Skocz do zawartości

Budowa ścian z laminatu prefabrykowanego


Rekomendowane odpowiedzi

P.S. co w tym dziwnego że kleił kawałki 10cm. To naturalne i godne pochwały, że robi próby i sprawdza zachowanie się materiałów którymi chce operować i nie miał z nimi doświadczenia.

 

Ghosrider jeszcze jedna BARDZO WAŻNA sprawa, żywica(epidian, polimal) szybciej żeluje w dużej masie-czasem bardzo szybko-żywica wyłożona z wiaderka cienko na płaską powierzchnie będzie żelować przykładowo 15min(zależnie od temp. itp) a to co zostanie w wiaderku w warstwie o grubości np.2cm i nie zdążysz wyłożyć zacznie się silnie grzać i stanie w 5min. Taka pozostawiona żywica może się zagotować wydzielając niezdrowy gryzący odór lub w skrajnym przypadku zapalić. Nigdy nie zostawiaj w wiaderku większej ilości żywicy!!! Wylej ją np. np. na śmieci, wtedy w cienkkiej warstwie utwardzi się w niskiej temperaturze. To co napisałem jest naprawdę ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 natomiast co do żywic i sanwichów-robiłeś?

Z żywicami, miałem do czynienia przy budowie jachtu, laminowaniu dachu mojej cepki (dach jest z laminatu poliestrowego), a ściany w całości naprawiałem, demontując i klejąc całość na leżąco, oraz bez demontażu i klejąc całą blachę w pionie, więc jako takie doświadczenie mam i bardzo odradzam klejenie żywicą ścian w całości. Trzeba to robić dokładnie i powoli, bo każe zwichrowanie (przy klejeniu żywicą trzeba się trochę śpieszyć) później będzie widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, zgadzam się z tobą. Po prostu do klejenia płyt warstwowych stosuje się kleje poliuretanowe. I to zarówno w budownictwie jak i w produkcji przyczep kempingowych jak i kamperów. Z powodu naszej polemiki zaczęłam się zastanawiać dlaczego nie epoksydy? Z samego zastanawiania się (bez konsultacji z wujkiem Google) wyszło mi, że łatwiejsza aplikacja, większa wydajność, bezpieczniejsze dla ludzi i środowiska, wystarczające dla tego zastosowania i w końcu chyba tańsze, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty. Oczywiście w warunkach domowych można kleić Epidianem 5 stosując się do wskazówek maciejkos łącznie z klejeniem po kawałku. Ja jednak poszłabym w poliuretany , bo z praktyki znam obydwa kleje. Ale to byłby mój wybór. Po paru latach przerwy (emerytka) nie odnalazłam wielu z moich starych znajomych PU, ale ten jest: https://pol.sika.com/pl/przemysl/przemysl/01a004/01a004sa07.html i to z górnej półki. Acha, jest jeszcze jedna metoda, stosowana przy naprawach na przyczepie: zastosowanie kitów klejach-uszczelniających MS. (https://denbraven.pl/produkt.php?idp=345&idg=4&idm=1&zastosowania= https://www.soudal.pl/ms-polimery-menu/item/722-fix-all-high-tack )Zalety: Klej jest całkowicie bezpieczny, skuteczny i nie wymaga długiego docisku. Wady: Koszty, trudności z nakładaniem. Musisz też zdawać sobie sprawę, że szczególnie przy zastosowaniu na poszycie zewnętrzne gładkiej blachy lub laminatu istnieje niebezpieczeństwo odwzorowania wszelkich nierówności rdzenia na ścianie zewnętrznej. Mogą być również widoczne w postaci załamania światła ślady po nakładaniu gęstego kleju (epoksyd, MS). Jeżeli to cię pocieszy, mają z tym problem nawet producenci przyczep. Do mycia narzędzi proponuję UNIESTROL znacznie bezpieczniejszy od acetonu i równie skuteczny. I nie polecam wylewania żywicy do śmieci. Lepiej zalać pozostałość w wiadrze wodą i dopiero po utwardzeniu usunąć żywicę (wybaczcie ochrona środowiska i bezpieczeństwo to mój konik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnią sobotę, zabrałem się za naprawy uszkodzeń bakisty (kilka pęknięć, wyłamane fragmenty krawędzi przy klapie), oraz zderzaka. Działałem polimalem. Dobrze sobie przećwiczyć prace na mniejszych elementach, żeby wyczuć temat. Rozrabiałem sobie taką dużą chochlę żywicy z utwardzaczem - większej ilości nie byłbym w stanie wyrobić. Tak jak pisał maciejkos, zaczyna się reakcja, pojawiają się gluty, nie da się już taką żywicą laminować, trzeba rozrobić nową porcję. Pytanie, czy przy rozrabianiu podobnej ilości epidianu (powiedzmy pół litra)  wymieszaniu go z krzemionką, ile mam czasu na klejenie ?

