Skocz do zawartości

Pierwsza przyczepa - Hobby 400


bartd

Rekomendowane odpowiedzi

Przed planowanym wakacyjnym wyjazdem przyszła pora na ostatnie naprawy/modyfikacje.

Wieszak rowerowy na dyszel - standardowy montaż. Problemem jest trochę krótki dyszel i aby pomieścić 2 rowery musiałem zamienić rączkę do przykręcania koła manewrowego na śrubę.

IMG_20180620_174732.thumb.jpg.490559de7246d0c8f4df45e250db4e53.jpg

 

Od zakupu przyczepy nie działał mi prawidłowo wskaźnik poziomu wody w zbiorniku, a raczej zbiorniczku - 24l. Przy teście świeciły 2 diody - 1 czerwona i 3 zielona.

Czujnik w zbiorniku ma banalną budowę, po prostu druty o różnej długości. Sprawdzenie tego czujnika to przemierzenie oporów każdego druta od wtyczki przy diodach do drutów.

Po tym sprawdzeniu wziąłem się za wskaźnik. Budowa jest szalenie prosta, kilka rezystorów SMD, 2 diody i układ scalony LM339D. Zwykłym miernikiem można sprawdzić wszystkie podzespoły oprócz scalaka. W moim przypadku to właśnie ten scalak był winny. Koszt układu to 1-2 zł. Przy wymianie okazało się tylko że układ oprócz tego że jest przylutowany to jest także przyklejony od spodu. Po naprawie działa prawidłowo.

IMG_20180621_153104.thumb.jpg.504fe9edbdcab97d4ce7bea8f28ac9f9.jpg

W te wakacje planujemy wyjazd do Włoch i  możliwe że będziemy zmuszeni do nocowania gdzieś przy autostradach tylko w trakcie podróży. Nasza Hobbitka nie ma swojego aku, a nie chciałbym  ryzykować rozładowania aku w aucie. Prąd potrzebny mi jest do oświetlenia i pompki wody więc montowanie dużego (ciężkiego) akumulatora mija się z celem. Wstawiłem zatem mały żelowy akumulator 18Ah. Do tego zmontowałem mały układ SZR (samoczynne załączenie rezerwy), oraz woltomierz z włącznikiem do zgrubnej kontroli naładowania. Autonomiczne zasilanie włączy się jedynie kiedy przyczepa nie ma zasilania sieciowego lub zasilania z samochodu. Aku można również wyłączyć bezpiecznikiem który w tym momencie jest tak naprawdę tylko rozłącznikiem. Bezpiecznik mam już zamówiony - będzie zamontowany bezpośrednio przy akumulatorze.

IMG_20180621_200837.thumb.jpg.9826a128a3250c1edb1835daeefdb728.jpgIMG_20180619_203252.thumb.jpg.8c8d1f30d0a3ff91a144340bd8f37451.jpgIMG_20180619_203313.thumb.jpg.0f31a9e9cb5fc3ae17275854512e9558.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Sezon 2019 czas planować i niestety muszę dociążyć przyczepę.

- w związku z pewnymi uwarunkowaniami zdrowotnymi na pokład wjedzie mover - używany RK Reich.

image.png.7bf8b52719fcd1c18f73055c9b27042e.png

Obecnie oprócz oczekiwania na dobrą pogodę, wyczekuję także na zamówionego pilota (zastępczego) którego brakowało w zestawie.

Po pomiarach wyszedł też jeden mankament, iż muszę zamontować go za osią gdyż przed, wadzi mi amortyzator - nie mam pojęcia czy to wina kształtu movera czy podwozia dość małej Hobbitki... trudno.... będzie "uwalony" po deszczu ale będzie.

- po wakacjach we Włoszech na "Marina di Venezia" ? i masakrycznych upałach....

(które w basenach nie były wcale uciążliwe?️ - temperatura w zacienionym miejscu po godzinie 15-tej)

Screenshot_20190219-130656.thumb.png.0160273fb1464e787a4e20893353ae3c.png

...doszliśmy do wniosku że klima to podstawa. Nocą w przyczepie, dopiero o 4-tej nad ranem temperatura spadała do 23-24 st.C...... w 28 stopniach spać się nie da ?. Klimatyzację którą zakupiliśmy to Eurom AC2401 - mamy małą przyczepę i może sopli zbijać z sufitu nie będziemy, ale żeby chociaż zasnąć dała w takie upały. Wiem, że jedni chwalą, a inni krytykują takie rozwiązanie ale.... mam małą przyczepę i niewiele trzeba żeby troszkę schłodzić..... i nie trzeba montować na stałe.

image.png.84f6febf8eb39dab82750147290e9737.png

 

Edytowane przez bartd (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dajcie znać jak sprawdza się ta klima. To ciekawa alternatywa dla drogich dachowych, lub blokowych rozwiązań. Moc chłodnicza ok 700W powinna sobie całkiem nieźle radzić. Bardziej boje się o sposób montażu... Uszczelki i okno trochę na tym będzie cierpieć. Ja mam dachową 850W i przy ok. 30 stopniach w cieniu, przyczepa ustawiona na pełnym słońcu, po południu gotując jakiś szybki obiad w przyczepie ok. 25 stopni, a bez gotowania ok. 22-23 stopnie...

