Skocz do zawartości

Pomoc w poprawnym skonfigurowaniu instalacji prądowej przyczepy


S&A

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj raczej odradzam. Znam juz przypadki gdzie taka instalacja (przetwornica zasila inst. przyczepy) nagle ktos zapomnial odlaczyc przetwornice a podal zewnetrzen 230V.

Tym samym na wyjscie przetwornicy dał napiecie i Vaeco 1000W poszla z dymem .

 

Sa przetwornice z takim zabezpieczeniem ale sa drogawe po drugie jedna juz masz .

Dasz rade na przedlurzaczu a zawsze bezpieczniej

 

Co do wyleczenia z solarow.

Tak jak rozmawialismy, dla 90% karawaningowcow zbędne. Sam dzis tez bym nie montował. Kasa wywalna niepotrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, 

A nie lepiej zrobić ładowanie aku przyczepy z samochodu w czasie jazdy ?

 Masz już kontroler do zabezpieczenia akumulatora więc nie wiele więcej potrzeba :)  - a zapomniałem w Peugeocie nie wiedzą co to pin 9-13 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, wystarczyło przeczytać parę postów wyżej i wiedziałbyś, że właśnie po to był zakupiony kontroler, żeby bezpiecznie ładować cepkę w czasie jazdy. To już jest zrobione ;-)

 

A pytanie o tę modyfikacje 230V nasunęło mi się spontanicznie ;-) ale rzeczywiście nie będę niepotrzebnie kombinował, co za dużo to niezdrowo ;-)

 

PS

Mieliśmy do pewnego tematu nie wracać ;-)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2018 o 11:19, S&A napisał:

no to się u mnie temat rozwiązał o tyle, że podjęliśmy decyzję o nie montowaniu instalki PV! Po prostu w naszym przypadku jest to nieopłacalne!

@strus251, dzięki za "trzeźwy" punkt widzenia! Ty nas zaraziłeś myślą o solarach i Ty nas wyleczyłeś ;-)

Szkoda, że się wycofałeś z montażu solara, we dwójkę byłoby nam raźniej z tym walczyć.A tak pozostałem sam jak dupa na polu walki i dumam jak to wszystko mam teraz ogarnąć. Żeby chociaż ciepło było, to bym coś powoli  dłubał, a tak - ani panel przykleić, ani kable ciągnąć ;) Wszystko leży w gościnnej sypialni łącznie z moverem i tylko kłótnie mam z połowicą o porządek w domu, bo zabić się można przechodząc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już się nie mogę doczekać pierwszych ciepłych dni, żeby znów móc zacząć grzebać w cepce... podobnie jak Ty.

nie zostajesz sam, do tej pory pomagaliśmy sobie nawzajem w naszych przypadkach wieloma rozważaniami teoretycznymi (bo pytań rodziło się co niemiara ;-) ) ale daliśmy radę i teraz dalej będę Ci mocno dopingował ;-)

Najlepsze jest to, że kasa już była odłożona na cały zestaw PV... tylko licząc wszystko co jest potrzebne Struś mnie wyprostował, że jednak zwrot z inwestycji będzie tak długoletni przy naszym użytkowaniu, że szybciej cepę zmienimy ;-)

w profilu masz mój numer, więc jak zadzwonisz to na spokojnie Ci to wszystko wytłumaczę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz lepsze podejście do ewentualnych zakupów jak ja. Ja jak słynny Filip z konopi, jestem wyrywny i najpierw kupuję , a dopiero potem myślę co z tym zrobić, w przeciwnym razie przyszłaby chwila zawahania i postąpiłbym pewnie tak jak TY :wacko:  Ja już nawet nie patrzę na to , czy jest to opłacalne czy nie, bo wiadomo, że chyba nigdy taka inwestycja się nie zwróci, ale w wielu przypadkach muszę być niezależny. Nie cierpię kempingów i innych kołchozów, a poza tym często jeżdżę na działkę nad jeziorem  powidzkim i stoję tam dłużej, bo cisza i spokój, rybki, woda itd. Niestety nie mam tam prądu i szybko go nie będzie (przez wójta zgreda ) , więc muszę coś mieć. Zrobi się cieplej to pomału będę ciągnął robotę dalej i pewnie z wszelkich porad skorzystam :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Chyba masz lepsze podejście do ewentualnych zakupów jak ja. ... Ja już nawet nie patrzę na to , czy jest to opłacalne czy nie, bo wiadomo, że chyba nigdy taka inwestycja się nie zwróci, ale w wielu przypadkach muszę być niezależny.


