Skocz do zawartości

Majówka w Chorwacji, refleksje


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam

Kolego forscher napisz proszę jak się teraz jedzie starą 1-ką z przyczepką bo chciałbym z sentymentu przejechać tą trasą w okolice Makarskiej ; już się nam znudziła autostrada :)

Pozdrowionka :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, janm napisał:

Witam

Kolego forscher napisz proszę jak się teraz jedzie starą 1-ką z przyczepką bo chciałbym z sentymentu przejechać tą trasą w okolice Makarskiej ; już się nam znudziła autostrada :)

Pozdrowionka :hej:

My jechaliśmy w zeszłym roku ale tylko na odcinku od Sv. Rok do Splitu ... trasa super. Spokojnie, ruch niemal zerowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, chris_66 napisał:


 

 


Cała jedynka taka jest emoji2.png

Wysłane z Tapatalka
 

 

Nie do końca. Do Zagrzebia i z 30, a może 50 km za jest ciasno i dużo obszaru zabudowanego. Ale w sumie jadąc autostradą można w Zagrzebiu więcej czasu na bramkach stracić:) . Ja lubię jeździć starą jedynką (choć czasem niespodzianki można tam na drodze spotkać)

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiajmy się 50km ogólnie jest fajnie, o ile pogoda dopisze i jedziemy w dzień to można się nacieszyć widokami czasem. Ktoś napisał że trasa dobra na powrót, jak jeszcze chcemy podelektować się Chorwacją.

Nie do końca. Do Zagrzebia i z 30, a może 50 km za jest ciasno i dużo obszaru zabudowanego. Ale w sumie jadąc autostradą można w Zagrzebiu więcej czasu na bramkach stracić:) . Ja lubię jeździć starą jedynką (choć czasem niespodzianki można tam na drodze spotkać)


Wysłane z Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2018 o 21:32, Łza Włóczynutka napisał:

Właśnie wróciłem z wyprawy SLO i HR. W HR byłem pierwszy raz w życiu i najprawdopodobniej ostatni. Ten kraj to jakaś mentalna porażka, (przejechałem go połowę) Polacy tam chyba za karę jeżdżą na wakacje. Chyba że siedzą przez cały pobyt na kampie nie opuszczając resortowego miasteczka.

Chorwackie sknerstwo bije na głowę szkockie. Chcą, żeby im płacić jakieś chore kwoty dosłownie za wszystko, co w innych krajach jest darmowe. I jeszcze dowalają VAT 25%. Ceny jak w Szwajcarii, a atrakcje i poziom usług jak na Ukrainie. Obtrąbiona super atrakcją rowerową Parenzana była rewelacyjna po Stronie Słoweńskiej. Po przekroczeniu granicy okazała się zwykłą drogą polną/leśną, bez jakiejkolwiek infrastruktury, gdzieniegdzie nawet nie dosypano żwiru i jedzie się po luźnych kamulcach wielkości pięści, takich jak nasypano gdy jeździły tam jeszcze pociągi. WW dodatku wszędzie walają się tony śmieci wywalanych do lasu przez tubylców. Jeziora pitlivieckie - wstęp 90 zł (czyli 10-20 razy drożej niż do Polskich parków narodowych) a jeszcze doliczali 4zł za każdą godzinę parkingu, przy braku jakiejkolwiek komunikacji publicznej. (czyli turysta jest zmuszony do skorzystania z parkingu). A poziom parku jest nikły. Przyroda zniszczona betonowymi chodnikami, budkami z hot dogami i innym dziadostwem. No może jak ktoś nigdy nie był w górach, to go tam coś może zachwycić, ale jak ktoś bywa w Karpatach czy Alpach, to po prostu kasa wywalona w błoto, bo większe cuda mamy w górach zazwyczaj za free lub za kilka zł lub €

Z tego co zauważyłem, to okolice resortów jeszcze jakoś wyglądają, widać, że próbują stworzyć enklawy dla turystów, żeby za bardzo się nie zetknęli z rzeczywisttym wyglądem tego kraju - ale wystarczy pojechać kilkanaście km wgłąb lądu, poza "klosz" i mamy zaśmiecone lasy, obesrane parkingi i gdzie się nie zatrzymać, to już wyciągają łapę po kasiorę, zawsze liczoną w dziesiątkach lub setkach. Wsie zrujnowane, pełno jakichś zgliszczy i opuszcoznych domów, szkół, fabryk. (Chyba ślady po wojnie). 

Pseudo autostrady, przypominające raczej drogi szybkiego ruchu są droższe niż nasze kulczykowe (coś koło 30zł za odcinek Zagreb - granica, czyli ~40km). Gdzieś tam z kolei jechałem autostradą, AM wskazywała, że droga jest bezpłatna, ale były bramki i dostałem na wjeździe bilet. Przejechałem chyba z 80km jakąś jednojezdniową ekspresówką i na wyjeździe po wsadzeniu biletu szlaban się podniósł i wyświetliło się opłata 0 KUN. Skoro droga jest darmowa to po cholerę bramki i bilety? Absurd goni absurd.

 

A ja się w pełni zgadzam z Tobą. Chorwacja to najtragiczniejsze doświadczenie z naszych rodzinnych podróży. ciasno, drogo i jeszcze raz ciasno, za wszystko trzeba płacić, a jak nie chcesz to cały czas spędzasz na kombinowaniu..... dramat.. nigdy więcej... tam się nie odpoczywa, bo nie idzie odpocząć w masach ludzi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się w pełni zgadzam z Tobą. Chorwacja to najtragiczniejsze doświadczenie z naszych rodzinnych podróży. ciasno, drogo i jeszcze raz ciasno, za wszystko trzeba płacić, a jak nie chcesz to cały czas spędzasz na kombinowaniu..... dramat.. nigdy więcej... tam się nie odpoczywa, bo nie idzie odpocząć w masach ludzi....
Cieszy mnie to bardzo, lubie ludzi którzy pojadą gdzieś indziej, najlepiej nad Bałtyk

Wysłane z Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, chris_66 napisał:

Nie czepiajmy się 50km emoji41.png ogólnie jest fajnie, o ile pogoda dopisze i jedziemy w dzień to można się nacieszyć widokami czasem. Ktoś napisał że trasa dobra na powrót, jak jeszcze chcemy podelektować się Chorwacją.

 


Wysłane z Tapatalka
 

 

 Chris , przed  Zagrzebiem I około 50 za... to daje nawet koło 100tki drogi byle jakiej i ciasnej, a sam przejazd przez Zagrzeb też taki sobie. 

Jednak te około 30 km za -zaczyna się robić dobrze, oczywiście są jeszcze przejazdy przez miasta, miasteczka ale im dalej tym lepiej.

W zeszłym roku spałem tuż za Zagrzebiem (15km). To była sobota rano. W ciągu czterech i pół godziny znalazłem się za Splitem z tankowaniem, szybkim śniadaniem po drodze, siusiu itp. Ciekawe czy w taką sobotę ktoś jest w stanie przejechać ten dystans (około 300km) dużo szybciej autostradą(jak nie ma korków na autostradzie ,bo wtedy to już wogóle dupa zbita). O tym że widzę Chorwację od podszewki chyba nie muszę wspominać, a jeszcze przy okazji oszczędzam sporego pieniążka :) .

Co do pretensji niektórych osób do Chorwacji, to  fakt , Chorwaci w niektórych dziedzinach przeginają palę . Ale myślę, że większość tych opini jest spowodowana patrzeniem przez pryzmat Istrii. Ja na Chorwacji wybieram wiochę , a nie kurorty i dla mnie bomba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sisar napisał:

.. tam się nie odpoczywa, bo nie idzie odpocząć w masach ludzi....

Taaa, mam na to dowody nawet z kilku ostatnich lat  :-]

P8170029.thumb.JPG.0efbe6023ce3fa608a331d1bbe034b89.JPGP7240046.thumb.JPG.188059f16283d1317eeb9675f3dfa5b1.JPGDSCN6934.thumb.JPG.8a1d9e52bce3f5a8b1261e0fa64c62a5.JPGDSCN5995.thumb.JPG.3e78f25eec93d8f3ff6a7db7a45bb511.JPGIMG_20170717_150341.thumb.jpg.a8ca25215efb4fff5427308b4d813564.jpgIMG_20170720_082721.jpg.4b8ac98dbaf6400cbddead8b5b6a7c63.jpgIMG_20170726_110918.jpg.503ee2144db08cd14df85a5e2c03a736.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, chris_66 napisał:

to są zdjęcia z Karwi, Łeby i Helu emoji1.png

No trochę mi zajęło uprzątnięcie parawanów :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze Zagrzeb trafia mi się późnym wieczorem i w tygodniu, więc może masz rację z km.
Sypiam za zagrzebiem I bardzo sobie chwalę

 Chris , przed  Zagrzebiem I około 50 za... to daje nawet koło 100tki drogi byle jakiej i ciasnej, a sam przejazd przez Zagrzeb też taki sobie. 




Wysłane z Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.