Skocz do zawartości

wydajność lodówki w trakcie jazdy na 12V


Zulos

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli się nie dogrzebałem do podobnego wątku to proszę o podsunięcie mi go - z góry dzięks;-)

Chodzi mi o poradę, czy przy takim działaniu:

- dzień przed wyjazdem odpalam lodówkę na 230V,

- w trakcie jazdy 12V,

- na dłuższym postoju gaz

- po dotarciu do celu 230V (jak jest), albo gaz

w pełni sprawna lodówka zapewni odpowiednie utrzymanie nie tylko lodówki, ale i zamrażalnika (dodam - w pełni załadowanych)?

Czy jeśli na 230V i na gazie, wystarcza mi do prawidłowej pracy ustawienie jej powiedzmy na 1/2 skali, to czy przy przełączaniu na 12V nie pasuje zwiększyć regulacji na full - czy na tym domyślnym ustawieniu w połowie będzie tak samo wydajna - czy to nic nie da?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wydajność na 12 v będzie zależeć od jakości przewodów w aucie i cepie. Jak miałem to w stanie idealnym (poprzednia cepa i auto) to mroziło pięknie. 

Teraz mam zestaw do jazdy z odpalonym gazem i korzystam. Mrozi i chłodzi super. Do wiosny nowa instalacja 12v w cepie dedykowana do lodówki i to samo w aucie. Muszę tylko jakieś złącze od ciężarówek kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność na 12 v będzie zależeć od jakości przewodów w aucie i cepie. Jak miałem to w stanie idealnym (poprzednia cepa i auto) to mroziło pięknie. 
Teraz mam zestaw do jazdy z odpalonym gazem i korzystam. Mrozi i chłodzi super. Do wiosny nowa instalacja 12v w cepie dedykowana do lodówki i to samo w aucie. Muszę tylko jakieś złącze od ciężarówek kupić.
Rozwiń swój plan ? na jakich kablach chcesz zrobić i na jakich końcówkach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

U mnie jest ok 1 m kabli dedykowanych 2,5 mm od producenta wiązki, reszta to 4 mm. Napięcie mierzone na stykach przekaźnika lodówki to 11,7 V, pewnie w porywach jest 12,2 V, lodówka ma 189 l i osobny wielki zamrażalnik. Wydajność jest w zupełności wystarczająca. Zrobiłem tak jak piszesz, przed wyjazdem 230 V, jazda 12-14 godzin - 12V, postój na parkingach - gaz. Musze nawet przyznać że lepiej trzyma zimno zamrażalnik niż chłodziarka. Po 7 latach eksploatacji tej lodówki jedno muszę stwierdzić - trzeba unikać więcej niż ok. 1 litr napojów-soków w chłodziarce.

 

Pozdrwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, tomekk napisał:

Witam !

U mnie jest ok 1 m kabli dedykowanych 2,5 mm od producenta wiązki, reszta to 4 mm. Napięcie mierzone na stykach przekaźnika lodówki to 11,7 V, pewnie w porywach jest 12,2 V, lodówka ma 189 l i osobny wielki zamrażalnik. Wydajność jest w zupełności wystarczająca. Zrobiłem tak jak piszesz, przed wyjazdem 230 V, jazda 12-14 godzin - 12V, postój na parkingach - gaz. Musze nawet przyznać że lepiej trzyma zimno zamrażalnik niż chłodziarka. Po 7 latach eksploatacji tej lodówki jedno muszę stwierdzić - trzeba unikać więcej niż ok. 1 litr napojów-soków w chłodziarce.

 

Pozdrwiam

Zaciekawiło mnie ostatnie zdanie... zauważasz znaczące pogorszenie podtrzymania przy kolejnym litrze napoju?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę, na tyle na ile się orientuję, to przełączenie na 12V daje wyłącznie podtrzymanie temperatury, bez chłodzenia ( tak jest w mojej Dometic) . Jeżeli mamy przerobioną instalację gazową na pracę w czasie jazdy, to wtedy rzeczywiście masło nam się nie rozpuści . Moim zdaniem najlepsze efekty daje umieszczenie wkładu chłodzącego, lub lodu z zamrażalnika przy podróży trwającej do 10 godzin. Obowiązkowo na każdym postoju przełączamy na gaz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie nawet nie schładzam lodówki przed wyjazdem. Wkładam to co zabieram z domu, podłączam do auta i bez problemu wszystko zimne dociera na miejsce. Nawet mrożonki nie topnieją. Jednak wokół nich obkładałem 2-3 zmrożonymi wkładami do lodówek turystycznych.

W poprzednich przyczepach nie miałem jednak tak skutecznych lodówek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PLopaPL napisał:

Zaciekawiło mnie ostatnie zdanie... zauważasz znaczące pogorszenie podtrzymania przy kolejnym litrze napoju?

 

Tak, każdy kolejny litr płynów zmniejsza skuteczność chłodzenia. Widać to w gorących klimatach jak chcemy schłodzić ciepłą colę lub sok. Właśnie dla napojów, w tym roku chciałbym zanabyć chłodziarkę turystyczną, niezadużą, niezadrogą

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Zaraz, chwila,  jeśli włożymy zimne napoje to bez znaczenia czy mamy litr czy 5. Jeśli oczywiście do zimnej lodówki wpakujemy dwie 2litrowe cole co maja po 30stopni to cudów nie oczekujmy
Witam

 

Wystarczy kupić napój z półki i ma 23 stopnie i włożyć do lodówki gdzie powinno być 7 stopni. Domowa lodówka da radę, ale ta w przyczepie już nie. Poza tym ilość ma znaczenie.

 

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomekk napisał:

 Poza tym ilość ma znaczenie.

 

 

 

 

 

Do schłodzenia z 23 do 7 to oczywiście. Do podtrzymania temperatury jeśli mamy już w tej lodówce np7 stopni to czy będzie 1 litr czy 5 to już bez znaczenia. Nawet korzystniej więcej, mamy wtedy zmagazynowaną temperaturę, lodówka będzie miała większą bezwładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ostatnim sezonie zastanawialiśmy się właśnie nad wydajnością chłodzenia, więc właśnie zakupiłem termometr elektroniczny (wyświetlacz będzie na panelu pokręteł od kuchenki a sonda na kablu w lodówce, przez boczną ściankę od strony zlewu) i będziemy badać skuteczności w zależności od typu zasilania, załadowania oraz temp zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.