Skocz do zawartości

Wymiana żarówek halogenowych na led


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zakupiłem ledy w zastępstwie za halogeny. Takie:

post-8-0-21995300-1511249124_thumb.jpg

 

I ogólnie byłem bardzo zadowolony do czasu podłączenia 230V do budki. Zasilanie na nie idzie przez transformator Miko MK 120. Dopóki były zasilane z akumulatora świeciły ładnie i wydzielały minimum ciepła. Po podłączeniu 230V grzeją się mocniej od halogenu i zaczynają śmierdzieć dość mocno plastikiem. Kable, transformator pozostają chłodne. 

Napięcie wchodzące na led to:

- 11,98V przez transformator z podłączonym 230V

- 12,3-13,5V na akumulatorze

Napięcie wchodzące na żarówki halogenów:

- 10,98V przy 230V

- 12,3-13,5V na akumulatorze.

 

Na halogenach nic niepokojącego nie widzę i wróciłem do nich. O co może chodzić?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że u mnie zasilacz daje 17-18v na wyjściu i pali przez to ledy. Radio już też mi załatwił. Dlatego odłączyłem całkowicie zasilacz z 220/12 i zostawiłem po akumulatorze. Dołożyłem tylko ładowanie aku po podpięciu 220v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda tylko w domu mam LEDy więc zasilam tylko z sieci: do LEDów są specjalne stabilizowane zasilacze zdolne podać odpowiednio dużą moc, a napięcie jest pewne co zapewnia stabilizator wbudowany w zasilacz. Jeśli nie masz stabilizowanego zasilacza (najelpiej dydykowanego do zasilania LED), może on podawać nie napięcie stałe, a przemienne (nie wyprostowane, jedynie obniżone z 230 na 12) albo zmienne (połówki sinusoidy, wyprostowane z sieciowej pełnej sinusoidy). To może oszukiwać miernik, jeśli ustawiony jest na pomiar napięcia stałego. Dla zwykłych żarówek, takie napięcie jest OK, dla diod i większości elektroniki nie jest właściwe.


potrzebujesz pewnie czegoś takiego, tylko o mocy odpowiedniej dla odbiorników:

https://allegro.pl/listing?string=zasilacz%20led%2012v%20200w&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-hou-1-2-1003

Edytowane przez Lza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zastosował coś takiego, co automatycznie wykrywa podłączenie przyczepki do 230v i przełącza zasilanie zarowek led z akumulatora na zasilacz.

Niestety mam za mało praktyki,cżeby podpowiedzieć jakich elementów użyć, ale może ktoś inny będzie wiedział.

 

post-17565-0-37239800-1511394009_thumb.jpg

Ja bym zastosował coś takiego, co automatycznie wykrywa podłączenie przyczepki do 230v i przełącza zasilanie zarowek led z akumulatora na zasilacz.

Niestety mam za mało praktyki,cżeby podpowiedzieć jakich elementów użyć, ale może ktoś inny będzie wiedział.

 

post-17565-0-37239800-1511394009_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miko teoretycznie tak przełącza. Tylko chyba ledy mu nie pasują :niewiem:

 

Chyba najprościej będzie mi przejść na pełne zasilanie z akumulatora, albo pozostać przy halogenach. Prądu 12V w sumie mi nie brakuje.

 

Dzięki za objaśnienie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mi przychodzi do głowy - są w sprzedaży stabilizatory napięcia i kondensatory i kosztują po kilka zł/sztukę  Można z tego wykonać stabilizator napięcia, tak jak tu na pierwszym lub drugim obrazku: http://mirley.firlej.org/uniwersalne_minizasilacze, a może nawet da się na allle lub ali kupić już gotowe moduły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Przez przypadek wpadłem do elektrycznego z ledami. Wziąłem do testów takie moduły, barwa pośrednia pomiędzy zimną a ciepłą ... za 5szt zapłaciłem 9zł ... plafon przerobiony pięknie świecą.

 

7c42a4dded926e111830480d322aff6e.jpg

 

6a9ef96b8347b1eabafe7d2465acb105.jpg

 

 

e95abc275c8181cc58c592b6c02e9a95.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.