Skocz do zawartości

Truma monocontrol - jak to zamontować?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

A czy można podłączyć Mono/Duo Control przewodem giętkim (wysokociśnieniowym) żeby nie obcinać ani nie krzywić rurki gazowej??? 

Rurka u mnie wychodzi jakoś dziwnie po środku i jest zakrzywiona jakieś 8cm ku środkowi pojemnika na butle.. :(

Przepraszam za pytanie ale w tym temacie jestem laikiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie można i kłóciłoby się to z ideą stosowania tego urządzenia. Mono lub DuoControl CS zamyka dopływ gazu z butli do instalacji w przypadku jakiegoś zderzenia przy prędkości powyżej 15 km/h Niestety, nie zamyka w przypadku rozszczelnienia instalacji od wyjścia reduktora i dalej, a może to być dużo bardziej prawdopodobne, niż przy połączeniu sztywnym. Przypuszczam, że są też i odpowiednie przepisy, które warunkują wszystko wyłącznie poprawnym i zgodnym z zaleceniem producenta montażem. Producent (Truma) w każdym bądź razie nie przewiduje giętkiego połączenia w tym miejscu i wyraźnie podkreśla bezpośrednie przyłączenie do sztywnej rurki instalacji gazowej. Można stosować przejściówki dla wymaganej średnicy rurki (8 lub 10 mm), ale nic poza tym. Podłączenie nie jest trudne, nawet jeśli rurkę trzeba nieznacznie skrócić. Wszystkie elementy do montażu są ogólnodostępne. Są jeszcze dwa uwarunkowania dla poprawnego montażu:

1) wyjścia reduktora (węże) wysoko-ciśnieniowe nie mogą być w pozycji pionowej

2) reduktor musi być zamontowany wyżej, niż najwyższy element zaworu butli (tak, aby węże łącząc się z zaworem/zaworami butli, miały wyraźny spadek)

duoControl.jpg

truma2.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2019 o 21:21, Kristofer napisał:

Mono lub DuoControl CS zamyka dopływ gazu z butli do instalacji w przypadku jakiegoś zderzenia przy prędkości powyżej 15 km/h Niestety, nie zamyka w przypadku rozszczelnienia instalacji od wyjścia reduktora i dalej,

Otóż to  - nawet przy właściwym montażu to dalej tylko  gadżet za kilkaset złotych mający jedynie połowiczny sens i tylko jeśli jeździmy z pracującym urządzeniem na lpg

Sorry - wolę i uważam za pewniejszy zwykły zawór a bez grzania i lodówki podczas jazdy jeździłem przez wiele lat wiec i pewnie dalej pojeżdżę w ten sposób a Truma tych kilku stów na tym gadżecie na mnie nie zarobi

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, smok_wawelski napisał:

Otóż to  - nawet przy właściwym montażu to dalej tylko  gadżet za kilkaset złotych mający jedynie połowiczny sens i tylko jeśli jeździmy z pracującym urządzeniem na lpg

Sorry - wolę i uważam za pewniejszy zwykły zawór a bez grzania i lodówki podczas jazdy jeździłem przez wiele lat wiec i pewnie dalej pojeżdżę w ten sposób a Truma tych kilku stów na tym gadżecie na mnie nie zarobi

A moim zdaniem to jest jedno z podstawowych urządzeń dodatkowych w moich przyczepach tak samo jak np. mover. Czy warte swoich pieniędzy? To już każdy musi sobie sam na to pytanie odpowiedzieć. Moim zdaniem nie jest jakieś szczególnie drogie na tle innych urządzeń dedykowanych do karawaningu.

Da się bez tego żyć ale dla mnie komfort psychiczny kiedy wiem że jak mi wyjdzie zimą gaz z jednej butli to automat przełączy na drugą jest wart więcej niż te kilkaset zeta.

I żeby nie było. Jeździłem bez tego, zimą również. Po dwóch ręcznych przelaczeniach butli o 4 rano w temperaturze sporo poniżej -10 było mi łatwiej znaleźć argumenty za instalacją tego rozwiązania :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeżdzę jednak z lodówką pracująca na gazie i tym bardziej dla mnie CS jest ważny...

