Skocz do zawartości

POMOCY! Brak świateł!


DannyTeam

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda tak:

Ostatnio wracając z Gór Sowich , w połowie drogi zauważyłem, że nie mam świateł w przyczepce. 

Wcześniej działały napewno bo zawsze sprawdzam przed trasą. 

Po dojechaniu na miejsce sprawdziłem wszystkie bezpieczniki - są ok,...

- Wymieniłem wtyczkę w przyczepie 

- rozkręciłem wtyczkę w aucie i na nowo poskręcałem wszystkie kabelki 

i nagle mnie olśniło - mam bagaznik rowerowy na hak ze swoimi światłami - podłaczam i... NIC! 

Podsumowując : 

Problem najprawdopodobniej jest w aucie, tak jakbym nie miał prądu w gnieździe haka. 

Holownik - Passat B6 

Zarówno w aucie jak w przyczepie mam gniazda na 7 PIN.

RATUUNKU!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Problem najprawdopodobniej jest w aucie, tak jakbym nie miał prądu w gnieździe haka. 

A sprawdziłeś miernikiem czy jest prąd na pinach? Wykręć kable z gniazda haka i sprawdź na samych końcówkach.

Jeśli nie masz żadnego światła to szukałbym w pierwszej kolejności braku połączenia na masie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, S&A napisał:


A sprawdziłeś miernikiem czy jest prąd na pinach? Wykręć kable z gniazda haka i sprawdź na samych końcówkach.

Jeśli nie masz żadnego światła to szukałbym w pierwszej kolejności braku połączenia na masie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie sprawdzałem, bo takowego nie posiadam niestety. W sobotę będę u znajomego mechanika to coś pokombinuje, w każdym razie po podłączeniu wtyczki, zero reakcji.. Skoro mówisz że problem leży w masie to może spróbować pociągnąć drugi kabelek od wtyczki np. Do jakiegoś metalowego elementu w aucie? Zrobić druga masę? Co myślisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Bezpieczniki instalacji haka. Por. ewentualnie tu - dla ori haka:

https://forum.vw-passat.pl/topic/42582-nie-ma-pradu-w-gniezdzie-haka/

i można podeprzeć się schematem na przykładzie instrukcji montażu wiązki Westfalii, s . 45:

https://www.ehaki.pl/media/produkty/pdf/e321600391101-023-2-.pdf

Akurat jest to instrukcja do modułu Westfalii - jak i gdzie to jest połączone w poszczególnych modelach VW, w tym B6. Przyjąłbym, ze westfalia byłaby tu rozwiązaniem referencyjnym dla haków akcesoryjnych.

2. Najbardziej banalnym problemem jest wypięcie się wtyczek z modułu haka.

3. Dalej brak masy wiązki haka, co tłumaczyłoby dlaczego nastąpił całkowity blackout. 

Jeżeli wiązka haka nie ma połączenia z masą, moduł haka nie wykryje cepy, więc samochód będzie "ślepy" na przyczepę, i moduł jej nie wysteruje. Nie wiemy i nie zgadniemy jak i na jakich podzespołach jest to zrobione (hak ori/akcesoryjny, tak samo moduł - ori/dedykowany/uniwersalny/rzeźba).  W instrukcji do wiązki Westfalii można się zorientować, gdzie mniej więcej szukać. 

Brązowy przewód na pinie nr 3 gniazda, w samochodzie podłączony pod tapicerkami w bagażniku z lewej strony, jest tam kilka punktów, do których da się przykręcić "oczko" wiązki haka. 

Co możesz zrobić, to sprawdzić punkty styku (do pinu gniazda i do nadwozia, czy np. nie zaśniedziało), ew. probówką sprawdzić, czy kabel masy (brązowy) jest cały i nie uległ uszkodzeniu (czy przewodzi). 

4. Jak bezpieczniki, masa i połączenia są ok, oświetlenie w samochodzie działa normalnie, możliwe że padł moduł haka.

 

Nie wiem jak to jest podłączone, ale jeśli poprzednio samochód rozpoznawał podłączenie przyczepy (np. widać to było po kontrolkach/wyświetlaczu/działaniu czujników cofania jeśli są), a teraz te funkcje po zapięciu cepy nie działają jak dotąd, a działa normalnie oświetlenie zewnętrzne w samochodzie, to raczej któraś z w/w przypadłości, do sprawdzenia w w/w kolejności, zanim pojawią się realne możliwości zdiagnozowania tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ZBYCH1234 napisał:

b6  2008 jaki masz moduł orginał czy dokładka niewiadomego pochodzenia.

Niewiem, w sobotę zobaczę. Z tyłu przy lewym błotnik ten moduł tak? Trochę mnie pocieszyles, mam nadzieję że to tylko ten bezpiecznik... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może spróbować pociągnąć drugi kabelek od wtyczki np. Do jakiegoś metalowego elementu w aucie? Zrobić druga masę? Co myślisz? 

Tak też można, sposobów jest wiele. Zanim zaczniesz rozbebeszać auto to sprawdź po kolei PINy i na końcu cały przewód masowy czy przewodzi, tak jak radzili również koledzy wyżej.
Później punkt styku masy z nadwoziem (przy okazji jak tam będziesz to popraw, czyli obskrobać farbę pod oczkami, przykręcić i zabezpieczyć) i dopiero kombinować z modułem.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, S&A napisał:


Tak też można, sposobów jest wiele. Zanim zaczniesz rozbebeszać auto to sprawdź po kolei PINy i na końcu cały przewód masowy czy przewodzi, tak jak radzili również koledzy wyżej.
Później punkt styku masy z nadwoziem (przy okazji jak tam będziesz to popraw, czyli obskrobać farbę pod oczkami, przykręcić i zabezpieczyć) i dopiero kombinować z modułem.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wszystko fajnie tylko kable od wtyczki wchodza od razu pod zderzak i idą do modułu. Żeby się dostać do modułu muszę rozebrać pół bagażnika... A jak sprawdzić czy jest masa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko kable od wtyczki wchodza od razu pod zderzak i idą do modułu. Żeby się dostać do modułu muszę rozebrać pół bagażnika... A jak sprawdzić czy jest masa? 


Podjedz do tego mechanika, pokaż mu nasze posty i będzie wiedział co robić.


PS
Zacznij od wyszukania na forum schematu podłączenia gniazda haka.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.