Witam. Nie ma co patrzeć na to czy się wróci czy nie. Bo wiadomo, że nie tak szybko. Trzeba zadać sobie pytanie po co panel. W moim przypadku nie zależność. Nie lubię kempingów. Za to lubię na dzikusa na rybki sobie wyskoczyć. Cisza wędka rybki i ja z rodziną. Każdy ma swoje potrzeby. Na nie muszę mieć tv. Internetu. Po prostu odpoczynek od cywilizacji i zresetować się. Taki lubię wypoczynek. Zamiast tv to ognisko. Co prawda jak syn podrośnie to może być różnie. Narazie tv go nie interesuje. ;)

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa kolego, dokładnie to samo preferuję ja i moja połowica, tym bardziej - że jesteśmy tylko we dwoje. Wolę już słuchać bzyczenie komarów, niż wrzask nawalonych pseudo turystów. Jak mam zapłacić 100 zł za kemping z wszystkimi wygodami, bajerami  i wrzaskiem to wolę dać 200 zł, ale stanąć tam, gdzie mam spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, ale macie pełną rację i my też celujemy w niezależność.  Żebyśmy mieli jasność, to nie neguję istoty solarów, a jedynie stwierdzam, że w naszym konkretnym przypadku to bezsensowny wydatek.

 

Ale skoro aku starcza nam na 4/5 dni spokojnie, to ile razy w roku będę potrzebował go na dłużej? Wtedy zawsze mogę zabrać 2gi aku i tyle.

A to nie jedyna z opcji... więc po prostu uznaliśmy, że skoro zawsze stajemy gdzieś z max naładowanym akumulatorem, to solar nam w gruncie rzeczy niepotrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




 
Ale skoro aku starcza nam na 4/5 dni spokojnie, to ile razy w roku będę potrzebował go na dłużej? Wtedy zawsze mogę zabrać 2gi aku i tyle.
A to nie jedyna z opcji...


Jasne. Ja jak nie miałem solara to aku z cepki na każdy wyjazd na wycieczkę lądował w aucie i po takiej podróży był na Full naładowany. Tylko to trochę kłopotliwe było i nie do końca zdrowe dla aku.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

65Ah AGM i  niestety większego nie planuję zakładać, bo jego miejsce jest przed osią, a że mamy jeszcze rowery na dyszlu, to każdy kilogram się liczy.

 

U nas z aku nie ma problemu, bo cepka stoi pod domem i ładuje się ciągle, w trakcie jazdy również - z kontrolerem (schemat aktualnej instalacji jest kilka postów wcześniej), więc tak jak pisałem jest na full jak stajemy gdzieś. Doraźnie możemy też korzystać z aku auta, bo jest obejście przekaźnika, więc na różne ewentualności jesteśmy zabezpieczeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2018 o 11:57, kalapan napisał:

Żeby chociaż ciepło było, to bym coś powoli  dłubał, a tak - ani panel przykleić, ani kable ciągnąć

 

W dniu 5.02.2018 o 12:30, S&A napisał:

już się nie mogę doczekać pierwszych ciepłych dni, żeby znów móc zacząć grzebać w cepce... podobnie jak Ty.

Dzisiaj prawie cały dzień spędziłem w cepce, gorzej na zewnątrz:

20180211_200515.thumb.jpg.954771eb1887acfb2b57efa91a3241bb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

póki teraz jeszcze mrozy, to nie chcę grzać cepy bo stoi pod pokrowcem... ale jak już tylko zaczną się robić temperatury plusowe to od razu zaczynam ;-)

 

zostało mi do wykonania:

  • wymiana oświetlenia wewnętrznego na LED
  • montaż oświetlenia zewnętrznego LED
  • wyprowadzenie gazu do grilla + wymiana węża giętkiego i reduktora
  • montaż termometru lodówki
  • montaż higrometru

a z rzeczy związanych z cepą, ale nie bezpośrednio w niej to wykonanie stałego punktu podłączenia prądu 230V w miejscu postojowym ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.