Skocz do zawartości

Jak wyglada typowy camping w Polsce?


Kat_i_Raf

Rekomendowane odpowiedzi

Kilkanascie lat temu wyjechalismy z PL i nasza przygoda z podrozami a co za tym idzie z campingami rozpoczela sie dopiero po wyjezdzie.  Najlepiej znamy campingi w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Austrii, nocowalimy tez w Niemczech, Norwegii czy Holandii. Ale nie w Polsce! To znaczy owszem, ale to bylo ponad 30 lat temu ;-) Chcielibysmy zaplanowac sobie road trip z namiotem nad polskim wybrzezem, raczej maj-czerwiec aby uniknac tlumow i zastanawiam sie czy moglibyscie napisac jak wygladaja obecnie polskie campingi. Chodzi mi o rzeczy praktyczne typu czy obowiazuje cisza nocna, czy mozna na kazdym palic ognisko, czy prysznice sa wliczone w cene czy na zetony, czy trzeba wczesniej bukowac miejsce?  itd itp Taki ogolny zarys tego,  czego moze sie spodziewac ktos, kto bedzie na polskim campingu pierwszy raz. Wiem ze wszystko zalezy od danego pola namiotowego, ale takie ogolne zasady. Chetnie przeczytam rowniez jak Waszym zdaniem polskie standardy na campingach maja sie do tych zagranicznych ?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kat_i_Raf napisał:

Kilkanascie lat temu wyjechalismy z PL i nasza przygoda z podrozami a co za tym idzie z campingami rozpoczela sie dopiero po wyjezdzie.  Najlepiej znamy campingi w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Austrii, nocowalimy tez w Niemczech, Norwegii czy Holandii. Ale nie w Polsce! To znaczy owszem, ale to bylo ponad 30 lat temu ;-) Chcielibysmy zaplanowac sobie road trip z namiotem nad polskim wybrzezem, raczej maj-czerwiec aby uniknac tlumow i zastanawiam sie czy moglibyscie napisac jak wygladaja obecnie polskie campingi. Chodzi mi o rzeczy praktyczne typu czy obowiazuje cisza nocna, czy mozna na kazdym palic ognisko, czy prysznice sa wliczone w cene czy na zetony, czy trzeba wczesniej bukowac miejsce?  itd itp Taki ogolny zarys tego,  czego moze sie spodziewac ktos, kto bedzie na polskim campingu pierwszy raz. Wiem ze wszystko zalezy od danego pola namiotowego, ale takie ogolne zasady. Chetnie przeczytam rowniez jak Waszym zdaniem polskie standardy na campingach maja sie do tych zagranicznych ?

Pozdrawiam!

Witaj, jeżeli dany kemping jest zarejestrowany w jakiejś bazie kempingów,

to też i w Polsce musi posiadać wszystkie wymagania dla danej klasyfikacji oraz spełniać odpowiedni poziom.

Jak sam piszesz, wszystko zależy, ale polskie kempingi niczym nie różnią się od innych w pozostałych krajach europy

czy świata.

Cisza nocna jest gwarantowana prawem i ściśle wszystko jest określone, a patologia i margines zdarza się wszędzie.

Obowiązkiem obywatela jest prawa przestrzegać, a jego łamanie lub naruszanie przez innych - zwalczać :)

Dodam tylko , że ja widuję nie raz w Polsce na nie jednym kempingu,

więcej zagranicznych biwakujących, niż polskich - to też o czymś świadczy.

Miłego wypoczynku na POLSKICH kempingach, bo Polska jest piękna :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj http://www.pfcc.eu/pol/main.php?nazwa=b.c.morze znajdziesz podstawowe informacje o wszystkich zlokalizowanych nad Bałtykiem kempingach zrzeszonych w Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu.

