Skocz do zawartości
Mirekhobby

pleśń na materiałach

Rekomendowane odpowiedzi

Mirekhobby

Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów.Mam mały problem w swojej przyczepie Hobby i prośbę o dobrą radę  w jaki sposób się go pozbyc. Pojawiły się małe ogniska pleśni  na materiale  spodniej części siedzisk , w miejscach styku materiału z  siedziskiem ze sklejki sklejki.Zapewne to efekt nie wietrzenia w zimie.Bardzo mi szkoda przyczepy bo mimo sędziwego wieku -jest z roku 2000 ,jest w idealnym stanie i nie chciałbym aby ta pleśń rozprzestrzeniła się na całą przyczepkę.Czym można usunac takie ogniska, jakim preparatem żeby nie zniszczyc materiału.Pozdrowienia dla WojtEwa z Gubina- widzieliśmy się w ubiegłym roku nad jeziorem Granicznym. Z góry uprzejmie dziękuję za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Voku

A nie prościej zdjąć pokrowce i osobno wyprać pokrowce i gąbki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
leszek
Napisano (edytowane)

Zmieszaj boraks z wodą i tym wyczyść . Nie jest rakotwórczy jak inne preparaty gdy wsiąkną w gąbkę materaca .Co do prania to zależnie od tkaniny jedna się nie skurczy i pokrowce nałożysz  a inne pokrowce na wyrzucenie bo tak się skurczą że ich nie nałożysz. Można prać w chłodnej wodzie wtedy tkanina się nie kurczy ale to mało skuteczny sposób na pleśń .

Edytowane przez leszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Voku

A ja się zastanawiam czy to rzeczywiście efekt nie wietrzenia przyczepy? Może najść pleśń od niewietrzenia przyczepy zimą? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Voku napisał:

A ja się zastanawiam czy to rzeczywiście efekt nie wietrzenia przyczepy? Może najść pleśń od niewietrzenia przyczepy zimą? 

Jakoś mi się nie wydaje. Na zimę zostawiam w oknach mikrowentylację zawsze. Nie mam żadnej pleśni, a w środku jest sucho idealnie. Oczywiście u mnie przyczepa jest pod pokrowcem. No ale fakt, nie zostawiam poduszek i materaców na zimę, a je zabieram. 

W sezonie natomiast przyczepa stoi często też nie wietrzona, a okienka są zamknięte. I nie robi się żadna pleśń. Żeby była pleśń to muszą być warunki ku temu, czyli wilgoć. Owszem w przypadku braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza wilgoć powstanie, jak w mieszkaniach, ale w przyczepie mamy przecież otwory wentylacyjne, nie mieszkamy tam w zimie więc wg mnie pleśń się nie powinna pojawić.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Voku
Napisano (edytowane)

Prędzej jeśli ktoś by w niej grzał i mieszkał w zimie, ale od nie wietrzenia hmm.. Chyba że ktoś zostawił mokre poduszki na zimę.

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00
17 minut temu, Voku napisał:

Prędzej jeśli ktoś by w niej grzał i mieszkał w zimie, ale od nie wietrzenia hmm.. Chyba że ktoś zostawił mokre poduszki na zimę.

No pleśń się zrobi właśnie jak ktoś grzeje, potem parowanie i skraplanie się pary. W zakitowanym zimą domu tak się właśnie najczęściej dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
danielpoz

Przyczepa ma taka wentylacje że żadna wilgoć zimą nie ma szans.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi