Skocz do zawartości

Leasing, kredyt, vat, PIT- finansowanie


Mandrol

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 233
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 minuty temu, maarec napisał:

Czyli w takim wypadku brać leasing z wysoką wartością wykupu. Wtedy sprzedajesz auto za podobną kwotę i podatek jest znikomy lub zerowy?

Teoretycznie tak , jednak trzeba brać leasing operacyjny, a nie finansowy - i co ważne na odpowiednio długi okres ( jeżeli okres leasingu będzie krótszy niż połowa z okresu amortyzacji (5 lat) to każdy urząd wywali go jako finansowy - nie uzna go za operacyjny ) . A VAT i tak trzeba będzie zapłacić od sprzedaży w całości mimo, że zapewne będzie z rat odliczane tylko 50% Vat-u. 100% VAT można odliczyć tylko w wypadku samochodu ciężarowego , lub takiego używanego tylko do celów działalności gospodarczej i oczywiście z prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maarec napisał:

Czyli w takim wypadku brać leasing z wysoką wartością wykupu. Wtedy sprzedajesz auto za podobną kwotę i podatek jest znikomy lub zerowy?

Wykup przy leasingu operacyjnym to opcja. Pamiętaj jednak, że wykupując samochód osobowy na firmę, będzie on podlegał amortyzacji jako środek trwały. Wartość wykupu nie wchodzi w koszty jednorazowo, to nie jest rata leasingowa, to trzeba będzie zapłacić, a potem amortyzować zakupiony środek trwały, przyjmując cenę wykupu jako wartość początkową środka trwałego (jest to cena nabycia środka trwałego).

Wykupując, płacisz zatem kwotę wykupu, i nie stanowi ona kosztu uzyskania przychodu. Wprowadzasz samochód do ewid. środków trwałych jako podlegający amortyzacji, dokonujesz odpisów amortyzacyjnych, a następnie dopiero przy sprzedaży samochodu niezamortyzowana na chwilę sprzedaży wartość początkowa środka trwałego (tj. wartość początkowa pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne)  stanie się jednorazowo kosztem uzyskania przychodu.

Kwota netto zawarta w cenie sprzedaży stanowi przychód, ale skoro z chwilą sprzedaży masz prawo jednocześnie zaliczyć jako koszt niezamortyzowaną wartość początkową środka trwałego, to dochód będzie mniejszy i podatek zapłacisz niższy.

To w podatku dochodowym, osobną kwestią jest VAT, ale to zależeć będzie, jak będzie użytkowany wykupiony pojazd (100%/50% odliczenia), bo tu zasady zwłaszcza opodatkowania VATem sprzedaży przy 50% odliczeniu przed upływem 5 lat są troche inne. Przy 100% VAT - odliczasz całość przy wykupie (podatek naliczony w cenie nabycia), przy sprzedaży - płacisz VAt 23%, i jest to podatek należny.

Na tyle przynajmniej, na ile ja kumam księgowość.

Dlatego fajnie jest tak zgrać leasing, żeby sprzedając samochód od razu (w tym samym miesiącu) płacić pierwszą (wysoką) opłatę za kolejny leasing. Wtedy VAT należny od sprzedaży staje się neutralny, PIT również, tym bardziej, jeśli kolejny leasing to samochód np. droższy od poprzedniego lub wyższa jest pierwsza opłata (do 45%). 

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, czyś napisał:

Na tyle przynajmniej, na ile ja kumam księgowość.

Dobrze kumasz księgowość, ale  żeby to było na 100% pewne,  to do tego co napisałeś trzeba by było dodać  - dane na dzień 03.02.2018. Ktoś czytając ten post po jakimś czasie może być wprowadzony w błąd, bowiem w tym kraju przepisy zmieniane są częściej niż przeciętny Polak zmienia gacie  :lol:  To taki tylko drobny szczegół, gwoli ścisłości. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga, skrzywienie nazwijmy to zawodowe staram się zostawić na bocznym torze, ale w pewnych tematach na forum widać trzeba... też...

A tak na serio, spotkałeś się w realu z zakwalifikowaniem leasingu operacyjnego jako finansowy przy <3 latach, jeżeli okres leasingu był dłuższy niż 40% okresu amortyzacji?

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, czyś napisał:

Słuszna uwaga, skrzywienie nazwijmy to zawodowe staram się zostawić na bocznym torze, ale w pewnych tematach na forum widać trzeba... też...

A tak na serio, spotkałeś się w realu z zakwalifikowaniem leasingu operacyjnego jako finansowy przy <3 latach, jeżeli okres leasingu był dłuższy niż 40% okresu amortyzacji?

