

Z demontażem ramion nie powinno być problemów przynajmniej tak myślę ....

Pracę muszę przełożyć na jutro bo mam oberwanie chmury jak szlak !!! Mam nadzieję, że nie odpłyniemy .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bokach elementu nr 1 że schematu są śruby prawdopodobnie. Jak je odkrecisz i zdemontujesz to pojawią się kolejne. Sprawdź najpierw ramiona w dachu czy są identycznie zamontowane względem przedniej ściany i kasety markizy. Zmierz odległości precyzyjnie i wyrownaj zanim zaczniesz coś rozkręcać. Demontaż całej kasety to ostateczność.  Trzyma Ci tam uszczelnienie od góry i ewentualnie od tylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak, jak Marek pisze i wtedy prawdopodobny wkręt, to ten zaznaczony strzałką:    612146808_wkrt.thumb.jpg.6b733771c5492d85a251e30b580bc95b.jpg

Może być też tak, że osłony boczków kasety są na zatrzask (tak mam np. w swojej, ale moja to Fiamma). W takim przypadku pomaga podważanie np. płaskim śrubokrętem.
Po zdjęciu osłony (1) powinny odsłonić się wkręty / śrubki mocujące "trzymacz" (4) bębna (5) wchodzącego do rury nawijającej "płachtę".
Trzeba wyjąć "trzymacz" i wyjąć bęben (5) z rury - sprawdź, czy jest tylko na wcisk, czy może są jakieś małe śrubki.
Po zdjęciu bębna, odsłoni się cały bok rury nawijającej z widocznym rowkiem. Wystarczy wtedy wysunąć z niego krawędź markizy (z rurką klinującą).
Takie są moje przypuszczenia. Drabinka, to tylko, jeśli wolnostojąca, ewentualnie jakiś wyższy taboret lub coś w tym rodzaju :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.