Skocz do zawartości

Podłoga przyczepy: odnowa, naprawa, renowacja, preparaty DEKALIN


zuczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To co muszę zrobić pokazują zdjęcia. Podłoga przyczepy jest w porządku (poza kilkoma miejscami wybitnie narażonymi jak powierzchnia zaraz za kołami), nie wymaga specjalnego i/lub awaryjnego traktowania. Podłoga bakisty jest z grubego tworzywa (to nic drewnopochodnego tylko jakby plastik ... ), również nie wymaga ingerencji. Za to łączeniem tych dwóch powierzchni trzeba się zająć na już. To deska wykonana ze sklejki, z której jak widać odpadła warstwa ochronna. Deska jest sucha, nie zauważyłem rozwarstwienia ani kruszenia. Planuję w sobotę oczyścić ją z luźnej warstwy ochronnej przy pomocy szczotki drucianej, szpachelki i jakiegoś szpikulca, potem delikatnie przeszlifować odsłonięte miejsca papierem ściernym, oczyścić z kurzu i pyłu, przemyć benzyną ekstrakcyjną, i ... mam dylemat:

Poczytałem o sprawie sporo na forum, postanowiłem użyć preparatów firmy Dekalin. Znalazłem film, który skrótowo pokazuje zastosowanie poszczególnych preparatów przy produkcji przyczep i kamperów, wstawiam link bo pewnie się przyda:

to cztery filmy pokazujące zastosowanie preparatów. Obejrzałem je szczegółowo i z pomocą "klatka stop" wyłapałem:

  • DEKASYL MS-5: klejenie do przyczepy np.: stopa anteny satelitarnej do płaszczyzny dachu kampera / przyczepy
  • DEKASYL MS-2: do wypełniania szpar, luk, do wykańczania, do fugowania (podobnie jak akrylem bądź silikonem), na zewnątrz i wewnątrz przyczepy / kampera, jako spoina dookoła umywalek, brodzików itp ... .
  • DEKASEAL 8938: wklejanie klap serwisowych, luków, drzwi, okien, nadkoli, ... . Łączy funkcję nie agresywnego kleju i uszczelniacza. Pozwala w łatwy sposób usunąć naddatki.
  • DEKAPHON 9735: spray do krycia podłogi od dołu. Do dużych płaszczyzn. Posiada funkcję gruntowania i oddychającego zabezpieczenia.
  • DEKAPHON 958: masa do konserwacji podłogi. Stosowana na łączeniach płyt, do smarowania podłogi po obrysie (na styku ściany i podłogi), nakładana pędzlem i/lub natryskowo.
  • DEKAPUR 2K-6000: dwuskładnikowy klej do łączenia kolejnych warstw ściany przyczepy, może być nakładany bezpośrednio na styropian.

Wracając do mojego dylematu: zastanawiam się, czy po pracach przygotowawczych (opisanych wyżej) od razu nałożyć DEKAPHON 958 i na tym zakończyć czy może lepiej najpierw potraktować jako gruntem DEKAPHON 9735 i dopiero po jego wyschnięciu (po około 2h) nałożyć DEKAPHON 958. Za drugim rozwiązaniem przemawia fakt, że wcześniejsze zabezpieczenie "znikło" odsłaniając deskę ze sklejki na której nie widzę innego zabezpieczenia. Widoczne braki w zabezpieczeniu nie wyglądają na spowodowane mechanicznie (zdarcie, ubicie, starcie, ... ) a raczej na odpadnięcie na skutek nie związania się substancji / powierzchni.

Poproszę, wyraźcie swoje opinie co do mojego dylematu.

P.S. Przepraszam za rozległość wpisu, wierzę, że materiał o Dekalin przyda się innym, stąd "szersza" forma :-)

20180407_114947.jpg

20180407_115023.jpg

20180407_115054.jpg

Edytowane przez zuczek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zrobione jakoś półtora miesiąca temu. Po przejechaniu ok. 1400km, po małym wypadzie i dwu tygodniowych wczasach, po upałach i deszczach, po jeździe w dużym deszczu, ... na dzień dzisiejszy wygląda to tak:

 

 

 

Podloga bakista przyczepa 1a po.jpg

Podloga bakista przyczepa 1 po.jpg

Edytowane przez zuczek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupowałem w firmie Intercamp (znalazłem ich na Allegro ale sprawę załatwiłem po rozmowie telefonicznej, finalnie zamówienie złożyłem e-mail). Przestrzegam, aby zastrzec wysyłkę poprzez DPD, w żądnym wypadku FedEx !!! ...

