Jump to content
Madzialena

Pierwsza wyprawa z przyczepą - maj 2018 - Chorwacja - Czarnogóra - PLAN wyjazdu!

Recommended Posts

Madzialena

Szanując wasz czas i nie idąc na łatwiznę od jakiegoś czasu wędruję po forum i zbieram informacje. 

Chciałabym podzielić się naszym planem prosząc o ewentualne rady, coś o czym nie wiemy, a powinniśmy

To nasz pierwszy wyjazd za granicę! Pierwsza długa wycieczka z przyczepą, wczesną wiosną będziemy się wprawiać na wyjazdach weekendowych po naszym pięknym kraju.

KONKRETY:

 1. CEL -  Czarnogóra, wyprawa objazdowa (dwa kempingi w Chorwacji) + wypoczynek w docelowym miejscu (Czarnogóra)
 2. Termin, przed sezonem 1- 15 maj -  mamy 14 dni
 3. Jedziemy rodziną 2 + 2 dwoje dzieci (3 latek i 6latka)
 4. Jeep Grand Cherokee (jest plan zmienić do ) + nowy zakup - przyczepa kempingowa Avondale Osprey
 5. Ruszamy z okolic Warszawy, przystanek na południu Polski okolice Gliwic (wizyta u dawno nie widzianej babci) i stamtąd let's GO!

Plan podróży - tam: kempingi znalazłam na czuja, zapoznałam się z ocenami głównie na google plus kilka w innych serwisach, nie znalazłam na forum informacji o wybranych przeze mnie kempingów, poza pogłoskami, że w Czarnogórze Olivia w sezonie jest imprezowo i głośno, co nas nie dotyczy. Jak byliście coś wiecie, otwieram się na nowe informacje.  Nie mamy planu ile nocy gdzie, myślę, że w tych dwóch w Chorwacji po 1-3 noce, zależy jak nam się będzie podobało, a reszta w Czarnogórze  

Jedziemy przed sezonem, więc nie mam w planie rezerwować miejscówek na kempingach, czy dobrze zakładam, że będzie luzik i nie ma takiej potrzeby?

 1. Dom - start 
 2. Warszawa (trasa 1-2 80km)
 3. Gliwice (Katowice) - trasa 2-3 350km
 4. Parking w Austrii - trasa 3-4   530km https://etransport.pl/dobry_parking,arnwiesen_rasthof,544
 5. Autokamp Kristina, Ul. Bolići-Čiker, 23247, Posedarje, Chorwacja - nie należy do ACSI- trasa 4-5 - 450-550km - zakładamy, że dotrzemy tam 3’go dnia naszych wakacji :) ( http://www.autokamp-kristina.eu/ )
 6. Kamping Viter (Zaostrog, Chorwacja) (ACSI) trasa 5-6 240km (http://pl.camp-viter.com/cjenik/)
 7. CEL Camping Oliva Czarnogóra - nie ACSI - trasa 6-7 - 320km ( http://oliva.co.me/ )

---------------------------

Trasa, jest to trasa domyślna proponowana przez google, wiem, że niektóre drogi mogą być dodatkowo płatne, a można je pominąć, że niektóre mogą być strome,wąskie, dziurawe czy cokolwiek. Przemierzacie te trasy i PROSZĘ, rzućcie okiem na naszą i jeśli można coś zmodyfikować, coś jest nie tak - proszę o wsparcie! (Trasa LINK)
image.png.8a8f77dfc50dc092ecfc629905375570.png

 

Powrotu na razie nie planuję :D prawdopodobnie 12-13 dnia naszych wakacji będziemy się zbierać i jechać aż dojedziemy. 

Sprawy do ogarnięcia przed wyjazdem - czy o wszystkim pamiętam, wiem?

 1. Paszporty, dowody - przygotowujemy się do zdjęć :)
 2. Przegląd sprzętów, przyczepy,  instalacje,  samochód - wszystko ;) Lusterka zakupione, prawo jazdy się robi, podstawowe narzędzia, przedłużacz, 
 3. ViaToll (trasa z domku do przejścia graniczne wyliczył nam koszt - ok 95zł) kalkulator http://213.25.68.37/tc/Default.aspx?lang=pl&AspxAutoDetectCookieSupport=1
 4. Karta ACSI - tylko jeden kemping z wybranych jest na liście, acz może zmienimy na inne w razie potrzeby (do szukania https://www.eurocampings.co.uk/ ) koszt kart 16E, zakup https://webshop.acsi.eu/en/campingcard-acsi.html
 5. ubezpieczenie przyczepy lub asisstance, które pokrywa też hol - coś polecacie?
 6. Ubezpieczenie zdrowotne, turystyczne dla całej rodzinki  - coś polecacie?
 7. Winiety : Czechy http://roadtripbus.pl/winiety-czechy/ , Austria http://roadtripbus.pl/winiety-austria/ , Słowenia http://roadtripbus.pl/winiety-slowenia/ , Chorwacja https://www.turysta.org/oplaty-drogowe-winiety-chorwacja-2017/ ,  BiH, Czarnogóra

Czy to wszystko, coś pominęłam ?
 

