Skocz do zawartości
adko

podłączenie gniazda 12v

Rekomendowane odpowiedzi

adko

Witam. Zamontowałem dzisiaj gniazdo 12v w przyczepie hobby 420 kb de luxe z roku 2011. Gniazdo ma służyć do podłączenia suszarki do włosów ,której moc wynosi niecałe 170W. Moja prośba dotyczy podłączenia w szafce elektrycznej (na zdjęciu widać to miejsce ) czy podczas ok 5 min. poboru prądu przez w/w suszarkę coś nie ulegnie spaleniu oraz czy podczas podłączenia holownika też będę miał w tym gniazdku prąd . Mile widziane będą podpowiedzi gdzie lepiej się podpiąć. Pozdrawiam szanowne grono.

20180430_215502.jpg

20180430_215537.jpg

20180430_215523.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kalapan

Pomyliłeś działy. Ten temat powinien się znaleźć w dziale  /Elektryka i elektronika/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
adko

Przepraszam. Bardzo proszę o przeniesienie pytania , oczywiście jeśli to możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BUMERANG
Napisano (edytowane)

Ja bym takie gniazdo podpiął bezpośrednio pod wyjście z akumulatora + bezpiecznik ( 20 A jak się nie pomyliłem  :swieca: ).

Ty masz w energobloku bezpieczniki 7,5A i 15A. Będą lecieć jak cokolwiek innego włączysz, o ile wcześniej coś się nie przyjara.

Edytowane przez beruang (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
adko

Dzięki za zainteresowanie tematem. W przyczepie nie mam dodatkowego akumulatora. Jeśli dobrze Cię zrozumiałem o taki chodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BUMERANG
3 godziny temu, adko napisał:

W przyczepie nie mam dodatkowego akumulatora. Jeśli dobrze Cię zrozumiałem o taki chodzi. 

2011 rocznik nie ma akumulatora ?  :o :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
danielpoz
16 minut temu, beruang napisał:

2011 rocznik nie ma akumulatora ?  :o :hmm:

Co w tym dziwnego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
S&A

przede wszystkim skróć ten kabel podłączeniowy! NIGDY nie rób takich zwojów na żadnym kablu!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
adko

Właśnie czekałem na potwierdzenie czy to podłączenie jest prawidłowe i dlatego zostawiłem długi przewód wyrazie gdybym musiał coś zmieniać. Dzięki za twoje zainteresowanie tematem , na pewno przewód będzie skrócony szkoda tylko że dalej nie jestem pewny tego podłączenia. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Voku
20 godzin temu, adko napisał:

Właśnie czekałem na potwierdzenie czy to podłączenie jest prawidłowe i dlatego zostawiłem długi przewód wyrazie gdybym musiał coś zmieniać. Dzięki za twoje zainteresowanie tematem , na pewno przewód będzie skrócony szkoda tylko że dalej nie jestem pewny tego podłączenia. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
novy3

a ja zrobiłem coś takiego, akumulator w przednim schowku,

hobby panel.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
fiter19
W dniu 30.04.2018 o 22:23, adko napisał:

Witam. Zamontowałem dzisiaj gniazdo 12v w przyczepie hobby 420 kb de luxe z roku 2011. Gniazdo ma służyć do podłączenia suszarki do włosów ,której moc wynosi niecałe 170W. Moja prośba dotyczy podłączenia w szafce elektrycznej (na zdjęciu widać to miejsce ) czy podczas ok 5 min. poboru prądu przez w/w suszarkę coś nie ulegnie spaleniu oraz czy podczas podłączenia holownika też będę miał w tym gniazdku prąd . Mile widziane będą podpowiedzi gdzie lepiej się podpiąć. Pozdrawiam szanowne grono.

20180430_215502.jpg

20180430_215537.jpg

20180430_215523.jpg

Taki konektorek przy 15A szybciutko zakończy żywot. Ciepło jakie na sobie wydzieli może uszkodzić płytkę na jakiej jest zamontowany!!!!!! Skróć kable ( indukcja to raz Ohm/m  to drugie). Zalecam podłączenie bezpośrednio z akumulatora (zamontuj do tego obwodu zabezpieczenie 20A) za pośrednictwem przewodu 4mm2( co prawda przy prądzie stałym nie występuje zjawisko wypychania prądów czyli naskórkowości ale mała redundancja nikogo nie zrujnowała a na pewno nikomu nie zaszkodziła) Można do obwodu założyć diodę o napięciu zaporowym w okolicy do 10V w celu ochrony akumulatora przed głębokim szybkim rozładowaniem. Przy tym napięciu taka moc to spore obciążenie dla instalacji. Samo gniazdo też powinno być z gatunku tych porządniejszych. To tylko moja sugestia i nikogo nie zmuszam do realizacji ale takie porządne podłączenie to spokój na lata. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Yaca1966

Jeśli dobrze Ciebie zrozumiałem , to chcesz korzystać z tej suszarki wtedy gdy przyczepa jest zasilana z akumulatora samochodu?

Jeśli tak to proponuje podłączenie się bezpośrednio do skrzynki do której wchodzą przewody zasilające przyczepę. U mnie ta skrzynka znajduje się na przedniej ściance przyczepy i widać ją z luku bagażowego. na każdy przewód są po 4 styki. Wiec ma wolne łatwo je znajdziesz gdy włączysz wtyczkę do samochodu nie włączając stacyjki ani innych świateł to tylko na 2 sąsiednich zaciskach będziesz miał 12V. W ten sposób nie obciążysz elektroniki i całej płyty niepotrzebnym prądem 15A.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi