Skocz do zawartości

Czujnik podpięcia przyczepy, a światło przeciwmgielne - instalacja 13-pinowa z modułem


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry :)

Zdobyłem ostatnio używaną, oryginalną instalację plug&play z modułem z poliftowego audi a4 b5 avant. Przed instalacją postanowiłem zrobić jej przegląd, rozebrałem gniazdo i moim oczom ukazał się wyrwany przewód - z tym problemem właśnie tutaj przybywam :)

e29eac0d3d9a55acmed.jpg

255654ca967c950bmed.jpg

Jest to przewód koloru brązowego (czyżby to sugerowało masę?) biegnący z czujnika załączającego bądź rozłączającego obwód przy podpięciu wtyku przyczepy. To czy załącza obwód czy rozłącza muszę jeszcze sprawdzić, ponieważ nie mam instalacji przy sobie. Wykonałem natomiast z użyciem miernika jej schemat, który wygląda następująco:

b864bd52f2314b78gen.png

Mój moduł nazywa się "Anhangerblinkuberwachung 12V mit NSL-Abschaltung 321095>PA6-GF30", czyli po naszemu Sterowanie kierunkowskazami z odcinaniem światła przeciwmgielnego.

Znalazłem w internecie zdjęcie  podobnej instalacji, jednak w niej przewody odcinające/załączające światło przeciwmgłowe podpięte są pod piny 1 i 3 w kostce czujnika (poniżej), z kolei u mnie pod piny 2 i 3 czujnika. Jednak różnią się także kolorem. Tutaj są szare, co sugeruje kolor instalacji światła przeciwmgłowego, a u mnie jest to przewód brązowy - masa? Być może na tym zdjęciu jest instalacja bez modułu, gdzie mechanicznie światło jest odcinane/załączane, u mnie drugi przewód (biało-brązowy) biegnie do modułu.

gniazdo_haka3.jpg

Instalacja znaleziona na tym zdjęciu odpowiada temu schematowi:

a64891551376c626med.jpg

Jednak nie jestem przekonany, że u mnie powinno być tak samo, choćby ze względu na ten kolor przewodu. Proszę Was o pomoc :)

Edytowane przez Undisclosed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jacek00 napisał:

To jest prawdopodobnie przewód do wyłącznika świateł cofania i przeciwmłogwego.

Świateł przeciwmgłowych na pewno, bo sama nazwa modułu o tym mówi. Natomiast światła cofania są podłączone bezpośrednio z lewej lampy i nic ich nie odcina po drodze. Jednak nie o to mi chodzi :)

Edytowane przez Undisclosed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Undisclosed napisał:

Świateł przeciwmgłowych na pewno, bo sama nazwa modułu o tym mówi. Natomiast światła cofania są podłączone bezpośrednio z lewej lampy.

Oczywiście nie miałem na myśli świateł cofania, a czujniki cofania. Przepraszam za zamieszanie :)

 

Starałbym się poszukać fabrycznego schematu podłączenia haka. Bez tego może być trudno. U mnie w Citroenie fabrycznie jest podłączone właśnie tak jak na tym Twoim drugim zdjęciu.  Tam jest po prostu mikrostyk, który po wpięciu wtyczki łączy obwód i w ten sposób auto wie, o wpięciu przyczepy. Może w Twoim przypadku ktoś to całkowicie rozłączył celowo? A może ktoś to zmostkował jakoś i ten przewód był włożony w ten ostatni otwór?

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem schemat podobnego, ale nie identycznego modułu do audi

aeef2b61ab11c0e0med.png

1 – biegun dodatni 30 z zabezpieczeniem 15A (zgadza się)
2 – kierunkowskaz lewy przełącznik L (zgadza się)
3 – kierunkowskaz prawy przełącznik R (zgadza się)
4 – światło przeciwmgielne tylne przełącznik 1e (zgadza się)
5 – masa 31 (zgadza się)
6 – kierunkowskaz lewy przyczepy LH (zgadza się)
7 – kierunkowskaz prawy przyczepy RH (zgadza się)
8 – niestosowany (u mnie do tego podłączony jest czujnik podłączenia przyczepy)
9 – kierunkowskaz lewy pojazdu ciągnącego LZ (zgadza się)
10 – kierunkowskaz prawy pojazdu ciągnącego RZ (zgadza się)
11 – światło przeciwmgielne tylne przyczepy 2a (zgadza się)
12 – światło przeciwmgielne pojazdu ciągącego 1a (zgadza się)
13 – niestosowany (zgadza się)
14 – niestosowany (zgadza się)

Mój moduł wygląda następująco:

5709773d13ea5106med.jpg

Ten schemat także powiela ten sam układ co w pierwszym poście, czyli odcięcie światła bez modułu (przełącznik pośredniczy między wejściem światła przeciwmgłowego - pin 14 - a wyjściem do przyczepy - pin 2 gniazda). Pozostaje pytanie do czego jest środkowy pin przełącznika, gdzie u mnie jest podłączony moduł i co za tym idzie gdzie podłączyć brązowy :)

4b3988f1257a03ecmed.jpg

Edytowane przez Undisclosed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.