Skocz do zawartości

Czy jazda 4x4 z przyczepą po asfalcie oszczędza sprzęgło?


aksel

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, dzięki za odpowiedzi. Czułem, że z tym 4x4 na asfalcie to lipa.

Napisałem nieściśle.

Przyczepa jest typu Rydwan dwuosiowa Euro B 2600, R-EU-H2 z plandeką.

Z dowodu rejestracyjnego przyczepy:

F.1 — maksymalna masa całkowita pojazdu 2500 kg
F.2 — dopuszczalna masa całkowita pojazdu  2500 kg

G — masa własna pojazdu 500 kg, dopuszczalna ładowność 2000 kg

 

Sama przyczepa waży 500 kg. Na przyczepie sonda geologiczna 1100 kg+żelastwo 100 kg co daje 1700 kg.

 

Hilux z roku 2012 silnik R4 2,5 l (2494 cm³) D-4D TD DOHC, 144 KM. 1900 kg+żelastwo 100 kg

 

PS. Mam jeszcze pytanie. Hill i przyczepa zarejestrowane sa jako ciężarowe". Jak to się tyczy do znaku zakazu wjazdu ciężarowych B-5? Zabrania wjazdu na drogę samochodów ciężarowych, ciągników rolniczych, siodłowych oraz pojazdów wolnobieżnych. Znak ten dotyczy także pojazdów specjalnych o masie przekraczającej 3,5 tony, chyba że znak określa większą masę pojazdu.

 

 

 

Edytowane przez aksel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tak, czy inaczej, tym autem nie można w Polsce holować takiej przyczepy. :hmm:

Co zaś się tyczy "czystego" znaku B5, to wyraźnie określa zakaz na taką drogę samochodów ciężarowych. Mimo, że wygląd Twojego auta nie przypomina standardowego wyglądu "ciężarówki", do którego jesteśmy przyzwyczajeni, to jeśli w DR masz "pojazd ciężarowy", to moim zdanie sprawa jest oczywista. Co innego, gdy pod znakiem jest podana DMC samochodu. Jeśli Twój jej nie przekracza, to wjeżdżasz, jeśli przekracza, to wiadomo, że nie.

IMO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czyli DMC przyczepy 2000, max do 2022 kg, a wynika to z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych dopuszczających pojazdy do ruchu. Aby to "obejść", musiałbyś zamontować w tej przyczepie hamulce uruchamiane z miejsca kierowcy, a więc inne, niż "bezwładnościowy", np. elektromagnetyczne.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kristofer napisał:

Tak, czy inaczej, tym autem nie można w Polsce holować takiej przyczepy. :hmm:

Co zaś się tyczy "czystego" znaku B5, to wyraźnie określa zakaz na taką drogę samochodów ciężarowych. Mimo, że wygląd Twojego auta nie przypomina standardowego wyglądu "ciężarówki", do którego jesteśmy przyzwyczajeni, to jeśli w DR masz "pojazd ciężarowy", to moim zdanie sprawa jest oczywista. Co innego, gdy pod znakiem jest podana DMC samochodu. Jeśli Twój jej nie przekracza, to wjeżdżasz, jeśli przekracza, to wiadomo, że nie.

IMO

Znak B5 dotyczy pojazdów powyżej 3.5t, wpis w DR "ciężarowy" nie ma w tym wypadku zupełnie znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację, a dokładnie, jeśli chodzi o samochody ciężarowe, to nie powyżej 3,5 tony, tylko 3,5 tony.
Treść w/g kodeksu jest następująca:
" B-5 zakaz wjazdu samochodów ciężarowych oznacza zakaz ruchu: samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5t, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych."
Pisząc to, co cytujesz, nie znałem DMC samochodu, stąd było potem moje pytanie, właśnie o DMC. Teraz już to wiadomo.
Bardziej jednak chodziło mi o główną wątpliwość aksela, czyli wjazd w taką drogę w/w samochodem, gdy będzie z przyczepą, a w tym przypadku określają to masy podane na tabliczce pod znakiem, o czym napisałem. Nietrudno sobie wyobrazić, że w pewnych przypadkach nie będzie miał jednak możliwości wjazdu swoim "ciężarowym" samochodem.
PS
Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał wątpliwości, że wspomniana wartość na tabliczce pod znakiem nie dotyczy tylko samego pojazdu, ale również zespołu pojazdów, jeśli samochód jest z przyczepą, przy czym liczy się DMC, a nie wartość masy rzeczywistej. W omawianym przypadku zestaw przekracza 5 ton. Wystarczy, że pod znakiem będzie tabliczka 4 T czy nawet 5 T

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie bo się pogubiłem.

Kia carnival 2000kg w dowodzie na haku.

Laweta dmc 2160kg, masa własna 450kg.

Moge tym carnivalem pociągnąć tą lewete z autem 1400kg na pokładzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.