Chociaż ostatnio mój "macher" spotkał się z moją klimą w serwisie (w sumie nie pytałem, czy używka, czy nowa) w cenie ok. 2700 zł. Plusy takie, że nie ma zabawy z montażem, przewożeniem i miejscem wyrzutu zimnego powietrza wewnątrz... No i nie jestem przekonany w moim przypadku do wożenia takiej wagi na dachu (pewnie kolejna przyczepa -  będę tego unikał). I zawsze jest opcja zostawienia klimy w garażu... No rozwiązanie ciekawe, niedrogie - pytanie na ile praktyczne i skuteczne :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2019 o 23:27, archivi napisał:

Dajcie znać jak sprawdza się ta klima.

Cześć, podłączę się pod temat...a właściwie to opiszę moje wrażenia. Rok temu kupiliśmy tą klimę i w starej budzie w temperaturach chorwackich naprawdę dawała radę. Mam nadzieję, że teraz w nowej ' trochę większej, też da radę. 

Bardzo często zostawiałem włączoną na 7 godzin i wracając ze zwiedzania, czy z basenów to cepka była tym miejscem gdzie chciało się przebywać :) temperatura ok 23-24 stopnie, przy zewnętrznej grubo powyżej 30.

Jeżeli chodzi o montaż to nie zauważyłem jakiś trudności ( w jednym tylko momencie przyda się druga osoba do przytrzymania, ale generalnie montowałem samodzielnie. Przejście przez uszczelki to wg też nie problem: ja zamykałem okno w pozycji "rozszczelnione"...ale można spokojnie zamknąć całe.

Największy mankament to przewożenie: w mojej starej cepce jedyne miejsce gdzie mogłem to przewieźć to był....kibelek :) tam idealnie się sztauowało w brodziku i o szafkę 

No i trzeba pamiętać, że to dodatkowe 22 kg

Poniżej kilka zdjęć

IMG-20180702-WA0004.thumb.jpeg.2748bffb00b27a48644da733d3687682.jpeg

IMG-20180712-WA0000.jpeg

IMG-20180712-WA0002.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jaśki napisał:

temperatura ok 23-24 stopnie, przy zewnętrznej grubo powyżej 30

Taka informacja mnie cieszy ?...ogólnie upały w dzień mogą występować, i tak siedzi się w wodzie, lecz problemem stają się nocą.... we Włoszech do 24-25 stopni temperatura spadała w przyczepie dopiero koło 4 rano. Jeżeli udałoby się zbić tą klimą do 24 stopni wieczorem to będzie naprawdę dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mati43 napisał:

Jaki koszt i gdzie można zakupić to cudo.

Wszystko masz w necie np, tu

https://www.obelink.pl/eurom-ac2400-split.html

https://www.ceneo.pl/66490633

Musisz czytać dokładnie posty ?

Edytowane przez Cezarr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ważyłem kilka razy i swoim oczom nie wierzyłem... Z butlą i 24l wody... 950kg ważyła, a miałem wówczas 1000 dmc... Zwiększyłem dmc do 1100kg...tylko tyle było można. Teraz dojdzie mover i większy akumulator to zostanie mi max. 100kg na jedzenie, ubrania, krzesła, itp. Resztę trzeba upychać do bagażnika samochodu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jaśki napisał:

Rok temu kupiliśmy tą klimę

A powiedz mi czy da sie przy tej klimie spac w nocy? Chodzi mi o to czy nie buczy za mocno i czy w razie zlego sasiad na kempingu mi kamieniem okna nie wybije ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kalapan napisał:

A powiedz mi czy da sie przy tej klimie spac w nocy? Chodzi mi o to czy nie buczy za mocno i czy w razie zlego sasiad na kempingu mi kamieniem okna nie wybije ?

Ja spałem :sleep: ale czy komuś innemu nie będzie to przeszkadzać to nie wiem. Oczywiście trochę "buczy" ale nie więcej niż klimatyzacje w hotelach (no może troszeczkę mocniej...ale są to subiektywne odczucia).

Ja tą klimę używałem w zeszłym roku na wakacjach w  Chorwacji i tam na kempingach co druga przyczepa i prawie każdy kamper miał klimatyzację, które chodziły praktycznie non stop...więc wszyscy to akceptowali. Nie wiem na jakich sąsiadów trafiasz :niewiem:...ale ja poza Chorwacją starałem się parkować tak aby ta "zewnętrzna puszka" była w miejscu najmniej narażonym na kontakt z sąsiadami (oczywiście nie zawsze się dało)...ale jakoś ani razu nie miałem z tego powodu nieprzyjemności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy tej klimie jeszcze nie spałem, a tylko uruchamiałem na próbę w domu. Hałas na pewno nie jest większy od wentylatora pokojowego przy którym musieliśmy spać każdej nocy. Klimatyzacja ma opcję ustawienia timera na 0,5, 1, 2 i 4 godziny - więc ustawiasz powiedzmy na 2h i zasypiasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bartd napisał:

Klimatyzacja ma opcję ustawienia timera na 0,5, 1, 2 i 4 godziny

ma jeszcze opcję 7,5 godziny...i jest to super jak idziesz zwiedzać lub na baseny...a klima chłodzi cepkę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.