Kempingi zrzeszone w PFCC spełniają na ogół większość wymagań i oczekiwań karawaningowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wetknę kija w mrowisko. Muszę napisać, że sporo naszych kempingów, niestety, ale nie respektuje ciszy nocnej. I nie ma tu wielkiego znaczenia, czy przepisy mówią tak, czy inaczej. Jeśli właściciel pola (czy obsługa) nie dopilnuje, to nie ma siły. Często spotykałem się z tym, że obsługa stwierdza, że przecież kemping, to miejsce dla wszystkich i jak ktoś się chce bawić do późna, to kemping mu to umożliwia. Jak komuś to przeszkadza, to ... niech nie jeździ na kemping! Niestety, z takimi tłumaczeniami się spotkałem. Wyposażenie kempingów często pozostawia wiele do życzenia. Owszem, mają być sanitariaty, ma być jakieś tam pomieszczenie na pomywanie naczyń i to wszystko jest. Tyle, że bywa uszkodzone, czasem brudne, obsługa pojawia się raz do dwóch razy na dobę... Tak, wiem, jest wiele kempingów już spełniających standardy i przeczących mojej opinii. Niestety, ale są one w mniejszości. Jeśli chcecie wypocząć na polskich kempingach - radzę przygotować wcześniej trasę i wybrać kempingi opierając się na opiniach (również z tego forum). Zdarza mi się jeździć za granicę i wybierać kemping na zasadzie, że tu mi się podoba, to stają na najbliższym. W Polsce nie radzę takiego rozwiązania. Po pierwsze kempingi są dość rzadko rozmieszczone i w niektórych rejonach po prostu ich nie ma. po drugie, jak już są - to jak opisałem powyżej. Jeśli planujecie przyjazd poza sezonem - macie spore szanse na to, żeby nie koniecznie rezerwować miejsca. Nawet na tych kempingach o wyższym standardzie miejsca raczej będą. Ewentualnie planując przyjazd na kemping w okolicach weekendu może się okazać, że będzie ciasno. O rezerwacji trzeba by myśleć w okresie stricte wakacyjnym i w miejscach turystycznych. Jeśli poznaliście warunki kempingowe będąc w GB, to przyjeżdżając do Polski możecie się zawieść. Nie wszędzie, nie na wszystkich kempingach, ale na sporej większości nawet nie próbujcie porównywać do brytyjskich kempingów. No i jak zobaczycie na mapie informację, że gdzieś jest pole namiotowe, a nie kemping - poszukajcie bardziej dokładnie. Zdarzają się pola namiotowe, których jedyną infrastrukturą jest ogrodzenie z drewnianych bali i jedna sławojka. Nawet bez bieżącej wody. Ktoś za chwilę napisze, że straszę gości. Nie - nie straszę, opisuję fakty, Dlatego, że chciałbym, żeby do nas przyjeżdżali turyści, wolę ich wcześniej ostrzec i radzę zaplanować trasę z wybraniem sobie wcześniej kempingów w oparciu o opinie. Będąc w Polsce może się zdarzyć, że poznani na kempingu turyści podpowiedzą Wam jeszcze inny kemping, którego nie znaleźliście na mapie, ani w opisach. Ale to już na miejscu. Warto posłuchać - takie polecane kempingi raczej się sprawdzają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, Kat_i_Raf napisali wyraźnie, że chcą przyjechać do PL i byłoby wskazane, żeby ich od tego nie odciągać. Ostrzec - owszem, ale nie kierować gdzie indziej. W kraju mamy sporo miejsc, które można i należy odwiedzić. Warto tu przyjechać. Tyle, że bazę kempingową mamy, jaką mamy. I tu należy wskazać, które z kempingów się nadają na pobyt. A do Chorwacji można pojechać kiedy indziej :) Tam kempingi już mają pewien standard i jest szansa, że zbyt szybko nie stracą na jakości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Szkocji (więc w GB)  byłem na polu namiotowym gdzie była sławojka i nie było wody bieżącej ;). W zeszłym roku byłem w Niemczech na takim campingu że nie chciałbym tam więcej nigdy wrócić.. (brak ciepłej wody, śmierdzące kible, prysznic w postaci wieloosobowej sali z natryskami na suficie...). Byłem i w Szwajcarii, która słynie z bardzo wysokiej jakości kempingów - nawet tam trafiłem na 2 kempingi na które nie chciałbym już wracać. Ale były też i wypieszczone cudeńka, skąd nie chciało się wyjeżdżać.

