Skocz do zawartości

Coś kradnie prąd z akumulatora


kalapan

Rekomendowane odpowiedzi

To spróbuj ją odłączyć na próbę.

 

Ta ładowarka raczej nastawiona jest na to, że jest stale podpięta do sieci, i doładowuje aku w miarę potrzeby, ale raczej nie jest przystosowana do powieszenia na akumulatorze bez zasilania z sieci. W tych kosztach nie spodziewałbym się bardziej wyrafinowanego zabezpieczenia, niż np. diody zabezpieczające przed "powrotem" prądu.

 

No właśnie ją odłączyłem, dzięki temu przekonałem się, że to właśnie ona żre prąd.Być może tak jest, że nie jest to ładowarka do podwieszenia na akumulatorze bez zasilania z sieci. Nie wiem, nie znam się na tym. Powodem całego zła jest ta właśnie ładowarka -  Cyfrowy prostownik 12V 24V CBC-10 everActive 2-10A. Gdzieś już przestrzegałem innych przed kupnem tej ładowarki, bowiem po podłączeniu stwierdziłem, że podczas ładowania buczy jak stary baran, jest głośna, wręcz nie do zniesienia w tak małym pomieszczeniu, jak nasze budki. A teraz doszło jeszcze pożeranie prądu.

Nie wytrzymałem i poleciałem jeszcze raz do garażu, sprawdzałem dwa razy - zawsze to samo - żre 0,130A  i jakby nie mierzył zawsze to samo.Natychmiast na  próbę podłączyłem ładowarkę biedronkową - i okazało się, że biedronkowa pobiera mi 0,040A !! Nie wiem, czy to dużo , czy mało, ale  to przepaść w porównaniu z tym buczącym evermActive.

Jedno co trzeba dodać, to biedronkowa ładowarka kosztuje 55 zł, a to podłe buczadło 139 zł.Pewna różnica...

No cóż, ostatnie pomiary mnie uspokoiły, dzięki bogu i partii mam dwie nowe ładowarki biedronkowe, więc wiem co teraz mam podłączyć na stałe. A tego buczącego chwasta jutro wyrwę z korzeniami i wypieprzę przez płot do sąsiada, on zbiera wszystko...

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wygląda mi na to, że albo masz źle ustawiony zakres pomiarowy, albo źle go interpretujesz :hmm:

Mogło być: 0,013 A i 0,004 A

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi na to, że albo masz źle ustawiony zakres pomiarowy, albo źle go interpretujesz :hmm:

 

To już sam nie wiem, zawsze tak samo mierzyłem , podobnie w samochodach.Nastawiam miernik na 10A, który pokazuje mi w tym momencie 0.00 A Zdejmuję klemę + i przykładam + miernika do + akumulatora, a - miernika do klemy + i odczytuję pomiar. Zawsze tak mierzyłem i niby było dobrze. Przy takim sposobie mierzenia jedna ładowarka pokazuje mi pobór 0,13 A , a biedronkowa 0,04 A. Inaczej mierzyć nie potrafię.

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wszystko jest odłączone, inaczej być nie może , mam taką klemę, w którą wchodzi wszystko.

 

041b613852d51c6cmed.jpg

 

W tym momencie pobiera mi 0,13A, po wyjęciu tego pierwszego z brzegu bezpiecznika, który jest od ładowarki pobór spada natychmiast do 0,02A. Włożę go skacze ponownie na 0,130A i tak w kółko.

Podpinam ładowarkę biedronkową i pomiar wskazuje dokładnie 0,04A, próby robiłem po 3 razy i zawsze to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem wyżej - Nastawiam miernik na 10A, który pokazuje mi w tym momencie 0.00 A Zdejmuję klemę + i przykładam + miernika do + akumulatora, a - miernika do klemy + i odczytuję pomiar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozostają dwie możliwości: uszkodzenie 2 ładowarek (mało prawdopodobne) i wewnętrzne zwarcie w akumulatorze.

Zrób taki sam pomiar z tymi ładowarkami i na 100 % sprawnym akumulatorze - powinieneś mieć wskazanie 0.00

PS

Chyba, że jednak nie masz odłączonych wszystkich odbiorników - na foto widzę przy klemie kilka przewodów :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozostają dwie możliwości: uszkodzenie 2 ładowarek (mało prawdopodobne) i wewnętrzne zwarcie w akumulatorze.

