Skocz do zawartości

Pytanie o DMC przyczepy


samsam

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie 

Jak już wcześniej pisałem zamierzam kupić przyczepę i teraz mam do was pytanie:

auto A6 1.9D 110 KM   F1 1915 kg  O1 2050 kg  prawo jazdy tylko mam na B

z obliczeń różnych kalkulatorów na stronach wychodzi że mogę holować  1500 DMC  a  na innych stronach przeliczając współczynnik masy 1915/1.33 wychodzi  1439DMC jak to w końcu jest? Czy jak kupię przyczepę 1500DMC będzie problem z władzami ?  

Edytowane przez samsam (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A  już prawie miałem kupić    HYMER ERIBA SWING 491 która ma 1500DMC 

A jaka masa DMC będzie najlepsza do mojego holowika ze 110 KM  do bezpiecznej komfortowej jazdy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to disel? 

 

Kiedyś maluchem się ciągało niewiadówki i się żyło.

zależy gdzie chcesz jechać, na mazury to dasz rade i 1600 (w przenośni) ale wysokie alpy już gorzej. Ale ja miałem sharana 1,9tdi 110km i z budką 1350kg jej nie czuł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak disel 

jeżdżę z rodziną od 5 lat pod namiot nad polskie morze średnio jesteśmy około 16 dni dlatego zawsze myślałem o przyczepie kempingowej , jak już będzie to w końcu uda nam się zwiedzić każdy zakątek :) Została jeszcze ją kupić pewnie nieraz będę was prosić o ocenę :)

pozdr. i dzięki za wskazówki 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze im niższa masa cepy, to i bardziej komfortowo, i bezpieczniej. 

1100-1200 komfortowo, 1300 będzie czuć ale da radę spokojnie, 1400 kg (to już będzie realne max, bo przecież nie znajdziesz cepy z DMC dokładnie 1439 kg) będzie już wyraźnie odczuwalne ale nie powinno stanowić wyzwania ponad siły. Wszystkie te masy da się ogarnąć bezpiecznie, ale wiadomo, im lżejsza, tym bardziej komfortowo i bez wysiłku, tym bardziej jeśli planujesz przejazdy przez góry.

Żeby było bezstresowo, i komfortowo, po płaskim max 1300-1350 (np. przejazdy z nizin nad morze i z powrotem), przez Tatry 1100 do max 1250, a jak przez Alpy, to 1200 i mniej, i im mniej tym lepiej. Nie ma jednej recepty, zależy gdzie byś planował jeździć. Bo można pojechać i przez Alpy taką, która ma 1400 DMC, tylko nie wypakowaną szpejem po brzegi, i będzie miała 1200 MR (masę rzeczywistą), i będzie luzik, albo doładować te 200 kg do 1400-u, i będzie mocno czuć na holowniku.

A czuć cepę na holowniku będzie bardziej niż np. w sharanie, nie tyle przez masę, a opór powietrza. Sharan nieźle "rozgarnia" przed cepą, przez co cepa idzie niewspółmiernie lekko do masy, a za A6-ką, zwłaszcza w sedanie, będzie cepę czuć jakbyś ciągnął kowadło (ale różnicę w masie odczuje się przy niższych prędkościach, na podjazdach  i przy hamowaniu, o czym warto pamiętać). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że to racja. Buda daje większy opór przy niskim aucie niż przy wyższym. Ale z drugiej strony czy te 100kg robi aż taką różnice? Zwłaszcza że nie trzeba pakować pod maks dmc i wtedy masa rzecyzwista będzie odbiegała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak A6 sedan

A planuję jeździć wszędzie tylko nie w góry . W góry to tylko zimą na narty :)

Ale powiem wam że miałem tęż na oku 460 UFe która ma 1350DMC coś czuję że to będzie ciężki zakup a tym bardziej zastanawiam się też nad długością bo wydaje mi się że 6.5 m to jest max muszę się po prostu przymierzyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, samsam napisał:

Tak A6 sedan

A planuję jeździć wszędzie tylko nie w góry . W góry to tylko zimą na narty :)

Ale powiem wam że miałem tęż na oku 460 UFe która ma 1350DMC coś czuję że to będzie ciężki zakup a tym bardziej zastanawiam się też nad długością bo wydaje mi się że 6.5 m to jest max muszę się po prostu przymierzyć 

6,5 m - ale liczysz dyszlem, Hobby excellent 460UFE ma nieco ponad 660 cm ale razem z dyszlem (Gesamtlange), długość zabudowy (Aufbaulange) 540 cm z małym okładem, szer. 230 cm, więc jakiś kolos to nie jest.  

Co do tej zamykanej kabiny, i to jeżeli byłby to układ taki, że przednia kabina jest zamykana razem z łazienką (czyli łazienka otwarta na kabinę, a toaleta dostępna właśnie z kabiny, obok łóżka z przodu przyczepy, to mnie to nie przekonuje. Guzik z zamykanej kabiny, jak ktoś z reszty załogi musi skorzystać z toalety/łazienki, np. w środku nocy (czyli standardowa sytuacja, nawet na kempingu, żeby nie zasuwać do toalety po nocy). Więc np. córka albo dziadkowie drałują przez "zamykaną" kabinę. Oglądałem taki układ, nie zdecydowałem się kupić, mam zamkniętą małą łazienkę dostępną z przestrzeni ogólnej, i jakoś bardziej mi się to widzi niż wycieczki składu przez zamkniętą kabinę do łazienki. Toaleta na wysokości wezgłowia łóżka, łazienka otwarta na sypialnię. Fajnie to wygląda w założeniach, wrażenie przestronności części łazienkowej, ale może, dla dwóch osób, albo jak ktoś ma małe dzieci, i tylko z nimi planuje jeździć, ale tak, że wy, córka, czasem dziadkowie, to jak dla mnie odpada. Ale to moje zdanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.Jak masz zdrowy silnik to można zainwestować kilka stówek w wirusa i przybędzie z 30km i jakieś 60NM autku będzie lżej i na pewno z przyczepą na spalaniu troszkę spadnie  spalanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6,5 m liczyłem z dyszlem @czyś teraz mi ćwieka zabiłeś :) faktycznie ubikacja praktycznie jest przy łóżku w ogóle o tym nie myślałem  a sugerowałem się ogólnie fajnie zestawioną sypialnią z przedzielającymi półkami i fajnie usytuowanym TV gdzie TV można  obracać w każdą stronę i z każdej strony zasłaniać tył TV na półce  . Po prostu ten układ najbardziej nam się podobał . @OlekOla A6 98 r sinik AFN swoje lata ma  wydaje mi się że jest zdrowy , kiedyś myślałem o tym ale to kiedyś może i faktycznie warto by było do holowania go podrasować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.