------------ ATRAKCJE  ----------

Chorwacja (okolice 1 kempingu  Posedarje) multum atrakcji (link do mapy)

inw80OHviGHLJ-EqCdLJP_vkn_Mo4uFbrgiGNrSigC4Iy-_mZmvfmoRFujvRqC3EFmVTvQQtc8qOmg9zXJORKdCvzbjtXFyc2bYvNCKDe5Ip5IvpYkkK1Yh3-9VwiCaHNlSO-PIn

 • Fortica Castle
 • Zrmanja
 • Paklenica National Park
 • Plitvice Lakes National Park
 • etc….

Chorwacja (okolice 2 kempingu Zaostrog)

cQEh0uS4lGyrwlfha6d_M7ax2ayyLbRjpOHl7JIaq47Jm7pnDNNfUKtu6Hu2F6RL94B5TmMrrvBYsgqBf8PBfGOtYZ66ZKe6qnlPbbZalt9989gYAtPu3-T-BQE2vj4qk03GODkU

Fajna opcja wyszukiwania! Klik na mapę i tylko zmieniać nazwę miejscówki w której przebywacie (lewy górny róg)

Lista atrakcji na tripadvisor, będziemy wybierać na bieżąco (tutaj)


Czarnogóra, do zobaczenia:

 • miasto Cetinje (!) [mauzoleum Daniły I na Skale Orla; ]
 • jaskinia Lipska
 • Zatoka Boka Kotorska (rejs)
 • Stary Bar (!!!) średniowieczne miasteczko
 • miasto Kotor
 • Kanion tary - przejedziemy, jadąc z Mojkovaca do Žabljaka. Po drodze warto zatrzymać się przy słynnym, monumentalnym moście we wsi Đurđevića Tara. 
 • most na Tarze
 • Monaster Ostrog ()
 • Velika plaža
 • miasto Perast

jV7IbawaojB62ge2psA_mpb4fxP0OYXHet9hJZmjyYvk6NnhSh1oRA-P_US22kr6WdFdSBijHveHlr8PZ_MwuTWQaGP_EoJXpHIUJY5cjP4OxrGFS1_nvC7rS9h6it6Y-BDAFyLv

https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g635648-Activities-Montenegro.html#MAPVIEW

-------------

Rady? Sugestie? POPROSZĘ! :D

Edited by Madzialena (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
gusia-s

Z dokumentów- Zielona karta na auto i budę. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Miodzio

Hej, 

tak na szybko: 

do pkt. 2. pamiętajcie o butli z gazem i zaopatrzeniu się w przejściówkę do przedłużacza elektrycznego:  

Odnośnie winiet: kupujcie winiety na stacjach w kraju, do którego wjeżdżacie, np. na wjeździe do Czech - na stacji przy Ostrawie, na wjeździe do Austrii - w okolicy starych stref bezcłowych.

Wszystkie winiety macie opisane w tym wątku:

 

Na musicie nastawiać się na konkretne miejsca do spania w drodze - np. jadąc przez Austrię każdy większy parking przy autostradzie, będzie tak samo dobry, a ilość pokonanych kilometrów danego dnia będziecie sobie dobierać zmęczeniem swoim i dzieci. Albo - kawałek przed wybranym przez Ciebie parkingiem macie miasteczko Hartberg - w którym też jest kemping, a samo miasteczko jest bardzo urokliwe i można urządzić sobie krótkie zwiedzanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
maarec
12 minut temu, Miodzio napisał:

 

Na musicie nastawiać się na konkretne miejsca do spania w drodze - np. jadąc przez Austrię każdy większy parking przy autostradzie, będzie tak samo dobry, a ilość pokonanych kilometrów danego dnia będziecie sobie dobierać zmęczeniem swoim i dzieci. Albo - kawałek przed wybranym przez Ciebie parkingiem macie miasteczko Hartberg - w którym też jest kemping, a samo miasteczko jest bardzo urokliwe i można urządzić sobie krótkie zwiedzanie.

