Skocz do zawartości

Zamek drzwi wejściowych


Rekomendowane odpowiedzi

W mojej przyczepie po zimie pojawił się problem z zamkiem drzwi wejściowych tzn. nie da się przekręcić kluczyka i zamknąć drzwi. Przyczepa to rasowa angielka z 98 r. z drzwiami po lewej stronie. Doraźnie napsikałem do środka WD-40, jednak bez efektu. Będę chciał wyjąć wkładkę i spróbować ją przemyć i rozruszać. Mechanizm klamki wewnątrz i na zewnątrz jest w porządku, więc chyba sama wkładka szwankuję? 

Jaka konkretnie wkładka będzie pasowała zamiennie z tą moją (cały zamek mam oryginalny) ? Linki mile widziane.
Czy jest możliwość wymiany całego zamka z klamką w takiej angielce na jakiś uniwersalny ?


Goglowałem, ale bez rezultatu. Widzę tylko, że są zamki/wkładki do kupienia, ale różnią się wizualnie i wydaje mi się, że nie będą pasować.

IMG_20180329_152855328.jpg

IMG_20180329_152906767.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zamek nazywa się chyba (tak myślę) "Caraloc 2000".

Caraloc.thumb.jpg.b6f809bf119e7d71daed6d0d257a2a3b.jpg

 

Przypuszczam, że może to być coś takiego:

http://www.charlescamping.ie/store/index.php/spare-parts/door-locks/caraloc-2000-door-lock-replacement-barrel-kit.html

https://www.camperlands.co.uk/caraloc-2000-caravan-and-motorhome-door-lock.html

Przydatne linki:

https://www.leisureshopdirect.com/caravan-accessories/caravan-door-fittings/caravan-door-locks

Naprawa zamka - co prawda trochę innego, ale generalnie, większość jest wewnątrz bardzo podobna, więc może się przyda:

https://www.outandaboutlive.co.uk/caravans/articles/practical-advice/caravan-repairs-how-to-fix-a-sticking-door-handle

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne wskazówki. Zamek faktycznie wygląda jak mój. Rozebrałem dziś całość bez większych problemów i jutro będę chciał się przyjrzeć samej wkładce. Może uda się zreanimować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładkę z powodzeniem można oddać do zakładu zajmującego się zamkami, zreanimują i będzie jak nowa na lata, kwestia wyjęcia blaszek blokujących i sprężynek, wymycia tego. Groszowa sprawa. To brud (kurz) blokuje bębenki, ewentualnie coś przyśniedzieje od nieużywania/braku separacji (grafit/ptfe). Doraźnie pomaga np. przepłukanie takiego zablokowanego bębenka ropą ze strzykawki (samo moczenie nie wypłukuje brudu, który polepił się do części składowych bębenka), na koniec - po ropie - wypłukanie pozostałości ropy czystą benzyną ekstrakcyjną.. 

Wg speców od zamków (od lat się tym zajmują), nie powinno się używać WD40 do zamków, rozpuszczalnik odparowuje, a to co jest w nim "smarowidłem", klei się z brudem i z czasem blokuje zamek (blaszki-zapadki przestają się swobodnie przesuwać, i zamek po wyjęciu klucza trzyma na 1-2 ryglach [blaszkach] np. z 5-6 - łatwo go przekręcić np. zwykłym śrubokrętem lub grzebiąc przez moment w bębenku czymkolwiek, nawet wyprostowanym spinaczem biurowym). 

Po wyczyszczeniu bębenka do czysta i sucha, w środku powinno się go "posmarować" miałkim grafitem (pyłem grafitowym), wdmuchniętym do wnętrza bębenka. Taka jest przynajmniej klasyczna szkoła.

Obecnie coraz częściej zamiast grafitu stosuje się smary PTFE (smar teflonowy, który wysycha i nie klei brudu). Po wierzchu można zmontowany bębenek posiągnąć jakim smarem, ale do środka nie powinno się aplikować żadnych olei/mazideł/wd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkret info na temat konserwacji. Przyda się.

Co do rozbiórki zamka to wq mnie bardzo prosta czynność. Odkręcamy 4 wkręty wewnątrz przyczepy i zamek mamy w rękach. Następnie odciągamy kilka plastikowych zatrzasków jakimś np. śrubokrętem tylko z wyczuciem żeby nie połamać i wkladka zostaje uwolniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.