Skocz do zawartości

Jakim momentem dokręcać koła - ile Nm?


roro

Rekomendowane odpowiedzi

W swojej przyczepie dokręcam właśnie z wartością 110 Nm (nie więcej). Obręcze kół mam stalowe, wzmacniane - Alu byłyby zbyt "delikatne". Opony dosyć duże 205/65 R15, ale to dokładnie jedyny rozmiar, jaki do mojego modelu przewidział producent, podobnie, jak rozmiar felg.  Też mam Eurostara z DMC 1500 :skromny:

PS

Czyś wspomniał w swoim poscie, o kilku bardzo istotnych sprawach - jak zwykle dokładnie :ok:, o których należy pamiętać, jeśli jest się w temacie kół przyczepy, więc polecam wszystkim czytającym ten wątek, aby zwrócili na owy post uwagę. Kilka lat temu, również na uczulałem na tego typu sprawy, choćby tu: http://forum.karawaning.pl/topic/19303-dobór-i-kupno-opon-do-przyczepy/?page=13

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Godzinę temu, automaciek napisał:

Moment dokręcania śrub koła w autach osobowych to 120 Nm niezależnie czy alu czy stal, proponuję się tego trzymać!

 

 

Nie zgodzę się z tym, pierwszy z brzegu przykład:

http://www.nakole.pl/tabela-momentow.php

Ja dokręcam w samochodzie 130-150 zgodnie z zaleceniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, automaciek napisał:

Moment dokręcania śrub koła w autach osobowych to 120 Nm niezależnie czy alu czy stal, proponuję się tego trzymać!

Nie jest to prawdą. Każdy producent zaleca ciut inaczej. U mnie jest to 100 Nm. W przyczepach jest tak samo i moment jest różny od 90 do 120 Nm

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Każdy producent ma inne zalecenia, są stosowne i dostępne w sieci wszystkie momenty dokręcania śrub z podziałem na poszczególne auta, przykładowo jedna z tabel tutaj: https://rozmiary.com.pl/moment-dokrecania-srub/ poza tym jest wiele innych, sugeruję patrzeć na tabelę i z nich korzystać - masz pewność prawidłowego dokręcenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Na wulkanizacji czasami robiłem. Jak właściciel samochodu nie wiedział ile ma być to dawaliśmy 120-130 w mniejszej osobówce, 130-140 w większej. Raczej w tabelach są mniejsze wartości, ale z kolei takie 140 Nm jeszcze nie grozi ukręceniem szpilki. Jeden raz mi się zdarzyło przekręcić gwint, ale śruba była już trochę "zmęczona" wcześniej.

Dodam że to są wartości, przy których normalnie ręcznie da radę odkręcić śruby. Na niektórych wulkanizacjach jak pneumatykiem samym dociągają na oko (i tym samym na zapas), to pewnie i 200Nm czasami wyskoczy.

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
23 minuty temu, mot napisał(a):

Wiem, że to paranoja. Ale po ostatniej przygodzie, gdy odeszło mi koło od przyczepy, zabieram w podróż klucz dyna i sprawdzam przed wyjazdem oraz w trakcie, co 100 - 200km. Po powrocie również. 

To iloma Nm teraz dociągasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mot napisał(a):

Wiem, że to paranoja. Ale po ostatniej przygodzie, gdy odeszło mi koło od przyczepy, zabieram w podróż klucz dyna i sprawdzam przed wyjazdem oraz w trakcie, co 100 - 200km. Po powrocie również. 

Gdyby któraś śruba/nakrętka na szpilce luzowała się pomimo dociągnięcia właściwym momentem wszystkich śrub/nakrętek na kole po jakimś odcinku jazdy, wymień ją koniecznie na nową. Oznaczałoby to że została kiedyś przeciągnięta i trzymać nie będzie. Gdyby z nową nakrętką/śrubą działo się to samo, oznaczałoby to przeciągnięcie również gwintu na szpilce/w piaście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, czyś napisał(a):

Gdyby z nową nakrętką/śrubą działo się to samo, oznaczałoby to przeciągnięcie również gwintu na szpilce/w piaście.

Oznaczać to też może "przeciagniecie" samej felgi stalowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.