Skocz do zawartości

Dezynfekcja zbiornika i instalacji wody czystej


S&A

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, MaOs napisał:

W jaki sposób działałeś z tą kostką?...

Zalewam zbiornik wodą, wrzucam kostkę (jedną?), zakręcam wlew, czekam aż się kostka rozpuści, odkręcam filterki i kolejno odpalam krany?

Ja rozpuściłem najpierw dwie kostki w ok. 10 l gorącej wody i wlałem do zbiornika, odkręciłem krany tak aby woda wypełniła całą instalację, poczekałem 15/20 minut i odkręciłem krany i wszystko ładnie się wyczyściło, a było tego syfu naprawdę dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

12 godzin temu, MaOs napisał:

 

............., odkręcam filterki i kolejno odpalam krany?

Czy masz na myśli filtry na końcówce każdej baterii? Jak odkręca się te filtry?  U mnie końcówka jest raczej nieruchoma. Musiałabym zdemontować cała baterią ale też chyba dojścia by nie było.

 

Czyścimy instalację 2x  - przed rozpoczęciem sezonu i w środku. Używam 2-3 kostek do zmywarki dobrze rozpuszczonych w gorącej wodzie. Zalewam cały zbiornik wciągając roztwór w instalację i tym samym do bojlera,  wyjmuję bezpiecznik EE i czekam 30 min następnie wylewam przez baterie.

Dużo brudów wychodzi ale troszkę jakby zielone ścianki rurek zostają. Nie znam na to sposobu.

Generalnie nie używamy wody z instalacji do celów spożywczych ani do mycia twarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, bozka napisał:

Czy masz na myśli filtry na końcówce każdej baterii? Jak odkręca się te filtry?  U mnie końcówka jest raczej nieruchoma. Musiałabym zdemontować cała baterią ale też chyba dojścia by nie było.

Dokładnie o te filterki chodzi, u mnie po prostu wykręca się samą końcówkę wylewki i tam jest filtr. Jak czyściłem instalację pierwszy raz to tych czarnych glutów było tyle, że prawie całkowicie zatkały przepływ, a jak wykręcisz filtry to woda swobodnie wypływa szybszym strumieniem i lepiej czyści .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bozka napisał:

Czy masz na myśli filtry na końcówce każdej baterii? Jak odkręca się te filtry?  U mnie końcówka jest raczej nieruchoma. Musiałabym zdemontować cała baterią ale też chyba dojścia by nie było.

 

Czyścimy instalację 2x  - przed rozpoczęciem sezonu i w środku. Używam 2-3 kostek do zmywarki dobrze rozpuszczonych w gorącej wodzie. Zalewam cały zbiornik wciągając roztwór w instalację i tym samym do bojlera,  wyjmuję bezpiecznik EE i czekam 30 min następnie wylewam przez baterie.

Dużo brudów wychodzi ale troszkę jakby zielone ścianki rurek zostają. Nie znam na to sposobu.

Generalnie nie używamy wody z instalacji do celów spożywczych ani do mycia twarzy.

@bozka co za bezpiecznik EE? :niewiem: bo też przed sezonem będę czyścił instalacje a nie wiem o co z nim chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część wody już brudnej przepuszczam przez baterie w stanie otwartym , pompka pracuje.

Resztę wody z obiegu odprowadzam otwartymi zaworkami pod przyczepą. Żeby pompka nie pracowała na biegu jałowym  a przede wszystkim żeby nie wytworzyło się podciśnienie w obiegu (wtedy cała woda nie zejdzie) wyjmuję bezpieczniki EE (skrót od energii elektrycznej) .

Poza tym lepiej jest spuszczać wodę najniżej położonym ujściem czyli w naszym przypadku zaworkami  pod przyczepą ,  ponieważ nie zostają brudy w baterii a wir wody wytworzony skuteczniej czyści rurki.

UFF, mam nadzieję, że nie napisałam bzdur - to mój własny "doktorat".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KlAn

Godzinę temu, KlAn napisał:

Dokładnie o te filterki chodzi, u mnie po prostu wykręca się samą końcówkę wylewki i tam jest filtr. Jak czyściłem instalację pierwszy raz to tych czarnych glutów było tyle, że prawie całkowicie zatkały przepływ, a jak wykręcisz filtry to woda swobodnie wypływa szybszym strumieniem i lepiej czyści .

 

U nas chyba nie da się odkręcić końcówki tak jak w domowej baterii.Muszę to sprawdzić jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2018 o 12:58, jacekzoo napisał:

A co ma bezpiecznik do podciśnienia? Ja jak spuszczam wode z układu to odkręcam spusty przy bojlerze i otwieram wszystkie baterie, cała woda spływa

Bezpiecznik do ciśnienia wprost nic nie ma ale..

Po to wyłączam bezpieczniki i  otwieram zawory  pod bojlerem (bateria też jest otwarta ale już nie pracuje  bo nie ma podłączenia do prądu)  żeby woda silniejszym jakby wirującym strumieniem wyleciała  dołem.

Aby nie zatrzeć baterii trzeba odłączyć napięcie 12V a dzięki otwartym bateriom nie ma podciśnienia w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
5 godzin temu, kopczyn napisał:

sprawach dezynfekcji wody zrobiłem filmiki

Potwierdzam, domestos robi robotę. Kiedyś już to pisałem. W mojej budce węże od wody były czarne, puratank nie dał rady, rozpuszczony domestos w cieplej wodzie zaciągnięty do instalacji usunął glony z rur, potem płukanie wodą, wodą z kostką od zmywarki i na koniec puratank dał ładny zapach. Po puratank również przepłakałem wodą. Takie działania musiałem zrobić po poprzednich właścicielach, mnie nie udało się zapuścić do takiego stanu instalacji.  Do kasety w toalecie bardzo dobrze sprawdził mi się płyn od toitoi, zdecydowanie skuteczniejszy od tych ze sklepu campingowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PolariS napisał:

Potwierdzam, domestos robi robotę. Kiedyś już to pisałem. W mojej budce węże od wody były czarne, puratank nie dał rady, rozpuszczony domestos w cieplej wodzie zaciągnięty do instalacji usunął glony z rur, potem płukanie wodą, wodą z kostką od zmywarki i na koniec puratank dał ładny zapach. Po puratank również przepłakałem wodą. Takie działania musiałem zrobić po poprzednich właścicielach, mnie nie udało się zapuścić do takiego stanu instalacji.  Do kasety w toalecie bardzo dobrze sprawdził mi się płyn od toitoi, zdecydowanie skuteczniejszy od tych ze sklepu campingowego. 

a ten toitoi owy bede musial przetestować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.