Skocz do zawartości

Truma monocontrol - jak to zamontować?


Rekomendowane odpowiedzi

witajcie

Ponieważ w nowej cepce mam fajną dużą lodówkę chciałbym, żeby chłodziła także podczas jazdy. W majówke w temperaturze 27-28st. szybko traciła chłód podczas jazdy cały dzień, szczególnie że były postoje, połączone z otwieraniem lodówki.

Wyczytałem że trzeba założyć specjalny reduktor odcinający gaz w przypadku awarii (nagłego skoku przepływu/ciśnienia).

Znalazłem takie reduktory Monocontrol:

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Reduktor-gazu-MonoControl-CS-50-mbar-Truma/5086

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Reduktor-gazu-MonoControl-CS-30-mbar-Truma/3847

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Reduktor-gazu-MonoControl-CS-30-mbar-Truma/2134

który będzie odpowiedni? Mam Knausa 500 z dużą lodówką.

Podobno trzeba do tego jeszcze jakiś wąż dokupić. O jaki wąż chodzi i jak to wszystko zamontować.

z góry dzięki za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

z tym fachowcem to nie przesadzajmy - na wymianę butli chyba też nikt na serwis nie jeździ...

Nie wiem tylko który wybrać 30 czy 50 mbar? Wydaje mi się że 30 powinno wystarczyć.

Ten wąż wysokiego ciśnienia powinien połączyć butlę z reduktorem? Jeśli tak to chyba jest odwrotnie jak w klasycznym rozwiązaniu bo to, reduktor jest bezpośrednio na butli a dalej po redukcji ciśnienia idzie już zwykłym wężem.

Czy dobrze rozumiem, że zwykły reduktor po prostu wywalam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęty sprawdziłem - mają ciśnienie robocze 30 mbar, więc jeden problem rozwiązany. Ze schematów dostępnych w sieci wygląda że, wąż wysokiego ciśnienia ma iść od butli do reduktora Monocontrol CS a tenże reduktor trzeba podłączyć do instalacji przyczepy. Pytanie czy musi być to sztywne połączenie czy może być wężem elastycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamontowałem w swoim Knausie monocontrol cs.Jak otworzysz bakistę powinieneś mieć dużą, żółtą naklejkę z informacją o ciśnieniu w przyczepie: 30 BAR. Zajęło mi to 15 minut. Po obcięciu rurki, musiałem wygiąć ją w 2 miejscach, przykręcić zawór tak aby pierścień zaciął się na rurce i potem przykręciłem zawór do ściany bakisty. Naprawdę nic skomplikowanego.

Po całej operacji spray z wurtha do sprawdzania szczelności i po temacie. Jak coś mogę jutro zrobić zdjęcia.

Edytowane przez bw81 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bw81 napisał:

Dzisiaj zamontowałem w swoim Knausie monocontrol cs.Jak otworzysz bakistę powinieneś mieć dużą, żółtą naklejkę z informacją o ciśnieniu w przyczepie: 30 BAR. Zajęło mi to 15 minut. Po obcięciu rurki, musiałem wygiąć ją w 2 miejscach, przykręcić zawór tak aby pierścień zaciął się na rurce i potem przykręciłem zawór do ściany bakisty. Naprawdę nic skomplikowanego.

Po całej operacji spray z wurtha do sprawdzania szczelności i po temacie. Jak coś mogę jutro zrobić zdjęcia.

dzięki wielkie. Wklej proszę zdjęcia jak możesz. Jaki reduktor montowałeś prosty czy kątowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem prosty. Pamiętaj żeby zamówić przewód bo nie występuje w komplecie. Oryginalny reduktor, który miałeś w instalacji demontujesz wraz ze starym wężem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Panowie, chciałbym zamontować u siebie monocontrol, zbieg okoliczności jest taki, że też mam Knausa 500 z dużą lodówką, zastanawiam się czy opłaca się zakupić to ustrojstwo na Obelinku i założyć u jakiegoś fachowca (przyczepę mam na gwarancji więc raczej odpada samodzielny montaż).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zbysluch, ja też mam cepkę na gwarancji i Monocontrol sam zakładałem. 15 minut pracy i w zasadzie prawie żadnej ingerencji z przyczepę - tak przynajmniej u mnie udało się wpasować w oryginalne przewody gazowe.

P.S. A działanie lodówki na gazie w stosunku do 12V - to nie ma porównania!

Edytowane przez uwex (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie zobaczę jak to się montuje, bo chcę kupić monocontrol do cepki. wrzucicie fotki?

To ma być taki wąż jeśli na 30 bar?

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Waz-gazowy-75cm-do-Duo-Control-PS-30-bar/10461

 

 

Edytowane przez pawel1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2019 o 14:14, jacekzoo napisał:

A konieczny jest filtr gazu? W akcesoriach trumy występuje. Używam tylko propanu

NIe miałem w zestawie żadnego filtra a w instrukcji nic o filtrze nie wspominali :)

W dniu 25.02.2019 o 23:10, uwex napisał:

tak przynajmniej u mnie udało się wpasować w oryginalne przewody gazowe.

Przewód pomiędzy butlą a Monocontrol powinien być wymieniony - chyba, że Fend ma zakuwane przewody a nie na opaskach.

IMG_5919.jpg

IMG_5921.jpg

IMG_5918.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewód między butlą a Monocontrol musi być wymieniony nie tylko z powodu zaciskanych przewodów - tylko że to MUSI być przewód wysokociśnieniowy, z dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku "urwania" się od butli.

Zastanawiam się tak jeszcze tylko (bo nie pamiętam już instrukcji) czy aby monokontrol nie powinien być w pozycji Poziomej montowany ??

Poza tym widzę na fotkach dokładnie wszystko jak u mnie :) - czyli monocontrol, przewód z zabezpieczeniem, przejściówka "klik" i butla Nano :) :)

Pozdr.

Ps.

Filtr gazu jest jedynie zalecany przez producenta Mono i Duo -control, ale nie jest obowiązkowy.

Edytowane przez uwex
uzupełnienie (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.