Wyżej, w pierwszym wpisie napisałem co oficjalnie wiadomo o Dekaphon 958 + filmik

Rozszerzając:

Dekaphon 958 jest gęstym preparatem do zabezpieczania podłogi w szczególnie narażonych miejscach. Przed użyciem (zanim odpakujesz) trzeba dobrze strząsnąć aby wszystko się wymieszało. Preparat służy do wykańczania, traktujesz nim łączenia płyt (miejsca styku), krańce / krawędzie płyt dookoła, miejsca montażu innych akcesoriów, itp ... Ja nakładam preparat najpierw pędzelkiem (skracam włos pędzla poprzez przycięcie aby nadać odpowiednią sztywność), cienką warstwę wcieram pędzlem aby preparat dotarł w zagłębienia, pory, strukturę, ... na wstępnie oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię benzyną ekstrakcyjną. Potem szpachelką nanoszę warstwę "właściwą" - grubszą.

Preparat nie jest przeznaczony do rozległych, płaskich powierzchni, do tego jest DEKAPHON 9735.

Na zdjęciu, strzałkami wskazałem miejsca zastosowania DEKAPHON 958

Dekaphon zastosowanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie  podłoga w mojej  przyczepie przypuszczam że nie była konserwowana od dnia produkcji. Po przeczytaniu tego tematu zakupiłem DEKAPHON 958 I 9735,podłogę oczyściłem i odtłuściłem i zastosowałem jako pierwszy DEKAPHON 9735 dwie warstwy w odstępach 24 godzinnych . Po dwóch dniach na łączenia ścian DEKAPHON 958 nanosiłem pędzlem , załączam foto tyłu przyczepy gdzie zastosowałem DEKAPHON 958 trochę szerzej ze względu na zderzak , bo jak wiadomo w Hobby lubi tam woda podciekać.

DSC_0754.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witaj. Ogólnie rzecz biorąc wszystko można, wszystko się da, się nada, ... bo Polak potrafi ? .

Od strony faktycznego przeznaczenia i użyteczności Dekaphon 958 został wytworzony przez producenta i stosowany do uszczelniania i zabezpieczenia szczególnie narażonych i podatnych obszarów o których pisałem. Jest gęsty, ma postać masy i co za tym idzie nakładanie go na duże płaskie powierzchnie np. pędzlem będzie pracochłonne i męczące. Inna sprawa, to fakt, że podłoga po całości potraktowana Dekaphon 958 nie będzie już oddychać ? .

Tak to wygląda. Pozdrawiam ? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą oddychalnością podłogi to ważny argument. Moje pytanie było spowodowane tym, że wyobraziłem sobie siebie leżącego pod przyczepą i malującego (co mnie czeka niebawem). Wyobrażałem sobie, że ten Dekaphon w sprayu będzie pryskał wszędzie dookoła łącznie z moją twarzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcino81 napisał:

Jak jest wydajność jednej puszki DEKAPHON 9735 ? Mniej więcej na ile m2 ?

Karta charakterystyki mówi o zużyciu 400 ml na m2. Jedna puszka ma 500 ml.
W załączniku karta dla leniwych.
 

DEKALIN-Technisches-Datenblatt-Dekaphon-9735-DE-2014.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2020 o 20:39, Tomii napisał:

Karta charakterystyki mówi o zużyciu 400 ml na m2. Jedna puszka ma 500 ml.
W załączniku karta dla leniwych.
 

DEKALIN-Technisches-Datenblatt-Dekaphon-9735-DE-2014.pdf 254 kB · 3 pobrania

Dziękuję za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam, to tym Dekaphonem gęstym, pod pędzel, maluje się łączenia płyt, nadkola oraz brzegi przyczepy. Czy koniecznie trzeba zdemontować listwy dolne wraz z uszczelnieniem, czy wystarczy dojechać do nich Dekaphonem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.