 

maciejkos - pisałeś że ważne jest to zmieszanie żywicy z krzemionką aby uzyskać gęstą masę, natomiast nomadka pisze o przewadze klejów poliuretanowych - że są łatwiejsze w aplikacji (czy to znaczy że są rzadsze i lepiej się rozprowadzają ?) i mają dłuższy czas otwarty. 

 

Jak robiłem tą próbę naklejenia małego kwadracika laminatu na styrodur, nie rozrabiałem żywicy z krzemionką, po prostu posmarowałem płaski styrodur żywicą za pomocą pędzla i przyłożyłem ten laminat, aby zobaczyć jak się chwyci i czy zareaguje. Następnym razem zrobię próbę na większej powierzchni i spróbuje też z krzemionką za pomocą grzebienia. 

Myślę że zrobię też próbę z tym klejem SikaForce® 7710 L35

 

Tak jak sugerował maciejkos - zakupiony mam już styrodur xps rowkowany :) Niestety w interesujących mnie grubościach, nie znalazłem go na składach budowlanych, musiałem zamówić przez neta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nomadka - odnośnie tego kleju SikaForce, doczytałem w karcie informacyjnej produktu (w sumie to o czym już przecież było wcześniej wspomniane w wątku  :mlot: ) - Łączone elementy powinny przebywać pod obciążeniem min. 200 g/cm2...  W warunkach domowych/garażowych jest z tym problem :( Masz doświadczenie z używaniem takiego kleju bez prasy ? Może się to udać, czy nawet nie ma sensu robić próby ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam doświadczenia „garażowego”. W firmie mieliśmy prasę płytową i próżniową. O uproszczonej metodzie docisku np. płytami sklejki, czy płytą podłogi mówił nam dostawca klejów, więc przyjmuję to za wiarygodne. Moim zdaniem z klejem nierosnącym powinno się udać. Możesz zrobić próbę, możesz porozmawiać z technologami w Sika. Na form też ktoś pisał o klejeniu poliuretanami. Może się odezwie.

Ja też zastanawiałam się dlaczego maciejkos uważa za konieczne dodawanie do bardzo przecież gęstego Epidianu 5. Moim zdaniem byłoby to zasadne na krzywiznach (dodatek krzemionki koloidalnej zapobiega ściekaniu żywicy) ale panele są płaskie. Być może zagęszczona żywica jest położona grubszą warstwą i dzięki temu udaje się kleić bez docisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epidian 5 mimo swojej konzystencji przypominającej miód rozpływa się w ciągu kilku sek po zaciągnięciu grzebieniem. Dociskanie polimerów metodą chałupniczą na pewno ma sens tylko warstwy ścian trzeba by ułożyć na jakimś mega pancernym blacie który się nie ugnie pod ciężarem obciążników dociskających wspomniane przez nomadkę płyty, które z racji tego że powinny równierz być w tym przypadku sztywne swoje muszą ważyć. Więc pozostaje kwestia opłacalności robienia takiego mocnego blatu i kupowania dodatkowo płyt dociskających na jedną robotę. Natomiast na próbę możesz spróbować kleić paski styroduru na polimer. Tu dociskając taki pasek po kolei wywierasz nacisk punktowy i może się udać.

 

Też chciałem na początku iść w polimery ale po konsultacji z fachowcem(ja nie miałem styczności kilkanaście lat) ....zostałem szczerze mówiąc wyśmiany. Niestety metody "produkcyjne" często nijak się mają do metod warsztatowych.

Nomadka może uda ci się zorientować czym zagęścić taki klej polimerowy wtedy można by go potraktować grzebieniem.

