Skocz do zawartości

zaczynam przygodę...


forscher

Rekomendowane odpowiedzi

 

Swoją drogą chciałbym kiedyuś poznać tego "geniusza" od siedmiu boleści, który wymysłił ten wspolczynnik 1,33. Mam dla niego "specjalne" podziekowania.

 

 

 

 

 Przy samochodach rejestrowanych w Pl jako nowe współczynnik jest raczej uwzględniony. W sprowadzonych wartość na haku jest trochę większa.

Ja akurat jestem zwolennikiem przelicznika bo wymiernie wpływa no na bezpieczną konfigurację zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 442
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

:look: :look: :look:

 

Czy ja dobrze rozumiem - na przykładzie tego modelu

 

https://www.hobby-caravan.de/pl/przyczepy-kempingowe/de-luxe/model/modeldetails/show/Model/490-kmf-3/

 

łaczna masa tego co moge zapakowac do tej przyczepy nie moze przekraczać 145 kg?????? :look:

Tak, ale 1255 kg to nie masa własna przyczepy, ale masa W STANIE GOTOWYM DO JAZDY.

W mojej różnica to 70 kg, a przez stan gotowy do jazdy producent rozumie MW przyczepy, plus:

- jedna PEŁNA standardowa butla 11kg - na co przyjmuje w sumie 23 kg,

- WSZYSTKIE zbiorniki (woda czysta, szara, brudna) pełne.

Ja przykładowo zatem już na wstępie oszczędzam:

- na lekkiej butli ok. 7 kg,

- na zbiornikach - wożę tylko 10 l wody czystej (gówien nie wożę - na trasie i tak zatrzymujemy się w miejscach, gdzie są kible).

Stąd zamiast 70 kg więcej, ja w stanie gotowym do jazdy mam zaledwie 27 kg więcej od MW.

ALE!

Ważne jest jeszcze to, czy przyczepa czasem nie została doposażona w różne dodatki, z których każdy waży swoje.

Najlepszym przykładem jest tu napęd, który wraz z akumulatorem (nawet w wersji najbardziej light), będzie ważył na pewno ok. 50-60 kg, ale ważą też takie rzeczy jak antena DVBT, uchwyt na TV i każda dodatkowa rzecz.

U mnie dodatkowe wyposażenie to 10 kg - więc mam w sumie od katalogowej MW 37 - licząc na okrągło 40 kg w stanie gotowym do jazdy, a nie 70 kg jak podaje producent.

W przypadku tej HOBBY, trzeba jeszcze sprawdzić co producent rozumie przez STAN GOTOWY DO JAZDY i w ten sposób można jeszcze urwać dodatkowe kilkadziesiąt kilogramów i już ładowność może wzrosnąć do prawie 200 kg.

Ja akurat jestem zwolennikiem przelicznika bo wymiernie wpływa no na bezpieczną konfigurację zestawu.

Dokładnie tak - czasem systemowi udaje się dobrze myśleć za ludzi.

Ten współczynnik po prostu pokazuje mniej więcej gdzie jest granica bezpieczeństwa, żeby to holownik ciągnął przyczepę, a nie ona pchała holownik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Knausa opanowałem

 

Knaus        Waga przyczepy gotowa do jazdy    DMC    Zuladung    DMC + Zuladung    DMC PRZYCZEPY     Ładownośc
450 FU        1 040    1 200    160    1 360     1 425     320
460 EU        1 090    1 300    210    1 510     1 425     335
550 FSK        1 200    1 400    200    1 600     1 425     225
500 UF        1 160    1 300    140    1 440     1  425    265 
540 UE        1 200    1 400    200    1 600    1 425    225
500 KD        1 130    1 300    170    1 470    1 425    295
500 FU        1 130    1 300    170    1 470    1 425    295
500 FDK        1 130    1 300    170    1 470    1 425    295
500 EU        1 130    1 300    170    1 470    1 425    295
 

 

 

Formularz mam w wersji Excel wiec mogę przesłać innym poszukuącym.

Może komus sie przyda.  

Edytowane przez forscher (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobrze rozumiesz. Czemu jesteś taki zdziwiony? Chcesz większą ładowność? Szukaj też przyczep innych producentów:

 

KNAUS SPORT 500 QDK

https://www.knaus.com/de-de/caravans/sport/grundrisse-daten/500-qdk/serienausstattung/

 

Podwyższasz DMC do 1400 kg i masz 270 kg ładowności.

 

 

KNAUS SÜDWIND 500 FDK

https://www.knaus.com/de-de/caravans/suedwind/grundrisse-daten/500-fdk/serienausstattung/

 

Obniżasz DMC do 1420 kg i masz 220 kg ładowności

 

 

Możesz też poszukać przyczep lżejszych:

 

Adria Aviva 522 PK

http://pl.adria-mobil.com/przyczepy/aviva/

 

W standardzie masz 271 kg ładowności. Możesz DMC podwyższyć do 1400 kg i masz 371 kg ładowności.

