Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna od ZERA!


Mach300

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie jest to max uniwersalne... 1) po co mieć dwa "Zasilacze" 12V (kilogramy i miejsce) - bo i trafo 12V i prostownik to tak naprawdę 2 zasilacze...

2) akumulator jest często bardzo dobrze rozładować (przynajmniej troszkę) i naładować...dla jego lepszej żywotności...

3) dobór prostownika (i tu już wiele szkół i tu nie czuję się już kompetentny do polecania czegoś...bo to zależy od wielu czynników).

 

 

Dokładnie. Szczególnie że tego prądu znowu nie idzie niewiadomo ile. Przynajmniej w moim przypadku nie mam mikrofali czy ekspresu. (Nie neguje tych co mają. Po prostu mnie to nie potrzebne. Odpoczywam od cywilizacji)No chyba że ktoś na urlopie siedzi i ogląda tv cały dzień ma ekspres, mikrfale itp. Ja przyczepy używam głównie do spania. A prąd to tylko oświetlenie ( led) i ładowanie komórki czy laptopa. Czasem gra radio. Rzadziej tv. Naprawdę rzadko. Należy zatem odpowiedzieć jak spędzamy urlop. I ile tego prądu potrzebujemy.

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Właśnie jest to max uniwersalne...


Dzięki ;-)

Po prostu jeśli kolega ma kupować nowe trafo to moim zdaniem zbędny wydatek, ale jeszcze raz podkreślę, że z mojego punktu widzenia.

Dlatego od początku polecałem wnikliwą lekturę naszych tematów, bo jest tam wiele rozważań na temat pytań, na które każdy z nas przed taką modyfikacją powinien sobie odpowiedzieć, a wtedy wybór i dopasowanie odpowiedniego schematu staje się dziecinnie proste!



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wielkie dzięki za zaangażowanie w dyskusję :D. Tak jak pisałem na początku, zależy mi na tym by potrzebne napięcie 12V zamieniać na 230V tylko na polu namiotowym bądź tam gdzie mam do niego dostęp. Na tymże "polu" będę korzystać np z laptopa (230V) czy ekspresu do kawy (230V).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego z ekspresem do kawy to już zbytnio nie poszalejesz. Przecież to żre sporą ilość prądu.Będziesz musiał mieć sporą przetwornicę, a to kosztuje. Jeżeli nie będziesz miał solarów, to w tym wypadku możesz kupić jakąś zwykłą przetwornicę Volta dość dużej mocy, ale jak będą solary to już inaczej to wygląda, bo będziesz musiał mieć markową przetwornicę, a tu ceny są powiedzmy sobie , no takie spore. Sprawdź ile prądu bierze Twój ekspres do kawy, dodaj coś tam, coś tam i będziesz wiedział jaką przetwornicę potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Mach300 pisał że z ekspresu będzie korzystał na "kempingu" - przy słupku...

Przetwornice Volta też są do solarów - ale specjalne...

A ekspres na przetwornicy - uwaga bo nie zawsze, to co na tabliczce ekspresu, on pobiera w rzeczywistości (są skoki/piki obciążeń)...

 

 

Pisałem równocześnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Czołem. Podjąłem decyzję, o instalacji elektrycznej. Ze względu na wiele czynników zdecydowałem się na inne rozwiązanie, ale potrzebuję waszej pomocy/porady. Zatem po kolei. W przyczepie mam rozprowadzoną instalację 230V i 12V. Wbudowana instalacja 12V, czerpie prąd z auta. Nie mam żadnego transformatora, zasilacza itp (przyczepa z '80 roku). Chciałbym mieć prąd 230V w przyczepie i to wydaje się proste, bo 230V będę wpinał z zewnątrz. Potrzebuję też prądu 12V np do pompki wody i drobnego oświetlenia. 12V chciałbym mieć nie będąc podpiętym do auta. Wiem, że potrzebny mi do tego akumulator i pewnie ładowarka, która naładuje aku np w nocy na kempingu.

Może być tak, że prąd będę miał dwutorowo 12V i 230V - nie przeszkadza. Nie musi mi automatycznie rozłączać 12V po podpięciu 230V. Czy w takiej sytuacji powinienem mieć oddzielny włącznik prądu 12V? Czy potrzebna przetwornica, zasilacz, jakieś sprzęty?? Ktoś z Was posiada podobny schemat?

Z góry dzięki za pomoc :rolleyes:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło żebyś trochę poczytał forum i odpowiedzi znalazłbyś sam w moim temacie:
Pomoc w poprawnym skonfigurowaniu instalacji prądowej przyczepy
https://r.tapatalk.com/shareLink?share_fid=62777&share_tid=24941&url=http://www.forum.karawaning.pl/applications/tapatalk/index.php?/topic/24941-Pomoc-w-poprawnym-skonfigurowaniu-instalacji-pr%C4%85dowej-przyczepy&share_type=t


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło żebyś trochę poczytał forum i odpowiedzi znalazłbyś sam w moim temacie:
Pomoc w poprawnym skonfigurowaniu instalacji prądowej przyczepy
https://r.tapatalk.com/shareLink?share_fid=62777&share_tid=24941&url=http://www.forum.karawaning.pl/applications/tapatalk/index.php?/topic/24941-Pomoc-w-poprawnym-skonfigurowaniu-instalacji-pr%C4%85dowej-przyczepy&share_type=t


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
@S&A dziękuję za odpowiedź. Uwierz mi przeczytałem już sporo postów w tym temacie. Twój też nie rozwiązuje mojego problemu. Przypomnę że nie mam żadnego układu w przyczepie, tylko kable a ja jestem laikiem. Nie chcę ładować aku z auta. Mam też kabel 7pin ale wtyczka do auta to 13 i przy okazji chciałbym dodać brakujące wiązki.

