Skocz do zawartości

Holownik - sprzeczne dane w dowodzie rejestracyjnym


Magvik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Proszę o informację czy n/w zespołem pojazdów mogę legalnie jechać, bo już się gubię. Nawet drogówka sama dokładnie nie wie co i jak. Sprawa wygląda następująco: 

Pojazd – holownik: 

Renault Megane II: 
Dane z dowodu rejestracyjnego: 

G – masa własna – 1200kg 
F1 – maksymalna masa całkowita - 1750kg 
F2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu – 1750kg 
F3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów – 2750kg 
O1 – maksymalna masa przyczepy z hamulcem - 1300kg 
O2 – maksymalna masa przyczepy bez hamulca – 650kg 

Przyczepa Adria: 

Dane z dowodu: 

F1 – maksymalna masa całkowita - 1300kg 
F2 – dopuszczalna masa całkowita – 1300kg 
G – masa własna - 1007kg 

Tak więc: 

- na kategorię B bez problemu mogę prowadzić w/w zespół pojazdów gdyż całość nie przekracza 3500 kg, suma DMC 1775kg i 1300kg = 3075kg 

- patrząc na O1 pojazdu tj 1300kg również mogę ją ciągnąć gdyż warunek O1 pojazdu (maksymalna masa przyczepy z hamulcem jaka może być ciągnięta) >= F1 przyczepy (dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy) 

Niestety mam wątpliwości co do F3 w dowodzie pojazdu tj dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów. Większość pojazdów ma w F3 albo kreskę albo sumę F1 i O1. W tym przypadku patrząc na O1 mogę ciągnąć w/w przyczepę, a z drugiej strony F3 zostanie przekroczone o 300kg. Dodam, że nie ma błędu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Obie te wartości występują w homologacji pojazdu. Stanowisko drogówki jest takie, że w razie zatrzymania mam powoływać się na O1. Patrząc jednocześnie na O1 i F3 powstają wątpliwości, które powinny zostać rozstrzygnięte zawsze na korzyć obywatela. 

Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją, bądź też wie co i jak?
-- 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy francuz, mam tak samo. Tu chodzi o to że masa rzeczywista zespołu pojazdów nie może przekroczyć 2750kg, czyli jedziesz nie załadowany na max dmc auta i dmc budy. F3 to nie suma dmc auta i dmc budy

A i możesz holować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było na forum wiele razy. F3 to nie jest suma F2 i O1. Czyli możesz podróżować z przyczepą o DMC 1300 pod warunkiem, że cały zestaw załadowany osobami i bagażami łącznie nie będzie ważył więcej niż 2750 kg. Auto solo nie może ważyć więcej niż 1750 kg, natomiast przyczepa solo nie może ważyć więcej niż 1300 kg. Teraz jak na pusto podepniesz zestaw to wg danych z DR powinien on ważyć 1200 + 1007 kg. Na osoby i bagaże pozostaje Ci więc 543 kg. W teorii, bo warto jednak budę na pusto zważyć i wiedzieć ile rzeczywiście waży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.