Jump to content
Ecik02

Noc w przyczepie zimą

Recommended Posts

Ecik02

Z okazji tego że nabyłem niedawno przyczepę kempingową postanowiłem ją przetestować aby zobaczyć jak radzi sobie ogrzewanie w niskich temperaturach. W czasie testu temperatura na zewnątrz spadła do -3C,  temperatura po właczeniu pieca i  nadmuchu na maxa, nagrzała sie od 0C do 21 stopni w 3 godziny. W nocy nadmuch na minimum i piec na 1/3 mocy wystarczyło do utrzymania temperatury 21 stopni przez całą noc.

Jak radzą sobie wasze przyczepki w takich albo niższych temperaturach? 

Ps. Moj test jest w Anglii dlatego wyższa temperatura niż w Polsce.

Widziałem na YT test przyczepy przy minus 13 i wyszedł bardzo kiepsko, ale chyba wydaje mi się ze to był wiek testowanej przyczepy i piec bez nadmuchu.

Jak ktoś zainteresowany to też zrobiłem z tego (i nietylko) filmik zainspirowany wyżej wymienionym testem  ;) i zimą w Anglii. (Sorry filmik zawiera trochę prywaty ;) )

Piotron

Wydaje mi się, że przy 1/3 mocy pieca to bardzo pozytywny wynik. 
Każdy chyba w pierwszą zimę testuje ogrzewanie. W tamtym roku przy -10st spokojnie u mnie w przyczepie było 24st, a ogrzewanie nie było na full.
To chyba aż nad to ale planuję wypady na ryby, na wody elektrowni, również w zimie - stąd ten test.
Nie wiem tylko czemu na samym propanie ogrzewanie trzeba było podkręcać bardziej. Myślę więc nad doprowadzeniu nadmuchu ciepłego powietrza do bakisty z butlami i korzystaniu z propan-butanu - choć sam propan mogę kupić zaledwie 5 km od domu.

kit

Gratulacje że sie zdecydowałeś na zimowy wyjazd :ok: i życze powodzenia w kolejnych zimowych wyjazdach :przyczepa:

Zapewniam cię że budki dają rade w o wiele niższych temp niż -13 ;)

byry007

Byliśmy ostatnio grupa w Uniejowie przy -15 C u nas ogrzewania było na noc ustawiony piec na 3 a dmuchawa chyba 3.5 ale na auto. W środku było coś około 22 C na pewno jak nie więcej bo mam trójkę małych dzieci.1b091f7beb8fb68b33107df4af7cc241.jpg

Ecik02
59 minut temu, byry007 napisał:

Byliśmy ostatnio grupa w Uniejowie przy -15 C u nas ogrzewania było na noc ustawiony piec na 3 a dmuchawa chyba 3.5 ale na auto. W środku było coś około 22 C na pewno jak nie więcej bo mam trójkę małych dzieci.

Jakie zużycie gazu było przy takiej temperaturze? Były jakieś problemy z gazem? (zamarzanie butli przy  użytkowaniu)

Jarosław69

Co prawda nie przyczepą a kamperem (chociaż budowa ścian ta sama + pojedyncza podłoga) ale zaliczyłem tydzień  przy - 28.

Kwestia źródła ogrzewania ( czysty propan zamiast mieszanki) i system rozprowadzenia ciepła. Butla na 2 dni to max.

Teraz mam na stałe przyczepę i jestem pewien ,że - 20 nie stanowiłoby problemu.

Edited by Jarosław69
zjadło cyferkę kurde ! (see edit history)

byry007

Miałem 10 kg propanu i zostało około 3 kg gazu w butli grzania było około 36 h ale przy takiej temperaturze bym proponował tak jak kolega mi doradził jeden dzień cały i jedna noc drugi dzień cały Druga noc nowa butla cała bo może braknac w nocy.

Problemy mieli ludzie jedni którzy przyjechali z mieszanką propan butan, jedni mieli coś nie tak z instalacją lub z redaktorem ale nikt nie zamrazł wszyscy cali.

iwona2914
7 minut temu, byry007 napisał:

Miałem 10 kg propanu i zostało około 3 kg gazu w butli grzania było około 36 h ale przy takiej temperaturze bym proponował tak jak kolega mi doradził jeden dzień cały i jedna noc drugi dzień cały Druga noc nowa butla cała bo może braknac w nocy.

Problemy mieli ludzie jedni którzy przyjechali z mieszanką propan butan, jedni mieli coś nie tak z instalacją lub z redaktorem ale nikt nie zamrazł wszyscy cali.

dlatego zimą wozi sie dwie butle :)my jezdzimy z propan butan i nie prawda że coś sie dzieje wszystko dobrze 

byry007

Ja miałem 2

iwona2914

i ile ci poszło? a sorki już doczytałam wyżej :D

Edited by iwona2914 (see edit history)

strus251
dlatego zimą wozi sie dwie butle my jezdzimy z propan butan i nie prawda że coś sie dzieje wszystko dobrze 
Chodzi o prężność par gazów.
Butan w mrozie jest w fazie ciekłej i zostaje w butli, propan może odprowac bo ma niższą temperaturę wrzenia.

iwona2914
11 minut temu, strus251 napisał:

Chodzi o prężność par gazów.
Butan w mrozie jest w fazie ciekłej i zostaje w butli, propan może odprowac bo ma niższą temperaturę wrzenia.

nasza butla dawała rade a semego propanu u nas nigdzie nie kupisz niestety  bynajmiej my sie nie spotkaliśmy ale spoko może to nie były aż takie duże mrozy:):D

jacek00
nasza butla dawała rade a semego propanu u nas nigdzie nie kupisz niestety  bynajmiej my sie nie spotkaliśmy ale spoko może to nie były aż takie duże mrozy
Propan masz w butlach Amergasu. Zarówno Dom Light jak i Nano

strus251
nasza butla dawała rade a semego propanu u nas nigdzie nie kupisz niestety  bynajmiej my sie nie spotkaliśmy ale spoko może to nie były aż takie duże mrozy
Pewnie nie zmarła. Tempertura wrzenia butanu to -0,5°C. Czyli powyżej tej temperatury jest w stanie przejść z fazy ciekłej do lotej (tej potrzebujemy).
Propan wrze przy -42°C.
Dla tego jest lepszy na zimę niż mieszanka.
Nie mniej jak butla nie marznie to do kilku stopni na "-" można używać mieszanki. Potem z butli z mieszanką wypalamy i tak sam propan a butan pozostaje w fazie ciekłej na dnie butli.

iwona2914
Pewnie nie zmarła. Tempertura wrzenia butanu to -0,5°C. Czyli powyżej tej temperatury jest w stanie przejść z fazy ciekłej do lotej (tej potrzebujemy).
Propan wrze przy -42°C.
Dla tego jest lepszy na zimę niż mieszanka.
Nie mniej jak butla nie marznie to do kilku stopni na "-" można używać mieszanki. Potem z butli z mieszanką wypalamy i tak sam propan a butan pozostaje w fazie ciekłej na dnie butli.
Dziękuję za szczegółową odpowiedź przyda się niestety u nas na wsi i w Lęborku nie kupisz samego propanu tak jak nie ma butli nano już szukaliśmy takie uroki wiochy pozdrawiamy

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka