Skocz do zawartości

Leasing, kredyt, vat, PIT- finansowanie


Mandrol

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, kalapan napisał:

(...)

To raczej niemożliwe - nie znam takiego przepisu , i według mojej wiedzy nie ma takiej opcji . Ale jeżeli znasz przepis który to dopuszcza , to podaj go, chętnie się dokształcę :)

 

no ja też nie znam, do tej pory miałem tak że przy zakupie osobowego księgowa odliczała mi 50%vat (nie mam zamiaru w osobowych bawić się w ewidencję przebiegu) a pozostałe 50% wliczała do amortyzacji , przy sprzedaży płaciłem oczywiście  cały VAT

ale ostatnio jeden z kolegów powiedział mi że po sprzedaży osobowego i wystawieniu FV z całym VATem  możesz złożyć korektę na tę nie odliczone od zakupu 50%

(na zdrowy rozum było by to logiczne bo przecież w tym przypadku VAT nie jest podatkiem końcowym, więc czemu mamy być w plecy ?)

dlatego napisałem "ponoć" bo nie konsultowałem tego z księgową, nie sprzedaje teraz żadnego auta więc nie zawracałem księgowej głowy, zapytam jak będę sprzedawał bo do tego czasu jeszcze wszystko może się zmienić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 233
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

statnio jeden z kolegów powiedział mi że po sprzedaży osobowego i wystawieniu FV z całym VATem  możesz złożyć korektę na tę nie odliczone od zakupu 50%

(na zdrowy rozum było by to logiczne bo przecież w tym przypadku VAT nie jest podatkiem końcowym, więc czemu mamy być w plecy ?)

Tylko nic nie mów księgowej o koledze, bo wybuchnie ze śmiechu i będziesz szukał pracownika :D

Jeszcze nie spotkałem w  swoim życiu  US , który by chciał dołożyć do interesu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, kalapan napisał:

Tylko nic nie mów księgowej o koledze, bo wybuchnie ze śmiechu i będziesz szukał pracownika :D

Jeszcze nie spotkałem w  swoim życiu  US , który by chciał dołożyć do interesu :P

czy ja wiem ? zapytać nie zaszkodzi, może nie wybuchnie :bzik:

tak na szybko znalezione :

Cytat

Korekta VAT przy sprzedaży samochodu osobowego


Niestety, mimo że przy zakupie samochodu podatnik może odliczyć co do zasady tylko połowę VAT-u, podobnie jak i od jego eksploatacji, tak przy sprzedaży pojazdu takiego „przywileju” już nie ma. Cała cena sprzedaży objęta jest podstawową stawką podatku bez względu na to, czy przedsiębiorcy przysługiwało pełne, czy też ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego Na pocieszenie ustawodawca wprowadził do przepisów ustawy o VAT regulacje pozwalające na dodatkowe odliczenie VAT od zakupu samochodu. Stosowny system korekt znalazł się tutaj w art. 90b ustawy o VAT. (...) Warto w tym miejscu dodać, że nieco inaczej jest w przypadku samochodów, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł. Wówczas to korekty dokonuje się, jeżeli zmiana wykorzystywania nastąpi w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nabyto pojazd.

Korekty dokonuje się w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. W naszym przypadku istotny jest oczywiście przypadek drugi, czyli uzyskanie uprawnienia do zwiększenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

Podsumowując jeżeli przy zakupie samochodu podatnik miał prawo do odliczenia jedynie połowy podatku naliczonego, zaś w okresie wspomnianych wyżej 60 miesięcy samochód ten sprzeda z VAT-em, jest uprawniony do korekty części nieodliczonego VAT przy zakupie (czyli drugich 50%). Odliczenie to będzie liczone proporcją do pozostałego okresu korekty. Jak wartość odliczenia wyliczyć w praktyce?

Załóżmy że samochód został kupiony w sierpniu 2015 r. zaś jego sprzedaż nastąpiła w kwietniu 2017 r. (pomiędzy zakupem a sprzedażą upłynęło 20 miesięcy, w związku z czym z okresu korekty pozostało jeszcze 60 - 20 = 40 miesięcy). VAT na fakturze zakupu wynosił 11 500 zł, z czego podatnik przy zakupie odliczył jedynie połowę: 5 750 zł.
Wskutek sprzedaży samochodu podatnik będzie mógł dodatkowo odliczyć kwotę:
5 750 zł / 60 x 40 = 3 833,33 zł.

księgowym nie jestem więc do końca nie wiem czy o to  chodziło koledze , jak masz ochotę to możesz zapoznać się z art. 90b ustawy o VAT i przetłumaczyć mi na ludzkie :-]

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, prawda, ale cały czas piszemy o leasingu , a nie o zakupie samochodu jako środka trwałego . A ...korekta taka nie obejmuje VAT-u od wydatków eksploatacyjnych, leasingu czy najmu samochodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, kalapan napisał:

Prawda, prawda, ale cały czas piszemy o leasingu , a nie o zakupie samochodu jako środka trwałego . A ...korekta taka nie obejmuje VAT-u od wydatków eksploatacyjnych, leasingu czy najmu samochodu. 

no oczywiście tylko co robimy po leasingu ? wykupujemy samochód i jeśli chcemy jeszcze z niego jakiś czas korzystać to z reguły wrzucamy go w środki trwałe i amortyzujemy

a później przecież będziemy chcieli go sprzedać więc chyba jedna ta korekta się przyda

przecież chyba oczywistym jest że piszemy o korekcie Vatu od zakupu i sprzedaży samochodu, przecież leasing (mówię cały czas o leasingu operacyjnym )(czy pierwsza wpłata czy jakakolwiek rata) nie ma nic wspólnego z zakupem samochodu to tylko usługa którą wrzucamy w koszty, zakup samochodu to dopiero FV końcowa bez względu na to czy na 0.1 , 1 czy 20 % wartości początkowej samochodu , i jak wykupimy auto z leasingu dajmy na to za 15000zł zaksięgujemy tą fakturę wykupu, odliczymy 50 % vat od tej faktury a za trzy miesiące przyjdzie konieczność sprzedać to auto to co nie możemy skorzystać z odliczenia ?

 

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, możemy skorzystać, ale wiele nie odzyskamy . Wyliczenie jest proste . Wykupujemy auto z leasingu za 15 000 (netto) Vat jest 23% czyli 3450 z tego w momencie wykupu odliczamy 50% - 1725 zł. Po 3 m-cach sprzedajemy i liczymy : Nieodliczony VAT 1725,- /60 = 28,75 x3 m-ce = 86,25 zł . I tyle odzyskamy ..... 

Interes życia :)  .Osobiście wolałbym pójść za róg i z torebek postrzelać :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kalapan napisał:

Tak, możemy skorzystać, ale wiele nie odzyskamy . Wyliczenie jest proste . Wykupujemy auto z leasingu za 15 000 (netto) Vat jest 23% czyli 3450 z tego w momencie wykupu odliczamy 50% - 1725 zł. Po 3 m-cach sprzedajemy i liczymy : Nieodliczony VAT 1725,- /60 = 28,75 x3 m-ce = 86,25 zł . I tyle odzyskamy ..... 

Interes życia :)  .Osobiście wolałbym pójść za róg i z torebek postrzelać :))

zaraz zaraz czy aby na pewno dobrze liczysz ?

 nie nieodliczony VAT 1725,- /60 = 28,75 x57 m-cy =1628.75 ??

Cytat

Załóżmy że samochód został kupiony w sierpniu 2015 r. zaś jego sprzedaż nastąpiła w kwietniu 2017 r. (pomiędzy zakupem a sprzedażą upłynęło 20 miesięcy, w związku z czym z okresu korekty pozostało jeszcze 60 - 20 = 40 miesięcy)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Suzu4x4 napisał:

zaraz zaraz czy aby na pewno dobrze liczysz ?  

Źle :P - jak się człowiek spieszy ... etc . Jest tak jak piszesz. Przy czym żeby już być dokładnym to nieco inaczej jest w przypadku samochodów, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł. Wówczas to korekty dokonuje się, jeżeli zmiana wykorzystywania nastąpi w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nabyto pojazd.  A teraz już nic nie napisze bo noc ciemna i rozum poszedł już  spać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Godzinę temu, Wodnik Szuwarek napisał:

W Fiacie na dowolne auto jest teraz leasing 101,5% i pakiet ubezpieczeń w Compensa za 1890 zł przy leasingu przez nich finansowanym FCA? Tylko procenty to nie wszystko - czytałem opinie i nawet niskie procenty nie przemawiają do mnie.

 

 

W czym jest problem z FCA? Właśnie mija mi rok i cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, danielpoz napisał:

W czym jest problem z FCA? Właśnie mija mi rok i cisza.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wodnik Szuwarek napisał:

Czytałeś te opinie? Ludzie mają pretensje że nie przeczytali umowy, nie zapoznali się z tabelą opłat no i nie spłacają w terminie:lol:

Parszywy jest ten bank. Domaga się spłaty zobowiązań i przestrzegania umowy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, danielpoz napisał:

Czytałeś te opinie? Ludzie mają pretensje że nie przeczytali umowy, nie zapoznali się z tabelą opłat no i nie spłacają w terminie:lol:

Parszywy jest ten bank. Domaga się spłaty zobowiązań i przestrzegania umowy;)

To chyba czytamy 2 różne teksty. Pomijam tu wpisy nierzetelnych klientów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta z idea getin leasing
Wpłata 30%
36 rat po 2,1278%
Wykup 1%

Razem 107,60% jedna z gorszych ofert jakie dostałem.

Ale i tak najgorsza jest oferta otrzymana u dealera też z tej firmy

110,5 % tyle że z GAP


Alior na chwilę obecną na najlepszą ofertę bez proszenia się. I nawet nie bardzo mam kontroferty żeby coś więcej wynegocjować. Ale tak jak widziałem część osób nie poleca tego leasingodawcy, bardzo chętnie poznałbym opinie o innych, jakieś wskazówki, własne doświadczenia - bo na chwilę obecną wyrabiam sobie opinię jedynie na bazie tego co znajdę w internecie i procentowo wyliczę na palcach.


Ps. Może by wydzielić wątek leasingów i tematów pokrewnych jak pakiety ubezpieczeń itd do osobnego tematu by nie śmiecić. A w końcu wielu z nas albo ma już ten temat za sobą albo jeszcze się z nim zetknie. W końcu czymś trzeba ciągnąć przyczepki albo i może zakupić nowe przyczepy w tej formie finansowania.



Wysłane z mojego LEX720 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.