Zdecydowanie popieram.  Osobiście miałem kiedyś listę 5-6 campingów od Wiednia na południe i jechaliśmy podejmując decyzję jak młodemu kończyły się siły. Dotarliśmy do Hartberg i tam na spokojnym campingu gdzie w cenie 20E były baseny (nie korzystaliśmy) przespaliśmy się bezpiecznie  a rano pojechaliśmy dalej.

http://www.nacamping.pl/?p=781

Co mogę dodać - przed wyjazdem obserwuj natężenie ruchu i utrudnienia pod Częstochową, to po za remontami w Czechach i Wiedniem może być najtrudniejszy odcinek do jazdy. Ostatnio prace przy budowie węzła A1 nie powodują korków a wyjazd w weekend majowy może też być korzystny - ze względu na mały ruch lokalny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Miodzio
Godzinę temu, maarec napisał:

Dotarliśmy do Hartberg i tam na spokojnym campingu gdzie w cenie 20E były baseny (nie korzystaliśmy) przespaliśmy się bezpiecznie  a rano pojechaliśmy dalej.

Marku, ale w maju te baseny są chyba nieczynne :hmm:

Share this post


Link to post
Share on other sites
janm

Witam

Niby sprawa oczywista ale zabrać kilkanaście porządnych grubych i długich gwozdzi  i młotek do wbijania ( do Chorwacji to podstawa ):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
bartek0001

Witam!

 W Czarnogórze obok kempingu Oliva jest mniejszy kemping Utjeha. Bardzo sympatyczni i pomocni właściciele. Trochę ciasno ale bez problemu pomogą ustawić przyczepę.

Mam nadzieję, że w maju będzie czynny. Przez Czechy jedzie się bezproblemowo (prawie). Uwaga przy wjeździe do Ostravy - zwężki i trzeba zwolnić bo na uskokach może nieźle pobujać. Przy wjeździe do Austrii winietki kupujemy na granicy lub w sklepie wolnocłowym(drożej) - potem już nie ma okazji przed wjazdem na autostradę.

Udanego urlopu!

Share this post


Link to post
Share on other sites
maarec
6 godzin temu, Miodzio napisał:

Marku, ale w maju te baseny są chyba nieczynne :hmm:

Faktycznie, nie wiem czy mają tam coś zadaszonego. Byłem tam 4 lata temu na jakieś 14 godzin. Najbardziej urzekła mnie Pani z recepcji w wieku pod 80.. a jednak dała radę się z nami dogadać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Madzialena

Dziękuję, dopisuję do listy wszelkie BEZCENNE wskazówki :) Gdyby ktoś, jeszcze coś...  to poproszę :) 

POZDRAWIAM!

dziekuje-scale-332-373.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
rack

Pomyślcie nad urozmaiceniem trasy powrotnej. Powrót tą samą drogą może Wam skrócić urlop o te 2-3 dni. Powrót inną trasą = przygoda trwa :)

My pewnie będziemy wracać przez Chorwację i Słowenię, a znajomi nam mocno polecali wizytę w Lublanie i okolice miasta Bled. Może akurat Wam to po drodze przypasuje.

Wybraliście już ubezpieczenie? Też jesteśmy na etapie poszukiwań :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja siek
W dniu 12.02.2018 o 13:36, maarec napisał:

mogę dodać - przed wyjazdem obserwuj natężenie ruchu i utrudnienia pod Częstochową, to po za remontami w Czechach i Wiedniem może być najtrudniejszy odcinek do jazdy. Ostatnio prace przy budowie węzła A1 nie powodują korków a wyjazd w weekend majowy może też być korzystny - ze względu na mały ruch lokalny.

 

2 godziny temu, rack napisał:

Pomyślcie nad urozmaiceniem trasy powrotnej. Powrót tą samą drogą może Wam skrócić urlop o te 2-3 dni. Powrót inną trasą = przygoda trwa :)

Ja dużo jeżdziłem na trasie Katowice - Wiedeń i baaaardzo lubię jechać przez Słowację zamiast przez Czechy, bo trasa jest dużo ładniejsza, są piękne zamki po drodze, które ślicznie widać z autostrady. Jest niestety duże ALE, że jeszcze brakuje zarówno w Polsce jak i na Słowacji kawałka autostrady / eksrpesówki i jest przez to trochę ciasno i parę górek, ale moim zdaniem warto. Jechałem tam też już z przyczepką i bez problemu dawałem radę wszędzie. ;)

Zaletą tej trasy jest jeszcze sporo mniejszy ruch niż w czechach oraz w Austrii. Omija się całą obwodnicę Wiednia - jedynie przy lotnisku czasem się korkuje.

