Skocz do zawartości

Dezynfekcja zbiornika i instalacji wody czystej


S&A

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ponieważ sezon zimowy i konserwacyjny w pełni, chciałbym zapytać jakie macie sprawdzone metody i środki na dezynfekcję zbiornika na wodę pitną oraz całej instalacji wodnej.

Akurat teraz mam zbiornik wyjęty z cepki więc po prostu łatwo byłoby go wyczyścić, a montując go niedługo planuje też wyczyścić całą wodną instalację (tylko zimna).

Z góry dzięki za wszystkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W moim przypadku do dezynfekcji instalacji użyłem środka "CERTINOX TANKREIN "

najpierw zalałem cały zbiornik do pełna roztworem wody ze wyżej wymienionym środkiem , potem przepuściłem wodę po kolei przez każdy kran i do spłuczki (w moim przypadku spłuczka pobiera wodę z głównego zbiornika) uzupełniłem wodę w zbiorniku do pełna, odczekałem czas jaki miał upłynąć do dezynfekcji wg instrukcji środka którego użyłem do dezynfekcji  (bodajże kilkanaście godzin) , po czym spuściłem wodę ze zbiornika i całej instalacji ( u mnie jest kilka zaworów spustowych w różnych miejscach)i na koniec przedmuchałem kompresorem pod niewielkim ciśnieniem wszystkie przewody. Dodatkowo powycierałem od wewnątrz do sucha cały zbiornik poprzez otwór rewizyjny, po czym po całkowitym wyschnięciu pozamykałem wszystkie zawory i odstawiłem przyczepę do wiosny.

Ponadto wyczyściłem kasetę przy pomocy środka "Thetford Cassete Tank Cleaner" i ryżu (sposób z ryżem był opisany na forum)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Usuwa naloty z glonów i bakterii w urządzeniach do wody czystej. Zaleca się 2 razy do roku wyczyścić i zdezynfekować zbiorniki i wszystkie urządzenia do wody czystej. Certinox Tank Rein jest neutralny w smaku, nie zawiera formaldehydu. Nie stosować do instalacji miedzianych.
Stosowanie: 100g na 100l zbiornik wody. Proszek rozpuszcza się w 10 litrach wody i wlewa do czyszczonego zbiornika. Następnie należy uzupełnić zbiornik wodą do pełna i odkręcić kurki z wodą, aby środek dotarł do całej instalacji. Pozostawić na 8 do 10 godzin, a natępnie wylać, całą instalację starannie przpłukać.
Zawartość wystarcza na zbiornik o pojemności 250l.

Waga: 250g.

wg instrukcji trzeba, ja nie płukałem tylko wydmuchałem kompresorem, na wiosnę będą powtarzał dezynfekcję i wówczas przed pierwszym wyjazdem przekukam kilkukrotnie świeżą wodą z wodociągów ( woda z własnego ujęcia kwitnie dużo szybciej)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ponadto wyczyściłem kasetę przy pomocy środka "Thetford Cassete Tank Cleaner" i ryżu (sposób z ryżem był opisany na forum)


A mógłbyś podlinkować ten sposób bo ja się nie doszukałem :-(



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, S&A napisał:

 


A mógłbyś podlinkować ten sposób bo ja się nie doszukałem :-(



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

generalnie chodzi o to że  zalewasz kasetę ciepłą wodą z płynem i wrzucasz do środka  ryż ( taki jak do gotowania) i trzęsiesz kasetą a ryż uderzając od środka w ścianki kasety robi za "czyściwo" ( trzeba najpierw sprawdzić czy kaseta jest szczelna) , po płukaniu wylewasz wszystko i płuczesz kilkukrotnie ciepłą wodą żeby nic w środku nie zostało, ja dodatkowo jeszcze rozebrałem i wyczyściłem wszystkie uszczelki i odpowietrzniki, kaseta po takim zabiegu od środka wygląda jak nowa

kaseta.jpg

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S&A napisał:

 


A mógłbyś podlinkować ten sposób bo ja się nie doszukałem :-(



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Linku nie znalazłem, ale generalnie robisz w kasecie roztwór clenaera jak na opakowaniu, czekasz aż zacznie działać, dosypujesz z dwie szklanki suchego ryżu, bierzesz kasete w łapy i robisz akukaracza, ryż pościąga nawet stare zabrudzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i właśnie ponieważ cepka została kupiona w czerwcu zeszłego roku i w sezonie  o tym nie myślałem, to teraz chcę zrobić raz a porządnie i później tylko na bieżąco konserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, S&A napisał:

no i właśnie ponieważ cepka została kupiona w czerwcu zeszłego roku i w sezonie  o tym nie myślałem, to teraz chcę zrobić raz a porządnie i później tylko na bieżąco konserwować.

jak kibelek mocno zapuszczony to można zastanowić się nad zestawem "odświeżającym" zestaw nowa deska + nowa kaseta do kupienia na obelinku za ok 400 zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toaleta to cycuś glancuś, u nas spłuczka ma oddzielny zbiornik, a tu tylko chodziło o zbiornik i instalację wody czystej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.