Skocz do zawartości

Majówka w Chorwacji, refleksje


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 19.05.2018 o 16:24, gusia-s napisał:

No trochę mi zajęło uprzątnięcie parawanów :-]

:] całe szczęście mamy do czynienia z profesjonalistką :bravo:

W dniu 19.05.2018 o 16:25, chris_66 napisał:

Zawsze Zagrzeb trafia mi się późnym wieczorem i w tygodniu, więc może masz rację z km.
Sypiam za zagrzebiem I bardzo sobie chwalę emoji4.png
Wysłane z Tapatalka

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czołem Koleżanki i Koledzy. Zastanawiam się nad kierunkiem na tegoroczną majówkę. Nigdy nie byłem w Chorwacji o tak wczesnej porze roku, ale że w wakacje nigdzie się nie ruszę, a ciągnie mnie troche w teoretycznie cieplejsze regiony, więc..... Pytanie do Was jak z temperaturą wody w morzu? Jest szansa na jakąś kąpiel, czy mam się spodziewać warunków bałtyckich przy ciepłym prądzie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wszystko zależy jaką pogodę przywieje nad Europę. Skoro kolega z forum był w na sylwestra i jego młody pływał w Adriatyku to i Wy dacie radę :)

myślę, że 20C w wodzie realne.

aktualnie 8 - 12C

http://meteo.hr/podaci_e.php?section=podaci_vrijeme&param=more_e

 

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Marcin_G napisał:

... Pytanie do Was jak z temperaturą wody w morzu? Jest szansa na jakąś kąpiel, czy mam się spodziewać warunków bałtyckich przy ciepłym prądzie? 

32 minuty temu, maarec napisał:

to wszystko zależy jaką pogodę przywieje nad Europę. Skoro kolega z forum był w na sylwestra i jego młody pływał w Adriatyku to i Wy dacie radę :)

myślę, że 20C w wodzie realne.

A ja myślę, że niekoniecznie. Oczywiście są tacy co i morsują w Bałtyku i sobie chwalą ale Chorwacja to nie Egipt i końcem kwietnia - początkiem maja temperatura wody nie będzie zachęcać do przyjemnej kąpieli nawet w Nińskiej lagunie czy w Lopar na Rabie gdzie jest generalnie płytko i woda się bardzo szybko nagrzewa. 

Osobiście w majówkę nie byłam w Chorwacji ale byłam we Włoszech - też Adriatyk  - w Punta Sabbioni woda się nie nadawała do kąpieli - jedynie można było pobrodzić a jest tam znacznie płycej niż w Chorwacji wiec teoretycznie powinna być cieplejsza. Pogodę mieliśmy w kratkę, było i słońce i siarczyste ulewy. Ubranie na krótki rękaw plus coś do narzucenia. 

Koleżanka w tym czasie była w Chorwacji i pogoda u niej była jeszcze mniej stabilna a woda też zimna.

W 2018 druga z koleżanek była na rejsie podczas majówki i też woda miała poniżej 20 st.  Żeglowali od Szybenika na południe Chorwacji - opływając wyspy Solta, Brac i nigdzie nie zażywali kąpieli morskich. Pogodowo podobnie jak w 2017 - nie wszystkie dni na krótki rękaw - przechodziły intensywne burze z deszczem i silnym wiatrem.  

Tyle wiem z ostatnich dwóch lat - jak będzie teraz nikt nie przewidzi.

Na razie wiała tylko jedna orkańska Bura - do nadejścia prawdziwych letnich temperatur powinny wiać jeszcze 2, więc zależy kiedy one przyjdą ;)

Majówka w Chorwacji to raczej zwiedzanie, przyjemne spacery,  plażowanie jako dodatek przy super pogodzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo za podpowiedź. W takim razie muszę jeszcze przemyśleć sprawę. Może jakąś krótką objazdówkę wymyślimy, albo zupełnie inny kierunek. Muszę się odkopać w zaległościach forumowych i może coś się urodzi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, w79 napisał:

W zeszlym roku majowke zaliczylem na kempingu Solaris. Na tej wysokosci odbywaly sie normalne kapiele... 

No jak komuś wystarczy 18-19 stopni to czemu nie ... Dla mnie to za zimna woda, żeby kąpiel sprawiała przyjemność. 23-24 to absolutne minimum a najlepiej 25-26 :D

Solaris to Szybenik, czyli tam skąd wypływali moi znajomi i jak pisałam, oni mówili, że woda była zimna. Ich zdjęcia które widziałam też wskazują na brak chętnych do kąpieli bo o ile na plażach trochę ludzi było, najwięcej chyba na Złotym rogu w Bolu, to w wodzie nie widać.

Nie ma reguły ... był rok, że w listopadzie Chorwaci korzystali z plaż i morza i to licznie, takie były temperatury. Dla porównania, w drugiej połowie września 2017 kiedy byłam też na tygodniowym rejsie od Splitu przez wyspy Solta, Brac, Hvar aż po Vis nie było przyjemnie popływać w Jadranie bo woda miała właśnie max 20 stopni a powietrze 23-25.

Trzeba obserwować po prostu pogodę i temperatury wody końcem kwietnia i podejmować decyzję na bieżąco. Jadran jest najcieplejszy na Istrii w okolicach Puli i u wybrzeży Hvaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię. Chciałbym dzieciakom zrobić frajdę bo mi to wystarczy Polana Sosny ?. Ale jechać dwa dni w każdą stronę po to żeby do morza nie wejść też średnio mi pasuje. Zobaczymy jeszcze. Przemyslę różne możliwości i zdecydujemy przed wyjazdem. 

W każdym razie dzięki za cenne info.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kiedyś byliśmy w połowie czerwca za Dubrownikiem gdzie woda powinna być już w miarę ciepła ; zatoczka , plaża super , pogoda też a w wodzie kostucha . Myślę , że trafienie w majówkę na w miarę ciepłą wodę = 5%

Pozdrowionka :hej:

DSCN2924.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, janm napisał:

Kiedyś byliśmy w połowie czerwca za Dubrownikiem gdzie woda powinna być już w miarę ciepła ; zatoczka , plaża super , pogoda też a w wodzie kostucha . Myślę , że trafienie w majówkę na w miarę ciepłą wodę = 5%

Na Twoim foto zatoka umarłych hoteli w Kupari :) Nadal dostępna, choć od kilku lat planują ją zamienić w plac budowy.

 

Koło Dubrovnika z wodą tak bywa. Kiedyś kolega uciekał bo kiedy my mieliśmy na Peljesacu 23-24 to on miał 16, to było chyba w Mlini.

Dziś Jadran w Splicie i KRKu po 15 st., Hvar na Hvarze i Komiza na Visie 16. Aby do majówki podskoczyła do 20 to by musiało już non stop dobrze grzać i nic nie wiać. 

Aktualne temperatury powietrza ok. 18 - 20 st. 

Im mniejsza różnica woda/powietrze tym większy komfort :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.