Skocz do zawartości

Pomoc w poprawnym skonfigurowaniu instalacji prądowej przyczepy


S&A

Rekomendowane odpowiedzi

Po wymianie oświetlenia zewnętrznego na LED okazało się, że mamy na rufie choinkę :lol:SAAB puszcza po CANie impulsy wykrywania przepalonych żarówek, które wzbudzają LEDy...

Zacząłem drążyć temat od strony samochodu, ale producent nie przewidział możliwości wyłączenia kontroli przepalonych żarówek, a oryginalny moduł wiązki haka również nie jest dostosowany do obsługi LED. Pozostała strona przyczepy...

Od zaprzyjaźnionego dostawcy pobrałem na próbę moduł (LED CONTROL BOX - w załączniku dokładny opis urządzenia) produkowany przez tę samą firmę co lampy, ponieważ dowiedziałem się, że w 99% likwiduje problemy z mrugającymi lampami. Niestety nie w przypadku Saaba. Ten skurczybyk puszcza impulsy tak "małe", że nawet ten moduł ich nie wyłapuje.

Ktoś może ma jakiś patent na to? Bo z tego co już przerobiłem, to pozostaje mi skonstruowanie czegoś na wzór takiego modułu, ale na to jestem za słaby z "elektroniki" żeby wiedzieć dokładnie (obliczyć) jakich komponentów mam użyć.

 

PS

co najlepsze, to tylko postojówki nie mrugają, bo pod obwód są podłączone też białe obrysówki z przodu i tylne boczne, czyli dodatkowe 4 światła.

led1.jpg

led2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś mnie poprawi, albo przyzna rację, ale skoro opór to napięcie/natężenie, a moc to napięcie*natężenie, to dla standardowej żarówki w lampach tylnych 21W opór wynosi 9,86 Ohm (oczywiście przy założeniu napięcia w trakcie jazdy 14,4 V) , to taki rezystor 50W 10Ohm powinien zdać egzamin (oczywiście po sztuce wpięty w obwód każdej migającej żarówki). Dobrze myślę?

wtedy 6 takich rezystorów przykręcam do kątownika alu i ten dopiero do ramy przyczepy, a kable do środka i wpinam w odpowiednie miejsca. Masa jest wspólna dla wszystkich, więc tu pikuś, a resztę wpiąć w odpowiednie miejsca instalacji z tyłu i gotowe.

Edytowane przez S&A
. (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj dalsza cześć wymiany oświetlenia wewnętrznego w cepce, a przy okazji zmontowałem podłączenie grilla zewnętrznego i zmieniłem oponę i dętkę w kole manewrowym ;-)

Jutro na 9:30 jadę do AllCamp na wiosenny przegląd przyczepy, w jak wrócę to dalej będę grzebał ;-)

Plan jest taki, żeby cepka była w niedzielę wieczorem gotowa do wyjazdów na sezon!


PS
Okazało się, że z lampami to nie taki prosty temat, więc to opiszę w osobnym wątku ;-)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ci poszło  wyprowadzenie gazu do grilla i wymiana węża i reduktora? Też wszystko kupiłem nowe i muszę zamontować.Aż się boję tego ruszać, bo jak założę dwójnik i nowy reduktor to nie wiem czy nie będzie mi to haczyło o pokrywę bakisty :(  Wsadziłem butlę 11 kg i mogę z tym mieć problemy.  Ja dzisiaj wymieniałem w dwóch lampach taśmy led bo mi  znowu mrugać zaczęły.Teraz kupiłem droższe taśmy i zobaczę co będzie dalej. Później walczyłem z zaczepem , bo wymieniłem na AKS 1300 i mam problemy z mieszkiem.Nigdzie nie mogę dostać mieszka na moje suwadło.Ma średnicę 35 mm i nie mogę dostać mieszka z kołnierzem na tych właśnie 35 mm .Są , ale na 45 mm ,50 mm i większe - ale na 35 mm nie uświadczysz . I teraz mieszek lata mi po suwadle jak żyd po pustym sklepie :(  Coś muszę z tym zrobić. kupiłem już 3 mieszki i żaden nie pasuje, nawet ten dedykowany do mojego zaczepu.Stary zaczep miał na końcu kołnierz i mieszek na niego właził, a na AKS nie da się nałożyć. A nawet jak bym kupił taki co by się dało nałożyć aż na pierwszą śrubę, to nie mogę bo mam do kompletu zabezpieczenie Alko Safety, więc  mieszek nie może nachodzić na zaczep :( Jednym słowem kicha panie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ci poszło  wyprowadzenie gazu do grilla i wymiana węża i reduktora? Też wszystko kupiłem nowe i muszę zamontować.Aż się boję tego ruszać, bo jak założę dwójnik i nowy reduktor to nie wiem czy nie będzie mi to haczyło o pokrywę bakisty   Wsadziłem butlę 11 kg i mogę z tym mieć problemy.