 

Ghostrider, na pytania wcześniej zadane odpowiem potem, piszę w przerwie na fajka przy produkcji własnej czepy.

 

P.S. Nie upieram się przy epidianach. W końcu ktoś konkretnie podjął temat alternatywny temat klejenia, także nomadka drąż sprawę u znajomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tu dociskając taki pasek po kolei wywierasz nacisk punktowy i może się udać.

 

 

 

Jak tak będzie robione, to chciałbym widzieć efekt całkowity na zdjęciach, ale w oświetleniu halogenem stycznie do całej powierzchni zewnętrznej

Życzę szczęścia, bo w/g mnie bez klejenia całości nie wyjdzie bez załamań powierzchni. Na raty to w ORSie.(takie powiedzenie z PRLu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak będzie robione, to chciałbym widzieć efekt całkowity na zdjęciach, ale w oświetleniu halogenem stycznie do całej powierzchni zewnętrznej

Życzę szczęścia, bo w/g mnie bez klejenia całości nie wyjdzie bez załamań powierzchni. Na raty to w ORSie.(takie powiedzenie z PRLu)

 

Ja też jestem ciekawy jak to wyjdzie :) Maciejkos kleił paski, ale on miał laminat który sam robił, leżał mu idealnie płasko na stole. Ja również będę robił to na dużym, sztywnym, gładkim stole z płyt, ale laminat będzie prefabrykowany z rolki - nie mam takiego skilla jak Maciej, więc się nie podejmę próby laminowania całej ściany zewnętrznej. W tym tygodniu jadę po ten laminat gotowy, zobaczymy jak równy on będzie i jak się będzie rozkładał po rozwinięciu na płaskiej powierzchni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może na szybko w punktach:

  1. Nie kupuj laminatu pofalowanego – to brak

  2. 20kg/m2 to wcale nie jest dużo, chociaż jakoś nie doczytałam tego w KTpds_SikaForce-7710_L35_pl_v1_11-09.pdf 

  3. Do nakładania kleju poliuretanowego może się przydać wałek z zasobnikiem. http://dysza.pl/reczne-nakladarki-kleju-pizzi-officine/213-reczna-nakladarka-kleju-180-mm-z-walkiem-gumowym-pizzi-officine.html 

  4. Przed nałożeniem kleju przygotuj szkielet, wykroje styroduru i sklejki na poszycie wewnętrzne (To będzie sklejka?)

  5. Budowa sandwicha wygląda tak:

    1. nałożenie kleju na poszycie zewnętrzne,

    2. ułożenie szkieletu na poszyciu zewnętrznym,

    3. wypełnienie szkieletu styrodurem,

    4. nałożenie kleju na szkielet i styrodur

    5. przykrycie rdzenia wykrojami sklejki poszycia wewnętrznego,

    6. dociśnięcie klejonej ściany płytą

Najlepiej najpierw przećwiczyć składanie składanie „kanapki” na sucho bez, kleju.

Edytowane przez nomadka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może na szybko w punktach:

Najlepiej najpierw przećwiczyć składanie składanie „kanapki” na sucho bez, kleju.

Nie widziałam całości swojego postu. A cytowany jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne, że sprzedają laminat pofałdowany, gdyż jest w rolkach. Laminat też sprzedaje f-ma DUNI z Nowego Sącza. Także im można zlecić budowę ścian w/g swojego projektu. Mają dostęp do prasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że to akurat tylko na zdjęciu był pofałdowany :) I tak się składa, że to właśnie w firmie DUNI dziś byłem po ten laminat :D tak jak napisałeś, sprzedają z rolki :) Wyceniałem nawet u nich ściany według mojego projektu, ale trochę przekroczyło to mój budżet, więc zdecydowałem się podjąć wyzwania i robimy sami z kolegą. A  laminat udało mi się u nich kupić w naprawdę mega cenie (jakaś końcówka rolki się trafiła). Kupiłem u nich też nowe listy rogowe, uszczelki, posłuchałem trochę rad, przyglądnąłem się jak oni robią. Bardzo fajna firma, polecam ! Pewnie coś o nich więcej potem wspomnę, ale to już jak zacznę właściwą robotę i będę miał co pokazać na foto. Na razie w tym miesiącu gromadzę wszystkie potrzebne materiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.