Skocz do zawartości

Panele fotowoltaniczne z aliexpress


BeeBee

Rekomendowane odpowiedzi

Ok przeczytałem, dzięki. 

Teraz pytanie bo ogólnie w Solarach/watach itd jestem słaby i nie ogarniam tego, może możesz mi podpowiedzieć co będzie dla mnie optymalne?

Od razu mówię że nie potrzebuje małej elektrowni bo w 99% podpinam się pod prąd. Potrzebuje bardziej czegoś do podtrzymania akumulatora coś co zapewni mi ładowanie akumulatora, pod mover ewentualnie 2-3 dniowe trasy bez możliwości podłączenia się pod 230v, aby odpalić jakieś oświetlenie albo wentylator i aby jeszcze starczyło prądu pod mover. Akumulator albo obecny 65ah albo kupię większy ale nie większy niż 100ah 

Jaki kupić panem (moc) i jaki do tego regulator.

11 godzin temu, jacekzoo napisał:

Zapytałem o pojemność aku bo trochę dziwne że w drodze brakuje Ci prądu. Ja teraz u siebie jestem w trakcie rozładowywania aku do zrobienia testu, aku 100ah, od piątku godz 16 bez przerwy włączone jest całe oświetlenie budy i napięcie spadło raptem z 13,5 na 12,3. Też będę kupował aku, i daje troche mniejszy, właśnie okolice 60ah. Jakie masz oświetlenie w budce? Może prościej zamiast robić całą elektrownię to wymień żarówki na ledy i daj aku 100ah i moim zdaniem jest nie do ,,przejedzenia,, nawet w kilkudniowej trasie

Tak może 2-3 razy zabrakło mi prądu i mover się wyłączył na chwilę, ale to były ekstremalne podjazdy czy wyjazdy z piachu gdzie praktycznie wpadło mi całe koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Skoro już myślisz o instalacji PV i w kontekście tego, co napisałeś, masz dwa wyjścia i to tylko teoretycznie. Instalacja PV, z uwagi na jej specyfikę działania, to sprawa tak złożona, indywidualna i zależna od mnóstwa zmiennych, że powtórzenie wyników na identycznej instalacji, które ktoś inny uzyskuje u siebie, będzie w praktyce niemożliwe. Jeśli lubisz eksperymenty, to pierwszym wyjściem jest niewielka moc instalacji, np. ok. 50 W i najtańsze elementy (oczywiście z tych sensownych). Może się okazać, że na Twoje potrzeby akurat się sprawdzi (albo i nie). Drugim wyjściem jest coś pośredniego, powiedzmy panel ok. 100 W. Przy tym wariancie jest znacznie większa szansa na zadowolenie z wydanych pieniędzy. Jeśli zamontujesz panel 50 W i jakiś prosty kontroler PWM 5 A, to wydasz na te elementy ok. 270 - 320 zł. (oczywiście bez akumulatora i osprzętu montażowego). Dla wariantu 100 W i dobrego kontrolera MPPT, będzie to kwota dwa razy większa ok. 620 - 650 zł. Moim zdaniem, korzyść z takiego zestawu wróży znacznie większe szanse powodzenia, niż dla zestawu 50 W. Wybór zawsze należy do Ciebie. Nie wiem, jaki konkretnie masz akumulator (poza jego pojemnością), ale przypuszczam, że skoro sprawdzał się do tej pory, to mógłby testowo przy tej instalacji pozostać. Nie będzie też przeszkód, abyś przy drugim wariancie instalacji, zmienił go kiedyś na pojemniejszy - nawet 90 - 100 Ah. Opisywałem to już setki razy, ale przypomnę. Dobrą zasadą w eksploatacji akumulatora przeznaczonego do instalacji w przyczepie jest taka jego eksploatacja, aby nie rozładowywać go bardziej, niż o ok. 30 % jego ogólnej pojemności. Naturalnie w wyjątkowych sytuacjach może to być więcej, np. do 50 %, czy już w ogóle marginalnie, np. do 80 % (zależnie od rodzaju / typu akumulatora), ale powinny to być sytuacje naprawdę wyjątkowe. Ma to znaczny wpływ na ogólną kondycję akumulatora i jego długość życia (ilość cykli ładowania). Oczywistą konsekwencją takiego stanu rzeczy jest dobranie pojemności akumulatora w taki sposób, aby  dla realnych dobowych potrzeb energetycznych, nie był rozładowywany bardziej, niż o te wspomniane wcześniej ok. 30 %
Panel możesz wybrać sam, nawet ten, którego link podałeś, lub np. taki.

Przykładowe kontrolery do niego:
https://www.ledats.pl/pl/mppt/3845-kontroler-ladowania-tracer-1210an-12v24v-10a-mppt.html
https://www.ledats.pl/pl/zeglarstwo-caravaning/2706-kontroler-ladowania-tracer-1215bn-12v24v-10a-mppt.html
https://www.ledats.pl/pl/mppt/2658-kontroler-ladowania-tracer-2210rn-12v-24v-20a-mppt.html
Oczywiście to tylko przykłady, o które prosiłeś i możesz szukać tych lub podobnych elementów w zupełnie dowolnych miejscach.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2018 o 09:41, Voku napisał:

Na razie upatrzyłem sobie coś takiego, czy to odpowiedni zestaw zwłaszcza solar i regulator?

Regulator http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7122188679

 

Może z opóźnieniem ale jeszcze raz. To jest jawne oszustwo, pseudo mppt. Uczciwsi sprzedawcy piszą: Ten regulator obsługuje MPPT w ograniczonym zakresie, nie posiada przetwornicy wysokiej częstotliwości. Dobre i to, chociaż nie rozumiem mppt w ograniczonym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.