Osobiście nie , ale z opowiadań zaprzyjaźnionych audytorów o takich przypadkach słyszałem . Co więcej czasami nie US wyrzucał leasing z operacyjnego na finansowy , ale audytorzy badający bilans .... Trzeba do tematu podchodzić ostrożnie i "z głową " :)

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem właśnie, że nie za bardzo można uznać L.O. za LF, jeśli będą spełnione przesłanki "operacyjnego" charakteru leasingu.

A w podatkach, wiadomo, człowiek żyje ze świadomością jak saper... pomylić można się tylko raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, czyś napisał:

A w podatkach, wiadomo, człowiek żyje ze świadomością jak saper... pomylić można się tylko raz.

W naszych realiach rzeczywiście , nawet czynny żal bywa "nieczynny" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kalapan napisał:

Teoretycznie tak , jednak trzeba brać leasing operacyjny, a nie finansowy - i co ważne na odpowiednio długi okres ( jeżeli okres leasingu będzie krótszy niż połowa z okresu amortyzacji (5 lat) to każdy urząd wywali go jako finansowy - nie uzna go za operacyjny ). ...

3 lata wystarczy żeby się nie dowalili?

@kalapan, jak się odnieść do słów: "Zaleca się również wybór leasingu operacyjnego, jeżeli przewidywany okres użytkowania przedmiotu jest stosunkowo krótki. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie bieżących kosztów działalności, a co za tym idzie zmniejszenie podstawy opodatkowania."

Co oznacza w praktyce "stosunkowo krótki"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytam uważnie i tylko zadaje pytania bo moja wiedza jest tu znikoma.

Mnie np nie interesuje VAT. Jestem na takiej 1os. DG. Gdzie go nie ma.  Zakup nowego pojazdu planuję w takim miesiącu, gdzie fv za wkład własny pięknie zje mój cały pod. dochodowy. Nie będzie to oczywiście proste. Prawdopodobnie w tym samym czasie przypadnie ostatnia rata leasingu przyczepy gdzie jest to solidny koszt. 

Kolejny leasing na auto będzie na 5 lub 6 lat. Mam wrażenie, że to robi się taka spirala nakrecajaca na lata do przodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mandrol napisał:

3 lata wystarczy żeby się nie dowalili?

A to zależy na kogo trafisz ... u nas niestety reguły ustala ten kto ma "władze" . Teoria to :  minimalny okres amortyzacji dla środków transportu, w tym samochodów osobowych wynosi 30 miesięcy, czyli 2,5 roku, co wynika z art. 22 j ust. 1 pkt 2 ustawy , ale jak  źle trafisz to może być różnie ...

Podam Ci drobny przykład : przedsiębiorca płacący uczciwie wszystkie podatki przypomniał sobie, że nie złożył dodatkowej informacji ( bez wpływu na podatek ) o sprzedaży surowca wtórnego w postaci makulatury za ...30 zł . ( VAT-27 ) Napisał więc czynny żal , i szybciutko złożył rzeczoną informację . Teoretycznie powinno być ok . Ale ... nie było dostał karę 10 x te 30 zeta .... i tyle w temacie . 

Tak więc można się spodziewać różnych reakcji .

I teraz - uwaga przestrzegam wszystkich przed niedoczytaniem przepisu . Od 2017 r. zmienił się limit jednorazowej amortyzacji .   "Można jednorazowo zamortyzować majątek do 100 tys. zł rocznie. Chodzi o zakupy fabrycznie nowych środków trwałych. Ale wyłączając nieruchomości i środki transportu  . "  

Proponuję poczytać : https://www.fmleasing.pl/porady/leasing-operacyjny-stawka-amortyzacji-a-okres-leasingu-i-wykup   .

 

 

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kalapan napisał:

Teoretycznie tak , jednak trzeba brać leasing operacyjny, a nie finansowy - i co ważne na odpowiednio długi okres ( jeżeli okres leasingu będzie krótszy niż połowa z okresu amortyzacji (5 lat) to każdy urząd wywali go jako finansowy - nie uzna go za operacyjny ) . A VAT i tak trzeba będzie zapłacić od sprzedaży w całości mimo, że zapewne będzie z rat odliczane tylko 50% Vat-u. 100% VAT można odliczyć tylko w wypadku samochodu ciężarowego , lub takiego używanego tylko do celów działalności gospodarczej i oczywiście z prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu . 

 po sprzedaży auta osobowego gdzie przy zakupie nastąpił odpis 50 % VAT ponoć później możesz skorygować tą połowę nieodliczonego vatu

9 godzin temu, kalapan napisał:

(...)