 

 

Weinsberg CaraOne 500 FDK

https://www.weinsberg.com/de-de/caraone/grundrisse/500-fdk/serienausstattung.html

 

W standardzie 220 kg ładowności. Możesz podwyższyć DMC do 1400 i masz 270 kg ładowności.

Mam Knausa 500 QDK i teoretycznie mógłbym podnieść do 1400 bo na tą chwilę mam tylko 170 kg ładowności wg dokumentów, cepy nie ważyłem. Jak można podnieść DMC i jaki to może być koszt?

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz dmc auta 1425?

 

 

moje DMC auta to 1900  ale przy uwzglednieniu tego ...... wspolczynnika    1900 / 1,33 daje okolo 1425

 

 

i to jest moje oraniczenie co do DMC przyczepy...   chyba ze znów coś zle skumałem.. czyłem to tylke razy  wiec sadze ze dobrze to zrozumiąłem i ze dobrze to wyliczam

Edytowane przez forscher (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Knausa 500 QDK i teoretycznie mógłbym podnieść do 1400 bo na tą chwilę mam tylko 170 kg ładowności wg dokumentów, cepy nie ważyłem. Jak można podnieść DMC i jaki to może być koszt?

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

http://forum.karawaning.pl/topic/24842-jak-zwi%C4%99kszy%C4%87-%C5%82adowno%C5%9B%C4%87-przyczepy/

 

Udeżaj do wrocka do knausa, tam Ci powiedzą jak to u nich wygląda. W hobby bardzo prosto

moje DMC auta to 1900 ale przy uwzglednieniu tego ...... wspolczynnika 1900 / 1,33 daje okolo 1425

 

 

i to jest moje oraniczenie co do DMC przyczepy... chyba ze znów coś zle skumałem.. czyłem to tylke razy wiec sadze ze dobrze to zrozumiąłem i ze dobrze to wyliczam

Dobrze, bo zrozumiałem że przed 1,33 masz 1425
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.karawaning.pl/topic/24842-jak-zwi%C4%99kszy%C4%87-%C5%82adowno%C5%9B%C4%87-przyczepy/

 

Udeżaj do wrocka do knausa, tam Ci powiedzą jak to u nich wygląda. W hobby bardzo prosto

Właśnie dzwoniłem, niby żaden problem ale koszt podobno rzędu 500 - 700 zł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dobrze rozumiem  ze jeszeli jakas przyczepa   na przyklad  ta

 

https://www.fendt-caravan.com/saphir/445-tfb.html

 

w specyfikacji ma DMC 1500 to nie ma szans by ją jakkolwiek nagiąć do mojego max DMC 1425?

 

 

Przegladajac katalogi spotkalem sie jedynie z mozliwym podwyższeniem DMC przcyzepy (Zuladung)... natomiast o obniżeniu ani słowa.. 

Edytowane przez forscher (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Swoją drogą chciałbym kiedyuś poznać tego "geniusza" od siedmiu boleści, który wymysłił ten wspolczynnik 1,33. Mam dla niego "specjalne" podziekowania.

 

 

 

 

 Przy samochodach rejestrowanych w Pl jako nowe współczynnik jest raczej uwzględniony. W sprowadzonych wartość na haku jest trochę większa.

Ja akurat jestem zwolennikiem przelicznika bo wymiernie wpływa no na bezpieczną konfigurację zestawu.

 

Nie jest nic a nic. Wg instrukcji mogę ciągnąć 2600kg, wg dowodu 2400kg a wg przelicznika 1904kg.

Jednak powiem Wam szczerze że nie będę zwracał na niego uwagi. Rozmawiałem z kilkoma, jak to ładnie nazywacie na forum, papugami i wcale nie jest oczywiste że spotkają nas wszystkie plagi egipskie po incydencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dobrze rozumiem  ze jeszeli jakas przyczepa   na przyklad  ta

 

https://www.fendt-caravan.com/saphir/445-tfb.html

 

w specyfikacji ma DMC 1500 to nie ma szans by ją jakkolwiek nagiąć do mojego max DMC 1425?

 

 

Przegladajac katalogi spotkalem sie jedynie z mozliwym podwyższeniem DMC przcyzepy (Zuladung)... natomiast o obniżeniu ani słowa.. 

 

Możesz obniżyc bez problemu do 1400kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz obniżyc bez problemu do 1400kg.

teraz to już kompletnie nie rozumiem

 

O ile podwyższanie było dla mnie zrozumiałe - w specyfikacji pojawilo sie okreslenie Zuladung, o tyle o obnizeniu w specyfikacji przyczepy nie  ma ani słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii promował(a) i przestał(a) promować ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.