Skocz do zawartości

Winiety 2018 dyskusja


gusia-s

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.11.2017 o 13:15, Miodzio napisał:

Austria 

[winieta naklejana lub elektroniczna] 

W roku 2018 wprowadzono zmiany w sposobie sprzedaży winiet w Austrii. Austriacy odchodzą od winiet naklejanych na szybę i wprowadzają winiety elektroniczne.

 

Myślę, że koniecznie trzeba dodać do opisu winiet elektronicznych w Austrii, bardzo ważną informację ... proszę zwrócić uwagę na znak, który wskazałam strzałką na poniższym skrinie. Wyświetla się on natychmiast po przejściu do sklepu online i potem na formularzach zakupu konkretnych winiet.

post-7016-0-13142100-1513247853_thumb.jpg

Hinweis: frühestens gültig 18 tage nach Kauf! - Uwaga: obowiązuje najwcześniej 18 dni po zakupie!

 

Oznacza to, że winieta kupiona tuż przed wyjazdem albo w trasie do ... będzie nieważna bo nie minął okres karencji.

Wynika to z ochrony praw konsumenta i możliwości odstąpienia od zakupu towaru/usługi drogą online w terminie 14 dni. 

Tutaj  informacja źródłowa.

 

 

Winieta cyfrowa zakupiona w punkcie sprzedaży jest ważna odrazu w momencie zakupu. Taką sprzedaż mają uruchomić ok. połowy roku.

 

To jest trochę bez sensu ale jest. Moim zdaniem nie można już odstąpić od zakupu drogą online towaru czy usługi, która została już skonsumowana. Przecież to jest do sprawdzenia, czy dana rejestracja pojazdu korzystała w tym terminie z autostrad. Jeśli tak odstąpienie nie przysługuje.

 

W innych krajach nie stosują dyrektywy?  :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 227
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dziekuję za zwrócenie uwagi na ten aspekt. Rzeczywiście jest tak jak mówisz - patrząc na dzień dzisiejszy winietę można kupić dopiero z datą 1 stycznia 2018 czyli akurat 18 dni. Może być tak, że formularz sklepu nie pozwoli na zakup winiety z wcześniejszą datą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobra informacja Gusia, nie dodali ptaszka, po zaznaczeniu którego rezygnujesz z możliwości zwrotu towaru zakupionego on-line. Czasami się z tym spotykam.

 

Na Węgry dodałbym plik z kategoriami ze strony tolltickets.com  (gdzie część winiet też można kupić przed wyjazdem).

 

Proponuję też uważać na wpisy w DR - jeżeli mamy samochód osobowy ale wpis ciężarowy - uważałbym aby nie dostać mandatu (np Węgry).

 

Miodzio - brawo za opis, dzięki, brakuje jeszcze Serbii, Macedonii i Grecji :) ale masz czas, dopiero się rozpędzamy :)

 

post-8007-0-88823700-1513251928_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, Austriacy wprowadzają elektroniczne winiety, ale nie likwidują tradycyjnych, bynajmniej jeszcze nie w 2018.


 

...

Austriacy odchodzą od winiet naklejanych na szybę i wprowadzają winiety elektroniczne

...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, Austriacy wprowadzają elektroniczne winiety, ale nie likwidują tradycyjnych, bynajmniej jeszcze nie w 2018.

Odchodzą stopniowo ... przecież jest ...

 

Austria 

[winieta naklejana lub elektroniczna] 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowenia

[winieta naklejana] ... 

Miodziu ... może przy Słowenii dałoby się jeszcze zmieścić dość istotną informację o dezakutailizacji słynnego objazdu kawałka słoweńskiej A4 przez Mureck - Lenatr - Ptuj i dalej do granicy z Cro, który wiele osób stosowało aby uniknąć dość drogiej winiety za ten krótki odcinek. 

Tak już nie pojedziemy za free.