I teraz - uwaga przestrzegam wszystkich przed niedoczytaniem przepisu . Od 2017 r. zmienił się limit jednorazowej amortyzacji .   "Można jednorazowo zamortyzować majątek do 100 tys. zł rocznie. Chodzi o zakupy fabrycznie nowych środków trwałych. Ale wyłączając nieruchomości i środki transportu  . "  

Proponuję poczytać : https://www.fmleasing.pl/porady/leasing-operacyjny-stawka-amortyzacji-a-okres-leasingu-i-wykup   .

 

 

Ale kolego skąd masz takie informacje ? i jakiej amortyzacji to dotyczy ? chodzi Ci o  " pomoc de minimis " ? (chodzi mi oczywiście o małych podatników)

zarówno nieruchomości jak i auta osobowe przed zmianą ustawy  też nie można było amortyzować jednorazowo więc moim zdaniem nic się tu nie zmieniło

wg najnowszych przepisów jednorazowej amortyzacji mogą podlegać jedynie środki trwałe, które zostały zaliczone do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych

jeśli chodzi o środki transportu to KŚT 7 - środki transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych  dalej jest aktualne

co do kwoty 100.000zł rocznie to być może się zgodzę ale nie potwierdzę  w 100% bo znalazłem sprzeczne informacje , czy limit  " pomocy de minimis " też został zredukowany czy nie

(do tej pory było to 50.000 euro w skali roku)

Chciałem przeczytać tą nowelizację ustawy ale się poddałem ... zostawię to zadanie dla księgowej :]

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Czech napisał:

100 tys. dotyczy "nie-małych" - dla "małych" podatników limit amortyzacji na 2018 wynosi 216 tys. i mogą to być samochody używane

nie  jestem pewien :

Cytat

Do korzystania z jednorazowej amortyzacji w limicie 50.000 euro w skali roku stanowiącej pomoc de minimis mogli korzystać jedynie mali podatnicy,  jak i jednostki rozpoczynające działalność gospodarczą.

W wyniku nowelizacji, z dniem 12 sierpnia 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe uregulowania dodane odpowiednio w art. 22 ust. 1s i art. 22k ust. 14-21 ustawy o PIT oraz art. 15 ust. 1zd i art. 16k ust. 14-21 ustawy o CIT.

Zgodnie z tymi przepisami podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł.

bo jaki pisałem powyżej znalazłem sprzeczne informacje i np. z powyższego wynika że pomoc de minimis dla małych też została zredukowana to 100000zł :wacko:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, oj - najzwyczajniej w świecie przestrzegam przed niedoczytaniem przepisu , i tylko to napisałem !

Znam takich zawodników, którzy jak wyczytali, że mogą amortyzować do 100 tys zł rocznie nie doczytali reszty i uznali, że teraz to oni już mogą "wszystko" w granicach tych 100 tys. 

Limit "pomocy de minimis" się nie zmienił i informacje które przytoczyłeś są prawidłowe , zresztą o pomocy de minimis nic nie pisałem . 

Co do tych 100 tys - 

Nowy limit jednorazowej amortyzacji w wysokości 100 tys. zł dotyczy łącznej sumy wartości odpisów amortyzacyjnych i wpłat na poczet nabycia środka trwałego, który zostanie dostarczony w kolejnych okresach sprawozdawczych (miesiącu, kwartale, roku).-  jeżeli podatnik poniesie wydatek inwestycyjny o wartości powyżej 100 tys. zł, to:

● dokona w danym roku podatkowym jednorazowego odpisu do wysokości 100 tys. zł,

● pozostałą nadwyżkę będzie amortyzował według zasad ogólnych w następnych latach podatkowych.

A tak na marginesie , to nie wiem skąd to pytanie ? i czego dotyczy ? 

41 minut temu, Suzu4x4 napisał:

Ale kolego skąd masz takie informacje ? i jakiej amortyzacji to dotyczy ?

To co napisałem było jedynie informacją "na marginesie" - natomiast podstawowa odpowiedź była na temat leasingu ( bo taki temat jest "przerabiany" ) .

41 minut temu, Suzu4x4 napisał:

po sprzedaży auta osobowego gdzie przy zakupie nastąpił odpis 50 % VAT ponoć później możesz skorygować tą połowę nieodliczonego vatu

To raczej niemożliwe - nie znam takiego przepisu , i według mojej wiedzy nie ma takiej opcji . Ale jeżeli znasz przepis który to dopuszcza , to podaj go, chętnie się dokształcę :)

 

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.