Więc może to alternatywa w jedną ze stron ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jean Michel

Witam proszę o relacje po powrocie też planujemy czarnogóry tyle że w sierpniu.

szerokości

Share this post


Link to post
Share on other sites
maarec

Dla mnie droga przez Słowację też spokojnie daje radę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja siek

W związku z tym, że dośc dobrze znam regiony na południe od Wiednia i zakładacie, że gdzieś tam mw zrobicie sobie nocleg, pomyślałem o miejscach w pobliżu autostrady (i miasteczka w którym mieszkałem) w których moglibyście sobie zrobić taki dziki postój jaki Ci się marzy.

Według ACSI w Austrii wolno przenocować jedną noc poza campingiem (nie dotyczy to Wiednia, Tyrolu oraz parków narodowych i lasów) jeżeli jest się przejazdem. Trochę posprawdzałem po austriackich stranch internetowych i nie jest to dla mnie takie jednoznaczne, choć faktycznie wszędzie raczej piszą o prawdziwym campingowaniu, a nie o jednej nocy jako postój. W następnych dniach tyrknę po prostu do miejscowej policji w miejscowości obok i się dopytam taj na wszelki wypadek.

Tak czy inaczej wyszukałem Wam 3 miejsca które się nadają pod względem:

- pięknego terenu i bliskości natury (choć mie ma jezior)

- dojazdu dużym zestawem

- miejscem do zatrzymania.

 

Pierwsze jest chyba najlepiej dostępne, bo jedzie się taką mikro-obwodnicą miasteczka. Okolica nazywa się Helenental i jest nad rzeczką Schwechat wśród lasów. Jakiś kwadrans drogi (11km) od Autostrady jest tam po lewej stronie parking nad samą rzeką, a po prawej jest kapliczka. W rzece woda czysta.

trasa z map wujka google licząc od zjazdu z A2:

Baden bej Wien / Helenental - 12 min (11 km) https://goo.gl/maps/rSoiXbjpLnm

 

Drugie też ma dobry dojazd, choć już trzeba będzie trochę przez miasteczko, ale za to jest to parking wśród samych winnic, za wiaduktem po lewej stronie. Świetnie tam będzie można wyjśc na poranny spacerek.

Biosphärenpark / Pfaffstätten Einöde

14 min (11 km) https://goo.gl/maps/JBoN99e4Mjy

Można zjechać też wcześniejszym zjazdem, ale tam jest trochę ciaśniej, choć ze 4km bliżej.

 

Ostatnie miejsce jest blisko drugiego. Jest to jedno z moich ulubionych miejsc spacerowo-widokowych i myślę, że idealnie by się sprawdziło pod względem "otwieram okno i widzę naturę". Jest ono na górce, więc widać z niego z jednej strony całe miasto i tereny sięgające prawie do Burgenlandu, a z drugiej strony pnie się górka i piękny las. Dojazd jest ciut gorszy, ale nie jakiś ekstremalny, choć ostatnie 500m będzie utwardzoną drogą bez asfaltu. Gorzej z miejscem, bo będzie trzeba stanąć po prostu na uboczu - najlepiej dokładnie tam gdzie zaznaczyłem. Ewentualnie trochę wcześniej przy zakręcie też powinno być fajne miejsce.

Schiestlstraße 4 / Winnice / Baden bei Wien

13 min (6,2 km)
https://goo.gl/maps/oTjLk9ntcmp

 

Zdaję sobie sprawę, że to niekoniecznie Wam będzie pasowało, bo trzeba troszkę zboczyć no i kto wie czy Wam się ti wpasuje w przerwę itp, ale pomyślałem, że nie zaszkodzi mieć informację ;)

 

W razie pytań służe swoją skromną wiedzą :)

 

 

gumpoldskirchen_041.jpg

helenental_burg.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja siek

Niestety zauważyłem, że linki nie działają, gdy już było za późno by edytować. Podaję więc współrzędne. ;)

 

Pozycje z wujka google.

Zjazd z A2 na Baden bei Wien: 47.988349,16.280747

Miejsce 1 (Helenental):  48.013617,16.170432

Miejsce 2 (Einöde):  48.020120,16.242410

Miejsce 3 (winnice):  48.016885,16.237310

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
 • Create New...