Niestety jak już kiedyś pisałem - nie działa mi piec podczas jazdy - ale to pewnie z czasem też zostanie "naprawione"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 9.03.2019 o 20:21, pawel1966 napisał:

ten nowy monocontrol CS nazywa się EVO - mają to mieć niedługo w Goliacie i u Kalji. Podobno zaleta jest tak, ża zajmuje dużo mniej miejsca , jest prawie o połowę lżejszy i może być montowany w pionie i poziomie. Chyba zdecyduję się już na ten nowy.

No właśnie... poszedłem dalej, kupiłem idąc tą myślą że można go zamontować pionowo i poziomo... Gdzie to jest napisane w instrukcji bo dzisiaj właśnie dotarł do mnie i jest jasno w instrukcji opisany sposób montażu.. :(  że pionowo do wylotu... czy ja się myle czy znowu jest różnica między pionowym a poziomym.. :(

image.png.56cdbdca2cfd2c4f5009daf6f9024972.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... poszedłem dalej, kupiłem idąc tą myślą że można go zamontować pionowo i poziomo... Gdzie to jest napisane w instrukcji bo dzisiaj właśnie dotarł do mnie i jest jasno w instrukcji opisany sposób montażu..   że pionowo do wylotu... czy ja się myle czy znowu jest różnica między pionowym a poziomym..
image.png.56cdbdca2cfd2c4f5009daf6f9024972.png
Monocontrol jest jeden ( może być przykręcony od dołu lub od czoła) , Duocontrol pionowy lub poziomy.

I nie chodzi o sposób montażu wszystkie muszą być zawsze w pionie tylko o budowę wersji Duocontrol ( w wersji poziomej przykręcany od dołu w wersji pionowej od czoła)


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki nowy z CS zamontować?? skoro mam taką instalacje, cały czas w poziomie, nigdzie nie schodzi niżej. 

I jak zamontować wg instrukcji:

1. stosować redukcje kolanka aby podejście było od dołu? 

2. giąć rurkę aby od dołu podejść ?

I dlaczego sprzedawcy opisują że możliwość montażu w poziomie i w pionie.. 

image.thumb.png.7527938718b9d4a2045d63f4e63be0e4.png

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ufolz napisał:

To jaki nowy z CS zamontować?? skoro mam taką instalacje, cały czas w poziomie, nigdzie nie schodzi niżej. 

I jak zamontować wg instrukcji:

1. stosować redukcje kolanka aby podejście było od dołu? 

2. giąć rurkę aby od dołu podejść ?

I dlaczego sprzedawcy opisują że możliwość montażu w poziomie i w pionie.. 

 

Ad 1. kolanek żadnych nie musisz stosować , redukcje masz w komplecie

Ad 2. tak, odkręcić te dwa uchwyty widoczne na zdjęciu i delikatnie dogiąć rurkę tak aby podejść od dołu do reduktora jak na poniżej załączonym zdjęciuimage.png.b5989d0ebc0488f6289445e8ae44be81.thumb.png.7b12343334deb71fa36238c884031669.png

pytanie trzecie : bo jest możliwość montowania do poziomej lub pionowej ściany

po wszystkim wykonać próbę szczelności instalacji

PS. bez złośliwości ale może zleć to komuś kto ma pojęcie ? w końcu to instalacja gazowa :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ufolz napisał:

 

image.thumb.png.7527938718b9d4a2045d63f4e63be0e4.png

Możesz dać zdjęcie z jakiejś perspektywy, ogarniającej większy obszar bakisty, a najlepiej całość, bo jakoś tego sensownie nie widzę :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robione jak ciemno bylo. Jezeli te nic nie poradza to popoludniu dzisiaj zrobie wieksze.. co do fachowości to napewno to bedzie robic firma odpowiednia.. tylko czy da rade tak wygiac rurke jak kolega zaznaczyl..IMG_20200226_170551.thumb.jpg.794fa501d499a7e9f3f049789c0ebaef.jpg

IMG_20200226_170609.jpg

IMG_20200226_170543.jpg

IMG_20200226_170557.jpg

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.