Zrób taki sam pomiar z tymi ładowarkami i na 100 % sprawnym akumulatorze - powinieneś mieć wskazanie 0.00

 

Uszkodzenie 2 nowiutkich ładowarek, to mało prawdopodobne.Wewnętrzne zwarcie w akumulatorze jest nawet możliwe, bo przecież to 4 letni staruszek.Kupiłem nówkę akumulator, ani razu jeszcze nie podłączony.Trzyma od początku równe 12,95 V, nawet nie miałem okazji go ładować, bo chyba nie ma po co? Dla pewności wyjąłem trzecią ładowarkę , oczywiście nówkę sztukę biedronkową i pokazuje to samo.

Ale nie wytrzymałem, bo jestem upierdliwcem  :]  i poleciałem do garażu przynieść ową ładowarkę biedronkową i dokonałem próby na  "sucho" w domu. Podłączyłem ładowarkę biedronkową na krotko pod nówkę akumulator.Przecież to praktycznie dokładnie to samo podłączenie co w budce i co się okazało ? Pokazuję niezbity dowód:

 

e169dbad8f3d6e1bgen.jpg

 

Dla pewności użyłem 2 mierników i 2 ładowarki nówki sztuki.

Ten miernik pokazany na zdjęciu jest naturalnie kiepskiej jakości, ale wyjęty z pudełka - również nówka sztuka, jeszcze folii z niego nie zdjąłem  :]

Czyli w tym układzie wszystko jest 100% nowe, a  wszystkie pomiary jednakowe i inaczej być nie chce.

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, to opisałem już powyżej.Jak wiesz jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie, ale wydaje mi się, że ten wynik jest do przyjęcia.Podobne wyniki miałem w samochodach i problemu nie miałem.Ale samochodem jeździ się częściej, raczej nie  stawia się go na całą zimę.Pewnie, że człowiek by się cieszył gdyby wynik był kompletnym zerem, jak to sugerowałeś, ale niestety -jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma  :]

 

A tak na marginesie - co sądzisz o tej drugiej ładowarce? Wynik 0,130A, to jednak pewne zaskoczenie i raczej do przyjęcia nie jest, no chyba żeby buda 365 dni w roku była podłączona do zasilania z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, możesz przy ładowarce Biedronkowej pozostać :hmm:

Pamiętać jednak musisz, że podczas dłuższego pozostawienia przyczepy bez podłączenia do ~230 V, trzeba odłączać akumulator od wszystkich podłączonych urządzeń, dlatego "hebel" w przyczepie jest niezbędny. Inaczej, w przypadku np. tej ładowarki, pobierze ona ok. 28 Ah z accu przez 1 miesiąc ;)

 

130 mA jest nie do przyjęcia, jeśli ładowarka ma być cały czas podpięta do accu. Trzeba by było zawsze mieć pewność, że będzie mieć nieprzerwany dopływ zasilania, a ewentualne jego przerwy nie powinny być zbyt długie.

 

Biorąc pod uwagę wiele wątpliwości odnośnie tych najbardziej popularnych ładowarek, które pojawiają się w wielu wątkach, napisałem kilka słów o każdej z nich, aby każdy mógł wybrać sobie cechy i model najbardziej odpowiedni do własnych potrzeb - zapraszam do przeczytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Biorąc pod uwagę wiele wątpliwości odnośnie tych najbardziej popularnych ładowarek, które pojawiają się w wielu wątkach, napisałem kilka słów o każdej z nich, aby każdy mógł wybrać sobie cechy i model najbardziej odpowiedni do własnych potrzeb - zapraszam do przeczytania.

 

Jak tylko temat się pojawi, chętnie go poczytam, ale już teraz ubolewam nad tym, że nie pojawił się zanim dokonałem nieprzemyślanego zakupu tej oto ładowarki , którą to przypominam po raz trzeci, ku przestrodze potencjalnych nabywców :

 

CYFROWY prostownik 12V 24V CBC-10 everActive 2-10A

 

To jest ten złom elektroniczny, kradnący prąd z akumulatora  około  0,130A....  Chcesz mieć coś dobrego - to kup coś innego... Wyrzucone w błoto 139 zł + przesyłka

Amen

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz prąd po przełożeniu przewodu pomiarowego z 20A do mA i przełączeniu na 200mA, to poprawi dokładność pomiaru, zakres 20A jest za duży do małych prądów, w tej pozycji co teraz to możesz sprawdzić prąd ładowania, czy jest 5 czy 10 A.

 

Wysłane z mojego Tapatalka

 

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.