To dziecinnie proste, bo wszystko skręcasz w całość i pasuje P&P. Rozmiarowo też nie ma tragedii ;-)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


zostało mi do wykonania:
  • wymiana oświetlenia wewnętrznego na LED
  • montaż oświetlenia zewnętrznego LED
  • wyprowadzenie gazu do grilla + wymiana węża giętkiego i reduktora


Melduje wykonanie zadania.
Wszystko gotowe, niestety zdjęć zapomniałem zrobić :-( ale Żona jest mega zadowolona i to jest najważniejsze ;-)

Zdjęcia wstawię w święta bo będę robił podłączenie 230V na stałe w miejscu postojowym ;-)

Pierwsze km w sezonie zrobione, co prawda tylko na przegląd ale jednak ;-)
90b3a5669dfda9076c2ee634658ae2ed.jpg


PS
Jak rozwiąże problem ze światłami to stworzę nowy temat i dokładnie wszystko opiszę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą dorzucam zdjęcia ;-)

Centrum zasiania i sterowania:
622dc7347d7777805c5aa2231d9e411e.jpg0989cf24ac48867c0da5164427089b23.jpg
Pierwszy ‚topgun’ od góry podaje prąd na skrzynkę bezpieczników, drugi to dodatkowe chłodzenie lodówki, a trzeci to obejście przekaźnika do ładowania aku, czyli awaryjne podanie prądu z aku samochodu bez jego włączania (bo przekaźnik powoduje puszczenie prądu z PINu 9 również po stacyjce) a kabelkologia poniżej ;

c092551086d92fb397e8d08f8df837b0.jpg20c0e3f10bf6567134160cb4b60a81f4.jpg
Powyżej „bebechy” i na gotowo ;-)

5b7bd2d36bad75808a9c19138c0cb193.jpg7105688a71ebd8cf97acbb8a320e65a9.jpgccbe72f7643191e0573f10b652076f5c.jpg3794fcb29f74e57f71129a2bf1de96b6.jpgb387f50c7508a63efa221519c42e1b24.jpg

Powyżej zdjęcia oświetlenia po zmianach.
Na 230V pozostawiłem tylko lampę nad stołem w jadalni. W sypialni RGB ze sterownikiem, reszta ciepły biały (przejście-nad lustrem, kuchnia, jadalnia-pod maskownicami firanek, łazienka i dodałem nad wejściem oraz na zewnątrz (dwa małe sterowniki ze ściemniaczami widać na foto)


A teraz pytanie, czy na regulatorze MPT powinien być prąd na + i - źródła zasilania? Bo u mnie pomimo odłączonego auta mam na wejściu z PINu 9 mam prąd, więc to na pewno regulator podaje napięcie...




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie cacy, ale ta przetwornica na zewnątrz łóżka to mi się kompletnie nie widzi ;) Ten przedłużacz przy piecyku też osobiście bym nie zrobił, ja nie cierpię  choćby centymetra kabelka tam gdzie chodzę. Wiem, że czasami ciężko jest przeprowadzić kable, a gniazdo gdzieś by się przydało, sam nie mam 230V na końcu przyczepy i coś muszę zmajstrować.Ale choćby nie wiem co, to najwyżej pójdę z kablem w peszlu pod przyczepą i wyjdę pod tylnym siedzeniem, ale nawet centymetra kabla nie zrobię tam gdzie chodzę, albo gdzie będzie on widoczny. Ale ja wiem, że głupiego robota się trzyma i przez to robię wszystko dwa razy dłużej jak powinienem :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica była tam od poprzedniego właściciela, jedynie doprowadziłem prąd grubymi kablami ;-)

A listwa całkowicie się chowa pod panel sterowania, do zdjęcia była wyciągnięta ;-)

PS
Ty piszesz, że musisz pociągnąć zwykłe gniazdko na tył, a ja muszę 12V i USB, bo teraz nie mam gdzie przy stole w jadalni podłączyć kompa czy podładować telefonu :-/

A teraz pytanie, czy na regulatorze MPT powinien być prąd na + i - źródła zasilania? Bo u mnie pomimo odłączonego auta mam na wejściu z PINu 9 mam prąd, więc to na pewno regulator podaje napięcie...


Mógłby ktoś to sprawdzić ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gratulacje przeprowadzonych prac

Dzieki ;-)

2. Jeżeli nie zrobisz jakiegoś separatora to będzie napięcie na wtyczce.

No ale właśnie dlaczego?

3. Regulator masz PWM A nie MPPT

Sorki, mój błąd szybkiego pisania, oczywiście masz racje ;-)

Może wystarczy wstawić diodę.


Możesz rozwinąć myśl ?



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem to masz na wtyczce(13pin) napięcie z aku w przyczepie?  Jeśli wstawisz diodę to będzie ładowanie z auta w stronę przyczepy ale w druga stronę już nie. Chyba o to Ci chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.