Jakość campingu zależy od właściciela a nie od kraju. Jedni prowadzą biznes z pasją a inni na odwal się. Jedni mają konkurencję i muszą się starać, inni są jedyni w okolicy, przy jakiejś popularnej atrakcji turystycznej i choćby byli strasznie słabym kempingiem i tak będą mieć klientów.

Moim zdaniem, jeśli bardzo zależy wam na znalezieniu jak najlepszych warunków - warto zapoznać się z opiniami o większości kempingów na Waszej trasie - w ten sposób w miarę skutecznie dowiecie się czy dany camping jest w porządku czy nie i będziecie wiedzieli czy lepiej stanąć tu czy kilkanaście km dalej.

Na Waszej trasie tych campów jest skończona ilość i to nie taka duża, łatwo wyłowić najciekawsze propozycje.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Pisałem, że wetknę kija w mrowisko? Łza - ależ oczywiście, że wszędzie znajdą się brudasy... Tyle tylko, że w odniesieniu do ogólnej ilości kempingów odsetek tych "zdecydowanie gorszych" u nas - niestety, ale jest większy. Dlatego kładłem nacisk na przygotowanie trasy wcześniej, bo dobre kempingi też mamy! I tymi należy się chwalić. Dlatego jeszcze raz - przygotowanie trasy, wybranie kempingów i oparcie się w dużej mierze na opiniach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Koledzy piszący powyżej mają rację. W Polsce tak jak i za granicą można spotkać różne kategorie obiektów.

Jadąc na nowe kempingi standard zwykle jest wysoki. Cena zwykle podpowiada nam o jego jakości. Na małych kempingach nie ma problemu z cisza nocną. Na dużych nad morzem są nawet dyskoteki i koncerty do 2 w nocy.

Zaplanujcie sobie trasę i poprzez forum dowiecie się wszytkiego o jakości.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Michalc3 napisał:

Kolego, Kat_i_Raf napisali wyraźnie, że chcą przyjechać do PL i byłoby wskazane, żeby ich od tego nie odciągać. 

a dlaczego nie ?

ogólnie syf i malaria, jak jest ciepła woda to płatna dodatkowo, głośno i smród z grilla palonego przy każdej przyczepie, do tego lokalesi przychodzą pozbierać co ciekawsze fanty jak właściciele śpią albo wyjdą na chwilę

oczywiście trafiają się perełki , ale to nie poprawi ogólnego obrazy rozkładu 

o ile w niemczech czy austrii syfiasty kemp to kuriozum i promil całości to w naszym pięknym kraju jest dokładnie odwrotnie 

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa ostatnie lata spędziłem w PL. Tylko podczas wakacji zaliczyłem ok 15 kempingów. Żetony były na 1 ...5 min 2 zł i brak ciszy nocnej też na 1. Zmysłem się po drugiej nocy zadając upustu.  A reszta to super miejscówki w pięknych okolicach.

Chris nie opowiadaj głupot...o to Cię proszę.

Leję na Niemcy i Austrię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chris_66 napisał:

o ile w niemczech czy austrii syfiasty kemp to kuriozum i promil całości

I już wiem że tam nie byłeś, przyłączam się do Jacak skończ pierniczyć bzdety, zresztą Twoje odpowiedzi na niektóre tematy sa
tak przewidywalne że można by obstawiać i wygrywać grubą kasiorę.
Wesołych Świat. :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już wiem że tam nie byłeś, przyłączam się do Jacak skończ pierniczyć bzdety, zresztą Twoje odpowiedzi na niektóre tematy sa tak przewidywalne że można by obstawiać i wygrywać grubą kasiorę.

Wesołych Świat. :hej:

 

 

 

Chris nie opowiadaj głupot...o to Cię proszę.

Leję na Niemcy i Austrię...

 

 

Jak dzieci albo pingwiny

 

Wesołych zajaczków

 

Wysłane z Tapatalka

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.