 

Dotychczas autostrada kończyła się na wysokości Ptuja na węźle Draženci. Z Ptuja drogą nr 2 przez most na rzece wyjeżdżało się na ten węzeł w miejscu gdzie się właśnie kończyła autostrada i dalej do granicy z Cro było za free.

22 listopada 2017 oddano do użytku kolejny kawałek autostrady A4 od Draženci do Podlehnik i na tym odcinku już winieta obowiązuje, informacja jest potwierdzona przez Dars.

Jeśli ktoś pojedzie jak zwykle przez Ptuj na węzeł w Draženci to niestety wpadnie prosto w autostradę.

Na forum temat objazdu był poruszany w wielu wątkach więc teraz trudno w każdym pisać, że objazd jest nieaktualny. Sama go podawałam w swoich relacjach i tam wrzucę info jako aktualizacja trasy ale dobrze by było i tutaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Świetna robota.

Mam pytanie...to gdzie kupić e-winietę przed wjazdem na Węgry... Czy np Słowacja stacja benzynowa na granicy ma możliwość sprzedaży?

Ja kupiłbym na ich stronie i jechał bez wydruku tylko z fotką winiety w telefonie bo ta przychodzi na maila. Sam tak robiłem Po zmianie planów i trasy w trakcie wyjazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Świetna robota.

Mam pytanie...to gdzie kupić e-winietę przed wjazdem na Węgry... Czy np Słowacja stacja benzynowa na granicy ma możliwość sprzedaży?

Ja w tym roku wszystkie kupiłem w PZMOT,  Słowacja, Węgry i Rumunia, koszt doliczony przez nich jest żaden w porównaniu

do całości kosztów wakacji, a mam święty spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku wszystkie kupiłem w PZMOT, Słowacja, Węgry i Rumunia, koszt doliczony przez nich jest żaden w porównaniu

do całości kosztów wakacji, a mam święty spokój.

Demokracja. Ja wolę to wydać w knajpie ;). Nie wiem jak Rumunia ale Słowacja i Węgry mają swoje portale po Polsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

informację o dezakutailizacji słynnego objazdu kawałka słoweńskiej A4 przez Mureck - Lenatr - Ptuj i dalej do granicy z Cro, który wiele osób stosowało aby uniknąć dość drogiej winiety za ten krótki odcinek. 

Tak już nie pojedziemy za free.

...

Pojedziemy :) 4 km dalej i 6 minut dłużej, na foto odcinek od Trate do pierwszego punktu opłat w Cro tuż za granicą .

Za tą różnicę warto 15 eu choćby na obiad wydać.

.

Ale... Teraz sobie pofilozofuję, uwaga.

Nie wykluczam że odcinek autostrady od Ptuj do granicy z Cro będzie Free. Tak przewiduje Prawo tylko nie wiem czy dotyczy Słoweńców, że jeśli odcinka płatnego nie da się ominąć jadąc drogą alternatywną to odcinek ten jest bezpłatny.

Droga alternatywna jest jak widać na foto ale nikt jej nie zna, to są ostatnie kilometry tego ominięcia tuż obok autostrady, ale wystarczy że będzie tam wiadukt pod którym nie zmieści się typowa ciężarówka lub autobus albo jest tam wiadukt/most o ograniczonej nośności , to odcinek płatny na autostradzie być nie może. Droga bezpłatna/alternatywna musi być przejezdna dla pojazdów normalnie poruszających się autostradą ale nie dotyczy jakichś nietypowych z pilotażem

Ta informacja jest zasłyszana od niemieckich budowlańców autostrad ale niepotwierdzona.

Tomuś, wiesz coś o tym? Szperam i nic.

Link do zabawy:

https://www.google.pl/maps/dir/Trate,+S%C5%82owenia/46.2605328,15.8601384/@46.4548132,15.616272,10z/data=!4m11!4m10!1m5!1m1!1s0x476f0c9bc8481959:0x706a3d11dd8dd206!2m2!1d15.7850376!2d46.705915!1m0!2m1!2b1!3e0

 

post-2083-0-34814300-1513625630_thumb.jpg

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.