Skocz do zawartości

trasa Kraków - Budapeszt


BartekM

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Planujemy wyjazd do Budapesztu w 2-giej połowie sierpnia i zastanawiam się, którą drogę wybrać.

 

Pytanie do bardziej doświadczonych w temacie Węgier, którą wybrać opcję jadąc z Krakowa:

A. "cofnąć" się na Katowice i dalej Gorzyczki- Ostrawa - Brno - Bratysława - Budapeszt 

B. Kraków - Chyżne - Żylina - Trenczyn - Bratysława - Bydapeszt

C. Kraków - Chyżne - Rużomberk - Sahy - Budapeszt

D. Kraków - Jurgów - Tatrzańska Łomnica - Preszów - Koszyce - Miszkolc - Budapeszt

Ruszamy z okolic Gdańska po pracy na wieczór, następnego dnia muszę odebrać córkę z okolic Krakowa i planujemy dojechać do Budapesztu późnym popołudniem.

Która z wyżej wymienionych tras, a może zupełnie inna, jest wg Was najbardziej komfortowa - brak dziur, płynna jazda itd. Nie szukam atrakcji po drodze, ale też nie boję się gór...

Z Budapesztu dalej jedziemy na Pag, ale tam już wielkich opcji chyba nie ma.

Planuję Budapesz -> Zagrzeb -> Pag

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za dużo pomogę bo do Budapesztu jechałem raz, ale Jeśli chodzi o odcinek Kraków - Bratysława, to  tam jechałem bardzo dużo razy różnymi wariantami i IMHO najlepszą opcją jest pojechać z Krk A4 => S1 (Bielsko Biała, Zwardoń) => D3 (Zilina, Braislava). Ta opcja to stosunkowo najwięcej dróg szybkiego ruchu (autostrady, ekspresówki), najmniej paprania się po krajówkach, które w  południowej Polsce są drogą przez mękę, a w Słowacji to jest mega rzeźnia.

Uwaga: winietka na SK obowiązuje w Zwardoniu od granicy, tam się zaczyna płatny odcinek D3

Z drugiej strony do Budapesztu przez Bratysławę dużo km nadkładasz i potrzebujesz winiety. Drogą przez Chyżne jest i Banską Bystricę jest zacznie bliżej da się ominąć płatny, kilkunasto km. odcinek.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, BartekM napisał:

A. "cofnąć" się na Katowice i dalej Gorzyczki- Ostrawa - Brno - Bratysława - Budapeszt 

Chyba tak bym najchętniej pojechał

Cytat

B. Kraków - Chyżne - Żylina - Trenczyn - Bratysława - Bydapeszt

Rok temu tak trochę jechałem. Szybsza powinna być trasa A.

Cytat

C. Kraków - Chyżne - Rużomberk - Sahy - Budapeszt

Ja bym się nie pchał przez Niskie Tatry. Z Ruzomberoka do Bańskiej Bystrzycy jedziesz serpentynami i dość wysoko. Droga wąska. Nic przyjemniego

Cytat

D. Kraków - Jurgów - Tatrzańska Łomnica - Preszów - Koszyce - Miszkolc - Budapeszt

Też kawałek tą drogą jechałem. Tam potem cisniesz normalną jednopasmową. IMO nie warto. Najoptymalniej będzie jechać A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej wariant C (jechałem w zeszłym roku z ominięciem płatnego odcinka bańska-Zwoleń - raptem 10 km), najkrótsza, a przejazd przez tatry nie taki straszny. Według mnie pozostałe warianty mimo lepszych dróg szybsze nie będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Tomiy napisał:

Jak najbardziej wariant C (jechałem w zeszłym roku z ominięciem płatnego odcinka bańska-Zwoleń - raptem 10 km), najkrótsza, a przejazd przez tatry nie taki straszny. Według mnie pozostałe warianty mimo lepszych dróg szybsze nie będą.

nigdy nie jechałem inaczej jak przez Bańską (wariant C) z ominięciem płatnego odcinka - 400km, średnia ok 60km/h (6.5/7h w Budapeszcie)

przez Bratysławe masz 150km dalej, przyczepa nie nadrobisz - 550km to masz 7/7.5h lekko (przy średniej 70km/h)

Niskich Tatr się nie bój, jest tam faktycznie górka, ale bez przesady, jeżdżą tam TIRy i autokary,  a droga jest szeroka 

trasę robiłem 120KM benzyną i problemów nie było

przypilnuj tylko zjazdu w Bańskiej na drogę 69, nawigacja w opcji omijaj płatne powinna załatwić sprawę (np google maps)

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam wariant C - nic strasznego, a dokładać 150 km w dodatku w zasadzie bez żadnego uzysku czasowego, za to za grubo większą kasę (większe spalanie na autostradzie i koszt winietki) to IMHO bez sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wracając z wakacji trasą z Bańskiej do Ruzomberoka zdziwiłem się, ale na poboczach są tablice mówiące, że pojazdy powyżej 3,5 t powinny mieć winietę. Nie wiem czy dotyczy to pojazdów solo czy także zestawów, ale być może ta droga jest dla Viatoll'owców płatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.