Skocz do zawartości

zaczynam przygodę...


forscher

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 442
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

8 minut temu, Cezarr napisał:

Nie Ty pierwszy i nie ostatni nie widzisz powodu zdawania Prawaka B+E, nie ma przymusu zresztą ja np. przekraczam
3,5t o 20kg tak więc biorąc inne auto ta sama przyczepa już może być holowana bez dodatkowych uprawnień, jednak
od przybytku głowa nie boli i z tego tytułu nie mam zamiaru się ograniczać i zastanawiać się czy mogę holować czy nie
lub kombinować z holownikami i przyczepami, czuje się bezpieczniej kiedy różnica między MW holownika a DMC  przyczepy
jest jak największa dlatego czasami to prawko  jest przydatne.

OK, jeden z powodów, dla których chciałbym mieć B+E to możliwość wykorzystania brata Range Rovera do ciągnięcia mojej przyczepy. On bardzo lubi Off Road, ja bardzo lubię karawaning. Jak wiadomo, każda terenówka ma trochę MW i bez B+E nie ma co marzyć o takim zestawie.

To, że Ty przekraczasz 3,5 o 20kg to jest właśnie chory przykład na to, że te 20 kg powoduje konieczność posiadania wyższych uprawnień oraz dodatkowych obowiązków i haraczy.

Ostatnio testowałem Mazdę CX 5 i mimo, że jestem zakochany w tej marce, to to auto nie zrobiło na mnie większego wrażenia (choć prawdopodobnie idealnie by się nadawało do karawaningu). DMC miało coś około 2130 kg i gdybym je kupował, to zażyczył bym sobie, by producent zmniejszył DMC auta do 2100. Dzięki temu nie miałbym konieczności posiadania B+E, w razie problemów dowolna osoba z B by mogła odwieść zestaw do domu, nie musiałbym mieć Viatoll'a oraz opłaty na autostradach by były standardowe. Czy nie wydaje Ci się to śmieszne (te 30kg)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lbuster napisał:

Czy nie wydaje Ci się to śmieszne (te 30kg)?

Tak jest to kicha poprzednio miałem 10kg więcej, ale nie zrezygnował bym dla tych 10kg czy teraz z 20 kg z holownika
anie przedtem ani teraz. Dla mnie wygoda i komfort jazdy ma najwyższe znaczenie, potem jest dopiero Viatoll i reszta.
Tak już mam że nie patrze chyba za bardzo ekonomicznie na karawaning i szastam forsą na prawo i lewo, nie kombinuje
z małymi holownikami lub rezygnuje z przyczepy która mi najbardziej odpowiada tylko dlatego że mam zapłacić 200zł
za Viatolla rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że uprawnienia B powinny uprawniać tak jak teraz, czyli w przypadku zestawów do 4250 kg, włączając w to przyczepy powyżej 750 kg. Bo to jest wg mnie taki sztuczny wymysł. Niby na kat B możesz ciągnąc zestaw z przyczepą inna niż lekka do tych 4250 ale pod warunkiem zdania egzaminu. No ale jest jak jest, mamy przepisy jakie mamy. Dyskusją tego nie zmienimy. Więc trzeba się cieszyć tym co mamy :)

 

A co do tej śmieszności. Prawo jest prawo.  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla jednego 1 kg to będzie nie do przejścia a dla innego 100 kg będzie czymś śmiesznym. Ale tak naprawdę co za różnica czy 1 kg czy 100 kg. To nie ma znaczenia. Skoro przekraczamy to przekraczamy.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysztof75 napisał:

Masz jakieś złe doświadczenie z naszych okolic?:)Nie wiem,kto będzie bardziej bezpiecznie jeździł."Targałem"budkę mając 26 lat  Dzisiaj mam trochę więcej i mam nadzieję,że umiejętności są na tym samym poziomie.Mam na myśli refleks,przewidywanie na drodze:)

Pominąłem Twoją odpowiedź,  prawdopodobnie dlatego, że  umieściłem ją w cytacie.

Najgorsze moje wspomnienie z naszych okolic to dwukrotne najechanie cepką na krawężnik jednego dnia w drodze na przegląd (w żadnym innym przypadku mi się to nie zdarzyło). Tak więc chyba nie jest źle :P

Wiesz, refleks to jednak mają młodzi, my z każdym rokiem - chcąc nie chcąc - mamy coraz gorszy. Oczywiście przewidywanie na drodze jest odwrotnie proporcjonalne do refleksu. Jaki z tego morał :niewiem:

Mam nadzieję, że się kiedyś spotkamy albo razem gdzieś wybierzemy. Warto by było poznać sąsiada :pub:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał:

Ja uważam, że uprawnienia B powinny uprawniać tak jak teraz, czyli w przypadku zestawów do 4250 kg, włączając w to przyczepy powyżej 750 kg. Bo to jest wg mnie taki sztuczny wymysł.

No, pierwszy raz od dawna się z Tobą zgadzam :D

8 minut temu, Cezarr napisał:

Tak już mam że nie patrze chyba za bardzo ekonomicznie na karawaning

No a ja jestem przeciwieństwem, ekonomia to podstawa. Ważniejsze jest to ,że nie lubię być przez innych (państwo) :sex:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Cezarr napisał:

A to już trzeba było by się chyba wyprowadzić :blink:

Heh, już nie raz o tym myślałem, ale patriotyzm jest jak magnes :(

Podsumowując, zgadzam się z Tobą co do kosztów, bo zakup auta, cepki plus wszystkie upgrade'y to nieziemska kwota i porównując to do Viatoll'a, ceny prawka E do B i wyższych opłat autostradowych to nawet nie jest promil kosztów. 

Jednak....

Jednak uważam, że my jesteśmy jednymi z najbezpieczniejszych użytkowników dróg i karanie nas dodatkowymi opłatami za to, że chcemy być jeszcze bardziej bezpieczni nie jest w porządku !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jacek00 napisał:

Ja uważam, że uprawnienia B powinny uprawniać tak jak teraz, czyli w przypadku zestawów do 4250 kg, włączając w to przyczepy powyżej 750 kg. Bo to jest wg mnie taki sztuczny wymysł.

Kategorie prawa jazdy to jest ogólnie rzecz biorąc sztuczny wymysł. Ja mam kategorie B, C+E. Mogę jeździć 40-tonowym zestawem, który ma długość prawie 18 metrów, a nie mogę jeździć motocyklem. I autobusem też nie mogę, nawet takim małym kilkumetrowym  busikiem co ma 10 miejsc dla pasażerów. Pewnie bym sobie nie poradził.. Tak samo z tymi kategoriami A1, B1 itp. Kurcze, jak delikwent zrobi sobie B1 i może śmigać jakimiś bryczkami typu tico czy matiz, to co? z oplem corsą sobie już nie poradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.