Skocz do zawartości

Skoda Superb 4x4 jako holownik ?


Paweł Worach

Rekomendowane odpowiedzi

 ja osobiście bez względu czy na suchym czy na mokrym asfalcie nie czuję różnicy pomiędzy ośką a 4x4 dopinanym haldexem (bo i nie może jej być bo poprostu tył wtedy nie jest napędzany :) ) co innego np w quatrro ( prawdziwym na torsenie) tu różnica jest kolosalna, ale oczywiście  każdy ma prawo do własnych odczuć i własnego zdania ;)

Wystarczy dodać gazu - dochodzi do mikro uślizgów kół i moment obrotowy przenoszony jest z osi przedniej na tylnią. Do pewnego stopnia oczywiście. Samochodem z takim napędem nie da się praktycznie ruszyć z piskiem opon

 

EDIT: Może za spokojnie jeździsz

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 218
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie tylko Niemcy. W "polskim" dowodzie rejestracyjny też to jest.

 

Znowu 1.33... To co teraz? Jak jest w DR (2000 DMC przyczepy w przypadku wspomnianego superba) to jakiś wymysł nie mający w ogóle zastosowania.

No proszę was... jest DR (wydany w końcu w zgodzie z obowiązującym prawem) który ma podane masy i koniec.

 

Nie mam zamiaru prowokować tu kolejnej dyskusji bo na pewno do niczego nowego ona nie doprowadzi, ale nie dajmy się zwariować.

Miłego dnia życzę

 

Zgodnie z prawem produkowane są samochody, które osiągają Vmax 250 km/h.

Kierując się taką logiką, skoro legalnie został taki samochód wyprodukowany, i wprowadzony do obrotu, jazda z tą prędkością jest dopuszczalna w każdych okolicznościach i na każdej drodze, a ograniczeń prędkości wynikających ze znaków oraz prędkości dopuszczalnych na poszczególnych rodzajach dróg, nie potrzeba przestrzegać.

Więc co ci szkodzi spróbować?

DR jest wydany prawidłowo i zgodnie z prawem, co jednakże nie uchyla zastosowania innych przepisów, z których wynika ograniczenie dla danego typy hamulca.

Rzeczywiście, nie ma sensu kontynuować dyskusji, bo ona nic nie wnosi. Zmień hamulec na taki, który będzie uruchamiany z miejsca kierującego jednocześnie, jednym ruchem, wraz z hamulcem roboczym pojazdu holującego, i rzeczywiście nie ma tematu, holujesz to co w DR.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prawdą to co piszesz o działaniu haldex'a. Wystarczy dodać gazu - dochodzi do mikro uślizgów kół i moment obrotowy przenoszony jest z osi przedniej na tylnią. Do pewnego stopnia oczywiście.

 

mikro uślizgi kół w czasie normalnej jazdy po asfalcie ? nie uświadczyłem czegoś takiego (nie mówię o ruszaniu )

 

nie zamierzam się dalej rozpisywać, wystarczą mi moje własne odczucia z jady które powyżej opisałem  :ok:

 

Samochodem z takim napędem nie da się praktycznie ruszyć z piskiem opon

jak i każdym innym z napędem na jedną oś wyposażonym w system kontroli trakcji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Woytek widziałem Iveco Daily DMC 3,5t z układem pneumatyki do hamowania przyczepy ;)

 

To że opony mają homologację na Vmax np 180/210/240 a nawet 300km/h znaczy że można tyle jeździć ...?

 

Po prostu producent przewidział/homologował cięższą przyczepę ale przepisy nie dopuszczają holowania takiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek00 -wiem, czytałem twoje posty dotyczące tematu.

 

A czy widział ktoś np superba (albo inny seryjny samochód osobowy/dostawczy/terenowy) który ma instalacje do innego typu hamulca niż najazdowy?

Czyli w myśl tego, auto ma homologację do przyczepy wyposażonej w hamulec takiego typu którego ono samo (auto) nie obsługuje.

:hmm:

 

I masz od nowa...

 

Homologacji w UE też nie robi się na każdy kraj z osobna, homologacja wydana w kraju członkowskim, który nie ma ograniczeń typu 1,33 jest ważna w Polsce, ale w Polsce poza honorowaniem homologacji wydanej przez inny kraj członkowski, będzie obowiązywał w tym względzie polski przepis, czyli 1.33 (państwo członkowskie może w prawie wewnętrznym przewidzieć takie ograniczenie, a tym bardziej, że nijak nie odnosi się ono do pojazdu ciągnącego, a do masy przyczepy ze względu na zastosowany ​w przyczepie hamulec) 

 

Przepisy są uniwersalne w tym względzie, mają zastosowanie i do ciężarówek, i do osobówek, które jednak różnią się dość istotnie konstrukcyjnie.W samochodzie ciężarowym masz instalację pneumatyczną, do której dopinasz hamulce przyczepy, mało tego, hamulce działają "odwrotnie" (sprężyny domyślnie blokują hamulce, ciśnienie powietrza w układzie pneumatycznym prowadzi do ich odblokowania, wciśnięcie pedału hamulca powoduje spadek ciśnienia roboczego w układzie czyli hamowanie, rozszczelnienie pneumatyki=wymuszone samoczynne hamowanie).

 

Z uwagi na zastosowanie układów hydraulicznych w hamulcach pojazdów lekkich (osobowych, dostawczych), nie stosuje się przyłączy do podłączania przyczepy. Są inne układy, elektryczne, na zasadzie doposażenia, ale musiałaby na to homologacja, badanie techniczne itp.

