Skocz do zawartości

Sterownik, monitorowanie parametrów przyczepy przez WiFi i Internet


adicom

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiło się na tym forum kilka pomysłów na monitorowanie tego co w przyczepie piszczy.

Niektóre chyba nawet doczekały się realizacji. Chciałbym podzielić się rozwiązaniem, które od jakiegoś czasu mi pomaga monitorować temperatury w przyczepie i poziom napięcia akumulatora.

Regulator solarny mam w szafie i na wyjazdach co chwilę ją otwierałem by sprawdzić jak tam napięcie się ma :) w końcu wymyśliłem urządzenie dzięki któremu mogę to sprawdzać przez WiFi np na smartfonie.

 

Komputerek ten oparty jest na układzie esp8266 (koszt ok. 24 zł) i po uruchomieniu łączy się przez WiFi z Internetem skąd pobiera sobie aktualny czas i od tego momentu monitoruje temperaturę z 2 czujników. Możliwe jest łatwe i tanie dodawanie większej ilości czujników, bo działają one na magistrali OneWire. Mini serwerek www w układzie generuje stronę z informacją o aktualnych temperaturach i stanie akumulatora. Oprócz tego układ zapamiętuje te parametry z ostatnich godzin i obrazuje je graficznie.

 

Wygląda to na razie tak:

 

wifi_computer.png

 

Dla ciekawych - można sprawdzić czy aktualnie przyczepa nie nadaje, bo układ jest w Internecie :)

Zobaczycie jaki klimat ma przyczepa teraz w Gdańsku. Tylko nie wszyscy naraz, bo trudno wymagać za dużo od komputerka który jest bezpośrednio w Internecie i kosztuje 24zł ;)

 

Link tutaj:

 

http://5.185.68.180:8091/

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna rzecz jedynie trzeba mieć zasilanie 24h, widziałem coś podobnego u zachodnich sąsiadów, z możliwością monitorowania chyba temperatury, wilgotności, ciśnienia w oponach, i chyba czy jakieś drzwi lub okno nie zostało otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna rzecz jedynie trzeba mieć zasilanie 24h, widziałem coś podobnego u zachodnich sąsiadów, z możliwością monitorowania chyba temperatury, wilgotności, ciśnienia w oponach, i chyba czy jakieś drzwi lub okno nie zostało otwarte.

 

Pierwszy raz mam okazję to monitorować ale właśnie jesteśmy w trakcie najkrótszych dni w roku - do tego pochmurnych i układ mimo wszystko się bilansuje. Do tego nocowałem w przyczepie 2 dni temu korzystając z różnych odbiorników prądu przez kilka godzin (światło, TV). To trochę off-topic znów, ale solar umieszczony poziomo na dachu daje radę nawet w zimę  :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre, widzę, że u Ciebie taka sama temperatura jak u mnie - minimalnie poniżej zera.

 

Fajnie by było, gdyby pokazywała jeszcze pozycję GPS - takie zabezpieczenie na wypadek kradzieży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dodać moduł GPS, ale to skomplikuje uklad a złodziej to od razu będzie wiedział że zasilanie trzeba rozłączać itd. Trzebaby dodać osobny schowany układ z własnym zasilaniem, ale to osobny temat już

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dodać moduł GPS, ale to skomplikuje uklad a złodziej to od razu będzie wiedział że zasilanie trzeba rozłączać itd. Trzebaby dodać osobny schowany układ z własnym zasilaniem, ale to osobny temat już

no tak, ale jak podczepi przyczepe do auta to faza bedzie z auta. i w tedy moze zapamietac ostatnia pozycje przyczepy.

 

pozatym bardzo fajne usteojstwo, jak łączy sie z internetem ? Jaki koszt ?

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam układ łączy sie z WiFi i kosztuje w PL 24zl. Należy wiec mu zapewnić łączność. Ja w przyczepie mam zwykły router z wetkniętym modemem. W srodku karta ze stałym adresem IP. W routerze już tylko przekierowanie portów i rezerwacja adresu.

Jeśli chodzi o to co piszesz to chce jeszcze dorobić funkcję poziomowania - więc dodam akcelerometry. W sytuacji gdy już one będą, to można monitorować poruszanie przyczepą i wysyłać informacje o tym. Bez modułu GPS mozna skanować nazwy sieci w pobliżu których będzie sie znajdować przyczepa. Można też jakaś usługę sieci komórkowej wykorzystać może do lokalizacji aktywnej karty SIM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie na hasło esp8266 takie coś kupisz :)

 

Do tego 2 czujniki DS18B20 (można więcej jeśli chcemy w większej ilości miejsc mierzyć temperaturę) i kilka rezystorów różnej maści się przyda - na razie wystarczą 3: jeden do czujników temperatury i 2 do zbudowania dzielnika napięcia (trzeba obniżyć napięcie z poziomu jaki mierzymy np. 15V do 3,3V).

Do tego oczywiście potrzebny jest program. Jeśli ktoś potrzebuje w takiej postaci jak teraz to się podzielę rzecz jasna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.