Skocz do zawartości

Skoda Superb 4x4 jako holownik ?


Paweł Worach

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytaj na spokojnie i ze zrozumieniem.

Napisałem "5% na każde tylne koło" co daje 10% na oś.

Jak samochód stoi na parkingu z wyłączonym silnikiem to masz 100% na przód i 0% na tył. Jak włączysz silnik to masz co najmniej 10% z tyłu.

 

W sumie to znudziło mi się już tłumaczenie jak ten system działa i mam gdzieś czy ktoś uważa że jest tak albo inaczej.

 

Miłego dnia.

 

ja nie proszę o tłumaczenie ja ten system działa to wiem z praktyki, proszę jedynie o doprecyzowanie odpowiedzi (popartej najlepiej wiarygodnym źródłem)

na konkretnie zadane pytanie ,

 

przy ruszaniu na asfalcie ile % w haldeksie V gen jest przekazywane na tył

 

 

 

na które padły odpowiedzi mnie niesatysfakcjonujące

 

bo "chyba" to wiesz "się łódka na wodzie" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 218
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

@Kamil - na razie rozważamy sytuację gdy samochód stoi, jest to pewne uproszczenie z tymi 5%. Z tym że była wersja Haldexa która posiadała taką niby szperę z tyłu.(eLSD) montowano to w Saabach i niektórych Oplach.

@Suzu - jak wiesz z praktyki jak ten system działa to nie rozumiem tej dyskusji. W haldexie przy ruszaniu masz do 50% na tyle (dla dociekliwych dodam że jest to pewne uproszczenie). A ile dokładne, w którym momencie, to zależy wielu czynników. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pisałeś że "chyba 5-50" teraz piszesz że 10 do 50 kolega @automaciek pisał że 0-50 kolega @ufloz zamilkł

 

więc rozumiem że  że Skoda Superb 4x4 na STAŁY napęd na obie osie o rozdziale momentu na tylną oś od 0 do 100% :slina:

nie zamilkł tylko pracuje i ma wiele obowiązków nie tylo związanych z klikaniem na forum.

1. komputer decyduje ile procentowo ma iść na tylną a ile na przednią oś. 

2. na starcie jest 50/50 a dalej w zależności od momentu obrotowego potrzebnego przekazania na koła komputer decyduje aby było 

    a) bezpiecznie

    b ) nie była zerwana przyczepność

    c) możliwe użycie XDS w przypadku moim to jest.

    d) poprawna trakcja samochodu wyposażona w hak (u mnie hak jest oryginalny VW wiec w przypadku wężykowania koła są przyhamowywane w zależności od wężykowania) sprawdzone pod Salonikami w Grecji.

    e) paliwo i ekologia w tym przypadku nie jest brana jako czynnik  

3. przy jeździe może być 5/95 i 95/5 w żadnym przypadku nie będzie rozłączony napęd tylny jak i przedni. nawet jak będzie auto wisiało na prawych bocznych kołach a lewe będą w górze to lewe będą delikatnie przyhamowywane aby prawe wyciągnęły auto na grunt gdzie będą spełnione warunki opisane w podpunktach.

4. nie mylić momentu obrotowego na kołach z prędkościami w km/h na kołach.

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie mylmy napędu 4x4 z dołączaną tylną osią. Nie ma czegoś takiego jak minimalny moment obrotowy na oś tylną, bo to wymagało by ciągłego zasprzęglenia (w mniejszym lub wiekszym stopniu) haldexa. Jak wiadomo częściowe zasprzęglenie to poślizg sprzęgła co powodowało by grzanie i przegrzanie sprzęgła. Oś tylna w trakcie stabilnej jazdy jest odłączona, dopiero poślizg osi przedniej, lub uślizg osi tylnej (obrót pojazdu) jest podstawą do załączenia napędu na tył. Zwróćcie uwagę że w haldexach poniżej 4 generacji zasprzęglenie tyłu bylo możliwe dopiero gdy przód i tył kręciły się z inną prędkością. Zmiana jaką wniosła 4 generacja to szybkość reakcji, nie ma mowy o ciągłym przeniesieniu napędu na tył choćby w najmniejszym stopniu. To czy na koła tylne może pójść 50 czy 100 procent momentu, normalnie logicznym jest że 50/50, ale jesli oś przednia jest w powietrzu (teoretycznie) lub lodzie, to wiadomym jest ze moment napędowy sie nie ulotni i wszystko pójdzie na tył. To samo stanie się gdy zerwiemy przednią półoś, nic nie pójdzie na przód, a haldex się zapnie i 100% idzie na tył. Ale to teoretyczne dewagacje w praktyce nie występujące. Nie ma się co spierać i denerwować. By nie być gołosłownym:http://www.newsauto.pl/skoda-serwis-challenge-2011-zakonczony/ i tak było 3 lata z rzędu, czwarty raz byłem drugi.....

 

Edytowane przez automaciek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P. S. Jeśli nadal nie wierzycie, zróbcie kółko po betonowym placu terenówką ze zblokowanym centralnym różnicowym. Mało budy nie rozerwie, cała ta siła przy 10 procentowo zasprzęglonym haldex'ie zamieniła by się w ciepło. Przejażdżka po mieście była by jego (haldex'a) ostatnią przejażdżką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@automaciek - biorąc pod uwagę Towjego linka (super, BTW) to nie czuję się kompetentny żeby z Tobą dyskutować :)

 

Być może nie do końca zrozumiałem materiały techniczne dotyczące haldexa gen IV. Ty masz pewnie dostęp do lepszych źródeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! Wybaczcie ale Wy się już 5 stron doktoryzujecie i przekomarzacie na temat napędów a kolega Paweł prosił tylko o opinię na temat Superba 4x4 :skromny:  Ciągnie ktoś cepkę takim holownikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie zdanie. 99% kierowców w tym ja nie pozna się czy na tył będzie 0, 5 czy 50% mocy. Jeżdżę czasem kugą automat 4x4 dołączany automatycznie i jest to po prostu bajka. Samochód wykresem informuje ile mocy na które koło. Tył napędza mniej ale prawie nonstop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten artykuł z motofaktów wyjaśnia ale może trochę wprowadzić w błąd- Torsen to stały napęd na obie osie z progresywną szperą/LSD/ międzyosiowego mechanizmu różnicowego a nie napęd dołączany automatycznie. Z popularnych aut trzeba wspomnieć o Suzuki Grand Vitara rocznik powyżj 2005 gdzie jest stały napęd na obie osie z centralnym dyfrem ale nie torsen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.