Skocz do zawartości

Co lepsze Hobby 400 czy 460 do BMW seri 3


autko78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam sie do zakupu przyczepki dla 4 osob 2 dorosle i 2 dzieci. Zastanawiam sie nad modelami 400, 440 i 460. Holownik to BMW F30 330i benzyna manual 252PS i moment 350Nm o wadze 1500kg. Silnik jest mocny takze sobie napewno poradzi. Natomiast mam pytanie o komfort prowadzenia takiego zestawu. Czy bedzie duza roznica w prowadzeniu hobby 400, a 460? Moze ktos jezdzil tymi przyczepami, albo podobnymi i sie wypowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prowadzeniu żadna to raczej małe przyczepy 460 ma chyba max dmc 1350kg 400 pewnie mniej. Numeracja w Hobby 400,460,495 itd oznacza mniej długość użytkową w środku przyczepy.

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rację mają oczywiście obaj moi przedmówcy (a raczej przedpiszcy;-)

Jeśli nie ogranicza Cię holownik (a ten co podałeś uciągnie bez problemu zarówno 400, 440 jak i 460) ani inne okoliczności (np. bubu), to weź jak największą.

W układzie dla rodziny 2+2 na pewno ważne jest, żeby oba spania - i dla rodziców i dla dzieci - były autonomiczne, tzn. oprócz nich żeby jeszcze była jadalnia. Nie jest to oczywiście warunek absolutny, ale wygoda. Kładziesz dzieci na swoich łóżkach, swoje masz wolne, a i przy jadalni można zasiadać (wersja na zimne, deszczowe wieczory i brak możliwości siedzenia do późna na zewnątrz).

Problem w tym, że przyczepy z takimi układami to raczej już 5-metrówki (długość wnętrza), choć chyba mają producenci w ofercie takie ok. 470 z takim układem (może i 460 by się trafiła taka).

Ja sam mam 420 w środku i oczywiście jadalnia jest sypialnią dzieci, ale mnie póki co ogranicza holownik (tudzież inne czynniki jak wiata, bubu, ciasny wyjazd przez bramę;-)

A jeśli chodzi o dobór cepki do holownika pod kątem mocy i masy to masz dwa proste testy przeliczniki na minimalne parametry, które w tym pomagają:

1. parametry silnika - 10% mocy i 20% momentu holownika w stosunku do DMC albo masy faktycznej ciągnionej przyczepy,

2. MW holownika większa niż masa przyczepy j.w. (co w sumie będzie się w zasadzie pokrywać ze współczynnikiem 1,33).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik da rade z tymi przyczepami, ale glownie chodzi mi o komfort czyli chcialbym jechac okolo 100ki tak zeby mnie tiry nie wyprzedzaly. Chodzi o stabilnosc zestawu wiadomo jim przyczepa ciezsza to gorzej. Jesli pod tym katem niema roznicy to pewnie lepsza bedzie 460, ale gdyby 400 prowadzila sie znaczaco lepiej to bylby to lepszy wybor. Na miejscu w przyczepie tak strasznie mi nie zalezy wiadomo tam sie tylko spi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pod tym kątem zasada wydaje się być prosta: im cięższy i większy holownik i im lżejsza i mniejsza przyczepa tym lepiej.

Więc różnica w przyczepie 400, a 460 na pewno będzie, z tym że mały i lekki samochód ją odczuje, a duży i ciężki niekoniecznie.

Twój samochód jest stosunkowo mały i lekki, więc na pewno z mniejszą i lżejszą będzie Ci się jechało lepiej, ale z drugiej strony parametry silnika zapewniają Ci na pewno większe bezpieczeństwo niż jakaś mała wolnossąca benzyna - jak u mnie:-(

Jak mój holownik daje rady bez problemu 90 śmigać z cepką mającą w środku 4,5 m, to Twój będzie każdą z tych, nawet 460-tkę szarpać jak Reksio szynkę i 100 km/h nie będzie sprawoać żadnego problemu (choć oczywiście przepisów nie łamiemy;-)

Ale generalnie pamiętaj - prędkość zabija!

I alkohol...

I jeszcze parę innych rzeczy...;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie bede szalal na drodze, ale powiedzcie mi jak jezdzicie na autostradach? Chodzi mi o to zeby przynajmniej tiry mnie nie wyprzedzaly, a one jada chyba cos pod 90. Wybieram sie do wloch 1600km i mysle tam jechac 2 dni a nie tydzien :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, autko78 napisał:

Panowie nie bede szalal na drodze, ale powiedzcie mi jak jezdzicie na autostradach? Chodzi mi o to zeby przynajmniej tiry mnie nie wyprzedzaly, a one jada chyba cos pod 90. Wybieram sie do wloch 1600km i mysle tam jechac 2 dni a nie tydzien :)

ile waży auto ? strzelam że koło 1500kg ?

jaka hobby (rocznik) bo 460 z 90r będzie ważyła 1200kg (DMC) a kilka lat młodsza już 1350kg (DMC), podobna różnica będzie w MW

przy wyższych prędkościach i tak opór powietrza robi swoje a masa ma mniejsze znaczenie 

 

większa przyczepa to też trudniejsze manewrowanie na ciasnych kempingach, trudniej ją ręcznie przestawić itd

tak że patrz na układ, może coś z piętrusem ?

moja następna będzie taka 

https://camperland-bong.autrado.de/auto-hobby-de-luxe-420-kb-modell-2011-x__870.php

:)

(obecnie też mam piętrusa)

chociaż zanim zmienię to dzieciaki wyrosną i wystarczy zwykła 400SF ;)

 

Pojedziesz z 400 i 460 i dużej różnicy w jeździe nie będzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Cezarr napisał:

I życie ;)

Życie przede wszystkim;-)

Co by nie mówić, wyprzedzanie przez tiry boli...:-(

Dwa razy mnie przeleciały ostatnio, ale to było na fatalnej drodze, gdzie nie mogłem jechać szybciej, bo bym zaczął gubić po trochę przyczepę jak HD śrubki;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciągnę F30 dieslem 184 KM przyczepę 6,2m bez dyszla i nie widzę różnicy w porównaniu z moją poprzednią Hobby 450.BMW 3 to nie jest takie lekkie auto.Kupuj jak największą,zawsze miejsce w środku się przyda .Jeżdżę z prędkością 95 km/h,ale zdarza się 110km/h przy wyprzedzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof75 napisał:

Ja ciągnę F30 dieslem 184 KM przyczepę 6,2m bez dyszla i nie widzę różnicy w porównaniu z moją poprzednią Hobby 450.BMW 3 to nie jest takie lekkie auto.Kupuj jak największą,zawsze miejsce w środku się przyda .Jeżdżę z prędkością 95 km/h,ale zdarza się 110km/h przy wyprzedzaniu.

Dzieki w takim razie pewnie sie zdecyduje na model 460. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii zablokował(a) i odblokował(a) ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.