Skocz do zawartości

Nieco pomarańczowy dyszel


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Jestem tu nowy i mam pewien problem.

Mianowicie moja przyczepka stoi pod chmurką na działce :(

Niedawno zajrzałem do niej i bardzo sie zmartwiłem.

Dyszel był pokryty rdzą. Na szczęście nie przeszła do środka tylko jest z wierzchu

Jak probować ją usunąć??

Pomocy!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, jacekzoo napisał:

Szczotka druciana na wiertarke i wio. Ale to też zależy od stopnia zgnicia. Swoją drogą to dziwne bo dyszel zazwyczaj jest ocynkowany

Jeśli ma ocynkowaną ramę, i tylko pokrytą nalotem, to szczotką drucianą może uszkodzić ocynk i narobi dopiero bigosu - tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Walt napisał:

Jeśli ma ocynkowaną ramę, i tylko pokrytą nalotem, to szczotką drucianą może uszkodzić ocynk i narobi dopiero bigosu - tak mi się wydaje.

Dokładnie tak może być

7 minut temu, jacek00 napisał:

Może jakieś foto? Bo może to jednak nie rdza

Bez tego ani rusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki środek ,nazywa się brunox,używam w spraju ,jest tez na pędzel ,psikasz prosto na rdzę ,na drugi dzień powtórka .na trzeci dzień umyć zmywakiem ,benzyna itp. nie rozcieńczalnik ,pomalować jakąś farbą do metalu na powstałą powłokę ,bez podkładu ,5 lat spokoju

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, KrzysztofCC napisał:

Narazie nie mam zdjęcia ale jutro postaram sie zrobić.

Mam kolegę który cynkuje wiec to nie problem . I to na 100% jest rdza tzn. tylko taki z niej nalot. Napewno nie przeżarło do środka .

A coś takiego jak cortina przeciwko rdzy? Sprawdzi sie?

Cortanin wiąże chemicznie resztki rdzy powstałej na stali. Jest skuteczny i wskazany w przypadku, gdy nie mamy szans na dokładne usunięcie rdzy. Po związaniu resztek rdzy przez warstwę cortaninu detal oczywiście trzeba pomalować. Nie ma natomiast sensu użycie cortaninu przed położeniem warstwy ocynku, bo i tak trzeba go będzie usunąć przed cynkowaniem.  Musisz więc wiedzieć co chcesz zrobić. 

Ciekawa sprawa z tym twoim dyszlem. Był cynkowany ogniowo, a może malowany? Jeśli cynkowany, to czy warstwa ocynku całkowicie zniknęła? Ile lat ma przyczepa? Jak wygląda rama?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepa jest z .96r 

Dyszel był cynkowany cynkiem w sprayu wraz z lakierem.

Tez sie nad tym zastanawiam :blink:

36 minut temu, nomadka napisał:

Cortanin wiąże chemicznie resztki rdzy powstałej na stali. Jest skuteczny i wskazany w przypadku, gdy nie mamy szans na dokładne usunięcie rdzy. Po związaniu resztek rdzy przez warstwę cortaninu detal oczywiście trzeba pomalować. Nie ma natomiast sensu użycie cortaninu przed położeniem warstwy ocynku, bo i tak trzeba go będzie usunąć przed cynkowaniem.  Musisz więc wiedzieć co chcesz zrobić. 

Ciekawa sprawa z tym twoim dyszlem. Był cynkowany ogniowo, a może malowany? Jeśli cynkowany, to czy warstwa ocynku całkowicie zniknęła? Ile lat ma przyczepa? Jak wygląda rama?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KrzysztofCC napisał:

Przyczepa jest z .96r 

Dyszel był cynkowany cynkiem w sprayu wraz z lakierem.

Tez sie nad tym zastanawiam :blink:

 

No i trochę się wyjaśniło. Mam ograniczone zaufanie do cynku w sprayu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten nieco pomarańczowy dyszel - szkoda że nie dałeś fotek - to tyko nalot koloru rdzawego, dający się zetrzeć, czy rzeczywiście rdza?

Cynk w sprayu z lakierem, tzn. jednoskładnikowy gotowy produkt, czy cynk i lakier na to - stawiam na to drugie rozwiązanie. Z ochroną katodową (m.in. cynkiem) różnie bywa, jeśli się to pomaluje farbą nie przeznaczoną do malowania na powłokę cynku, lub od razu po położeniu warstwy cynku. Tam fizyka i chemia rządzą, cynk stanowi metal ochronny dla stali, na zasadzie "zżerania" przez rdzę najpierw warstwy cynku. Dlatego gdybym miał dawać jakikolwiek preparat cynkowy, czy alucynkowy, nie malowałbym tego dodatkowo z wierzchu, a jeśli już, to np. farbą poliwinylową lub inną dedykowaną do ocynku, i to dopiero po pewnym czasie od nałożenia powłoki cynku ("wysezonowaniu" jej, tj. utlenieniu się z wierzchu warstwy cynku, bo dopiero wtedy uzyskuje ona pełne właściwości jako warstwa ochronna dla stali, tzn. procesy utleniania przenoszą się na warstwę ochronną, a produkty jej utleniania poprawiają jeszcze ochronę antykorozyjną) - są różne zdania i różne szkoły, ale na świeży ocynk raczej nie daje się farb reagujących z podłożem, co najwyżej takie, które je "oblepiają", bez tworzenia wiązań chemicznych, i to już po zainicjowaniu utleniania warstwy cynku.

Druga opcja - została poprzednio położona zbyt cienka warstwa cynku, w pokryciach cynkowych nakładanych bez działania procesów galwanicznych (cynkowanie ogniowe, cynk w spreju) warstwa cynku musi być gruba, jeśli będzie zbyt cienka, zachodzące w procesach cynkowania ogniowego, ale i przy nakładaniu zewnętrznym cynku zjawisko dyfuzji może spowodować, iż w wierzchniej warstwie będzie domieszka żelaza, co tłumaczyłoby równomierny i powierzchniowy nalot korozyjny, rdzawe powierzchniowe przebarwienie. 

Trzecia opcja - poprzednio ocynk w sprayu dawany był już "na rude", bez oczyszczenia do gołego metalu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.