 

Akurat w Polsce jest to ograniczenie 1,33, i tyle (skądinąd, może i dobrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jeden jest. W kategorii najcięższe dostawcze.

A jak ograniczymy się do osobowych (ogólnie dostępnych) to coś się znajdzie?

osobiście widziałem jedno takie auto Nissan Patrol Y61 z wyprowadzoną pneumatyką , jak chcesz wiedzieć zadzwoń do firmy Konar:

 

http://konarspj.pl/zabudowy-samochodow/ciagniki-siodlowe

 

myślę że dołożenie pneumatyki do osobówki nie jest jakimś problemem (pod warunkiem wystarczającej ilości miejsca,  działanie takiego układu bazuje na kompresorze wciskając hamulec zasadniczy w holowniku zaczyna działać "pneumatyka")

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mikro uślizgi kół w czasie normalnej jazdy po asfalcie ? nie uświadczyłem czegoś takiego (nie mówię o ruszaniu )

 

nie zamierzam się dalej rozpisywać, wystarczą mi moje własne odczucia z jady które powyżej opisałem  :ok:

 

jak i każdym innym z napędem na jedną oś wyposażonym w system kontroli trakcji

 

Zrozumiałem że rozmawiamy o tym jak coś działa a nie jakie kto ma z tym związane odczucia. Przekonałeś mnie EOT z mojej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suzuki4x4

...seryjne...

 nie posiadam takiej wiedzy czy to była seria w tym patrolu, myślę że instalacja była dokładana  ;)

 

tylko jakie to ma znaczenie ? jest przepis i tyle taki Superb 4x4 DSG mający DMC 2270kg w myśl polskiego prawa może ciągnąć przyczepę wyposażoną w hamulec najazdowy o masie DMC 1710 kg bez względu na to co mamy wpisane w dowodzie czy nam się to podoba czy nie :wacko:

 

sory takie mamy prawo, też nie mogłem w to uwierzyć  :miga:

 

i mało tego też dopuki nie zostałem uświadomiony ciągałem niejodokrotnie i po 3,5 tony by byłem przekonany że robię to zgodnie z prawem  :mlot:

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mikro uślizgi kół w czasie normalnej jazdy po asfalcie ? nie uświadczyłem czegoś takiego (nie mówię o ruszaniu )

 

nie zamierzam się dalej rozpisywać, wystarczą mi moje własne odczucia z jady które powyżej opisałem  :ok:

 

jak i każdym innym z napędem na jedną oś wyposażonym w system kontroli trakcji

 

Jak najbardziej uświadczysz te uślizgi, chociażby boczne przy szybkiej jeździe autostradowej. Haldex w takich warunkach daje dużą część napędu na tył, żeby ograniczyć podsterowność i zachować neutralne prowadzenie pojazdu.

Haldex nie jest napędem terenowym, raczej wspomagającym jazdę w normalnych warunkach drogowych, i to w sposób praktycznie niezauważalny dla kierowcy. Natomiast nawyki z jazdy "ośką" powodują, że czasami tej ingerencji napędu na 4 łapy się po prostu nie czuje, albo do niej się nie dopuszcza, np. odruchowo ujmując gazu w zakręcie czy w razie zabuksowania przednich kół na luźniejszej/mokrej/śliskiej nawierzchni. Żeby wyraźnie poczuć działanie haldexa, wbrew logice należałoby cisnąć dalej lub mocniej gaz, a nie cofać nogę. Jeśli już "odwaliłeś robotę" za ESP i haldexa, to pewnie że nie załączą się/działa w minimalnym stopniu i w sumie nie poczujesz ich działania.

W zasadzie jest to cecha wszystkich napędów dołączanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że superb 4x4 wystarczy do przyczepy, natomiast chciałem uświadomić kolegę że bez względu na definicję i marketingową papkę producentów nie jest to auto ze STAŁYM napędem na obie osie

 

czyli ruszając z dużą przyczepą na suchym asfalcie superbem 4x4 i tak całe obciążenie idzie na  przednią oś więc w 95% przypadków nie ma ŻADNEJ przewagi nad superbem pędzonym tylko na jedną oś (w przeciwieństwie do aut z tzw "full time 4wd" gdzie w każdych warunkach na każdej nawierzchni napęd jest rozdzielany na obie osie)

 

przewaga tego napędu pojawia się dopiero na luźnej nawierzchni (piasek, błoto, śnieg) po utracie trakcji przez przednią oś, automatycznie  niezauważalnie dla przeciętnego użytkownika dołącza się tył.

 

nie neguje Superba bo to bardzo fajne auto , nie neguję napędu 4x4 dołączanego automatycznie bo sam taki posiadam, tylko uświadamiam potencjalnego kupca żeby wiedział co do czego bo nie każdy ma świadomość i jeśli ma dopłacić za 4x4 które w 95% nie będzie używane to żeby o tym wiedział bo może wystarczy mu do jego zastosowań ośka lub przeciwnie , potrzebuje auta z "pełnym 4x4" ;)

Jak czytam takie wpisy to zastanawiam się dlaczego ludzie swoją niewiedza dzielą się na tym forum.

 

 

Osobiście użytkuje Sharana 4Motion i auto rusza na 4łapach i dalej sobie dozuje aby było bezpiecznie... film pokazuje dokładnie i tak jest. i kończcie dysusje na temat że nie jest to stały napęd.

Jeżeli chcecie dowodów proponuje podjechać na hamownie wyłączyć ESP i zaobserwować że wszystkie koła się kręcą... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.