Skocz do zawartości

POLARYZACJA PRADU


Zbyszek

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Zbyszek napisał:

Jak wczesniej sygnalizowałem,  swieci się na czerwono, co sugerowałoby że NIE TAK,  ale moze się mylę.

Twoje rozumowanie oczywiście jest bardzo logiczne i może być tak, jak piszesz. Instrukcja przyczepy wszystko by wyjaśniła, jednak skoro jej nie ma, to należy to zweryfikować praktycznie, dlatego bardzo dobrze, że zamierzasz to zrobić. :ok: Z kolorem kontrolki może być też tak, jak wspomina Kol. "AKISSJG". Czerwony można interpretować tak, jak napisałeś, ale równie dobrze może oznaczać "coś bardzo ważnego", na działanie czego trzeba zwracać szczególną uwagę. Aby było "ciekawiej", u mnie ta kontrolka jest właśnie czerwona.
Można śmiało założyć, że producent zastosował najprostsze rozwiązanie, czyli z lampką neonową, a skoro tak, to istnieją tylko dwie możliwości jej podłączenia, aby mogła swoim stanem pokazać prawidłową biegunowość przyłącza. Zrobiłem rysunki, aby było to lepiej widoczne:

1406262925_wer1.jpg.07c8c97169e3641410034364e1f181dc.jpg  595139111_wer2.jpg.52f1b0a878db846eb487cf7634c57f99.jpg  1927854502_wer3.jpg.2ff1acf43be3d000cab6e6698c0eab00.jpg

Jedno z tych podłączeń posiada w/g mnie znaczną przewagę nad tym drugim i właśnie tym korzystniejszym podłączeniem jest to, w którym neonówka świeci podczas prawidłowej biegunowości, a o czym już poprzednio pisałem. Właśnie dlatego jestem skłonny przypuszczać, że producent przyczepy sprawę przemyślał i takie rozwiązanie zastosował, chociaż obserwując niektóre poczynania producentów, kto to wie ...  Jaki sposób zastosowano w Twojej przyczepie, okaże się, gdy wszystko sprawdzisz.
W swojej przyczepie mam ową kontrolkę działającą właśnie tak, że świeci, gdy wszystko jest OK.
IMHO

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę popracowałem trochę z próbnikiem, każdy węzeł połączeniowy poddałem kontroli, od słupka do gniazdka w przyczepie. W lewym punkcie każdego gniazdka  kontrolka z próbnika  się świeciła, a w konsekwencji  kontrolka - neonówka świeci podczas prawidłowej biegunowości,  Tak też pozostało. Przyjmuję za pewnik,  ze gdy kontrolka świeci wszystko jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odpowiedz brzmi: czerwona lampka oznacza że faza przychodzi że złej strony. W twojej przyczepie masz dwa typy zabezpieczeń. Pierwszy to różnicowoprądowy a drugi typ to nadmiarowoprądowy. Gdy zamontowany jest ten pierwszy to zmiana kolejności grozi porażeniem i niezadziałaniem zabezpieczenia. Co do selektywności zabezpieczeń to zasada jest taka że każde kolejne w rzędzie powinno być mniejsze od poprzedniego w każdym zakresie ( prąd rozruchowy i prąd ciągły). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie dotyczące fazy w przyczepie. Sprawdzając z ciekawości domek kolegi natknąłem się na dość nietypowe rozwiązanie instalacji elektrycznej. Mianowicie sprawdzając próbnikiem fazę okazuje się, że na wszystkich przewodach koloru niebieskiego jest prąd. Na zielonych zaś nie ma. W czym jest problem? Na odwrót?

Chcąc też zainstalować lampkę w jednym pokoju zaciekawił mnie przewód 3-żyłowy wypuszczony z sufitu. Czy tak powinno być, że dwa przewody są koloru czarnego z oznaczeniem 1 i 2 a trzeci żółto-zielony? Co prawda tylko na jednym jest faza, ale czy tak powinno być? Jak traktować te przewody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.