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S&A dziękuję za odpowiedź. Uwierz mi przeczytałem już sporo postów w tym temacie. Twój też nie rozwiązuje mojego problemu. Przypomnę że nie mam żadnego układu w przyczepie, tylko kable a ja jestem laikiem. Nie chcę ładować aku z auta. Mam też kabel 7pin ale wtyczka do auta to 13 i przy okazji chciałbym dodać brakujące wiązki.

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka

Po pierwsze wszystko zależy do czego będziesz używał. Ja uważam że prostocie jest siła.
I teraz tak jak masz wtyczkę siedmio pinową w przyczepie, to oświetlenie prawdopodobnie masz z przeciwmgielnego. W takim wypadku ja bym przepiął z powrotem aby bym miał przeciwmgielny. Do założenia 13 pinowej wtyczki musisz dołożyć przewody. Z auta pociągnął bym tylko i wyłącznie do lodówki po zapłonie odpowiednio grubymi kablami. Oświetlenie, pompkę wody i tym podobne. ciągnął bym z akumulatora przyczepy. Rozpiskę masz już na forum. Są tematy o zmianie z 7 na 13 PIN
Np: http://forum.karawaning.pl/topic/19059-instalacja-na-13-pin-w-przyczepie-przeróbka/

Jeżeli masz osobno 12 volt i osobno 230 volt, to ja bym dołożył akumulator wspiął się do instalacji 12 volt z odpowiednią wyliczonym bezpiecznikiem zaraz przy akumulatorze. Czyli musisz przeliczyć pobór prądu w amperach, dołożył ładowarkę automatyczną. Wtedy jak masz podpięte 230 volt to automatycznie utrzymuje w pełni naładowany akumulator.
Tu porównanie. http://www.forum.karawaning.pl/applications/tapatalk/index.php?/topic/25147-Automatyczne-ładowarki-akumulatorów,-o-które-najczęściej-pytamy.
Jeżeli budujesz instalację od zera do do różnych źródeł na np: pompki wody, oświetlenie, gniazdka do ładowania telefonów itp. zrobiłbym do każdego rodzaju osobne instalacje. Wpięte do akumulatora. Ale tak jak mówię to jest tylko i wyłącznie moje zdanie też nie jestem jakimś wielkim fachowcem ale nie bawiłbym się żadne traw A czy inne rzeczy.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to właśnie wszystko jest opisane u mnie w temacie. Nie ma jednego uniwersalnego schematu, każdy musi sobie dopasować do swoich potrzeb.

A właśnie kolega ma prawie taką samą sytuacje jak ja, bo w większości innych tematów jest uwzględniony fabryczny zasilacz, którego obaj nie mamy.

Jedyne czego się obawiam, to właśnie tego, że kolega napisał że jest laikiem i skoro sam czytając mój temat nie znalazł rozwiązania dla siebie, to zastanawiam się czy jednak najlepszym wyjściem byłoby oddanie tego zadania specjaliście...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ale to właśnie wszystko jest opisane u mnie w temacie. Nie ma jednego uniwersalnego schematu, każdy musi sobie dopasować do swoich potrzeb.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Tak wszystko już odnośnie instalacji jest nawet automatyczne instalację. I to nie tylko w twoim temacie. Jest wiele tematów o instalacji i to prawda, że niema sensu powielać. Wystarczy poczytać. Zresztą w tym temacie, też było podanych wiele możliwości. :);)

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym nie miał wątpliwości to bym się nie pytał. Tematy wszystkie wałkuję od dwóch miesięcy. Rozwiązań jest tyle że ciężko podpasować coś pod siebie jeśli nie siedzi się w temacie. 

Dzięki wielkie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - rozwiązań jest dużo - opisane na forum. Dlatego też wszystkiego Tobie bezpośrednio "na tacy" się nie poda. Natomiast koledzy piszą o oddaniu przyczepy w ręce fachowca nie bez przyczyny. 12V, to niewysokie napięcie. Problem w tym, że przy tym napięciu, żeby uzyskać dobre efekty - płynie wysoki prąd. Muszą być odpowiednie przewody, odpowiednie łączenia, odpowiednio zabezpieczone. Jeśli w temacie nie siedzisz, to sugestia oddania tego w ręce fachowca wynika m.in z troski o Twoje i Twojej rodziny bezpieczeństwo. Jeśli nie potrafisz dobrać dla siebie odpowiedniego rozwiązania, to za chwilę nie będziesz potrafił dobrać odpowiednich przewodów, zabezpieczeń, sposobów połączenia, nie będziesz miał narzędzi, itp itd. Wierz mi - niby "nie święci garnki  lepią", ale źle złożona instalacja może spowodować wypalenie przyczepy. I nie byłbyś w tej sytuacji pierwszy. A to "tylko 12V".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.